DOLAR 32,2448 % 0.11
EURO 35,0074 % -0.01
STERLIN 41,3701 % 0.01
FRANG 35,7046 % 0.11
ALTIN 2.427,65 % 0,11
BITCOIN 68.507,25 1.387
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

TÜRKİYE BASKETBOL FEDERASYONU’NUN TARİHİ SORUMLULUĞU

TÜRKİYE BASKETBOL FEDERASYONU’NUN TARİHİ SORUMLULUĞU

Karşıyaka, Atatürkçü’dür.

Karşıyaka, Türk Bayrağı’dır.

Karşıyaka, Türkiye’dir.

Karşıyakalıların Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e olan sevdası, sonsuzdur.

Karşıyakalılar, Atatürk’ümüzün ışığında yükselen nesiller ile parlak yarınlara yürür.

Karşıyakalıların Atatürk’e ve kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ne olan bağlılığı, hayatın her alanına silinmemek üzere işlenmiştir.

Karşıyaka’da, Atatürk ve Cumhuriyet sevgisini canlı tutan en özel güçtür spor. Karşıyaka Spor Kulübü’nün kurucusu Kadızade Zühtü Işıl, Birinci Dünya Savaşı’nda Mustafa Kemal Paşa’nın komutasında kendisiyle aynı cephede savaşmıştır. Düştüğü esir kampında boyun eğmemiştir. Arkadaşları ile ölümsüz ağaç zeytinin huzurunda Karşıyaka Spor Kulübü’nü kurmuştur.

Kurtuluş Savaşı’mızda İzmir’i düşmandan kurtaran, Karşıyaka’ya giren süvarilerin en başında yer almıştır Kadızade Zühtü Işıl. O’nun ve silah arkadaşlarının onur dolu mücadelesi, bugün Karşıyaka Spor Kulübü’nün faaliyet gösterdiği her dalda sürüyor.

Cumhuriyet meşalesinin en ateşli temsilcisi, adını ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten alan spor salonunda basketbol kültürünü yaşatan Karşıyaka taraftarıdır.

Karşıyakalılar, ülkemizi yıllardır Avrupa’da gururla temsil eden, ligde son yıllarda son dörde kalma başarısını gösteren takımlarını hiçbir zaman yalnız bırakmaz.

Karşıyaka taraftarı, sahip olduğu basketbol kültürü ile dünyada sayılı tribünlerdendir. Bizzat Ay-Yıldız’ımızın KSK’nın armasında kullanılmasını isteyen Atatürk’e şayan bir duruş sergiler. Sporun her şeyden en önce sevgi, dostluk, barış ve kardeşlik olduğunu bütün herkese gösterir.

Rakiplerin korkulu rüyası olan Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda en az bir maç izleyen bir kişi bile, Karşıyaka taraftarının saygın kimliğini bilir. Sadece basketbol değil bütün spor camiası da tanır Kaf Sin Kaflıları. Onların vaz geçmeyen karakteri önünde saygı ile eğilir.

Yeşil kırmızılı renklere gönül veren taraftar, sporun centilmenlik anlayışı ve basketbolun kuralları doğrultusunda tepkisini gösterir. Takımları kazansa da kaybetse de bu çizgilerinden hiçbir zaman taviz vermez. Günler öncesi hazırlanan emek ve zeka dolu pankartlar, koreografiler, hep bir ağızdan büyük bir coşkuyla söylenen tezahüratlar bunun en güçlü kanıtıdır.

Her maçın olmazsa olmaz Kaf Sin Kaf sesleri, maç boyunca neredeyse kanayana dek alkışlayan eller, bu heyecanı çaldığı davula taşıyan yürekler, bir spor salonunda tezahürat ile ulaşılan en yüksek ses rekorunu kıranlar, salonu ve çevresini her maçta bir şölene çevirenler, Karşıyaka tribününü eşsiz kılmaktadır.

Kısacası “Burası Karşıyaka’’, “Basketbol, Karşıyaka’dır.’’ dedirten bütün unsurlar.

Karşıyaka taraftarı, ülke basketbolu ve sporu adına büyük bir zenginliktir.

Hiçbir kişi, kurum ve kuruluş, itibarını tarihinden alan bu şanlı kimliğe gölge düşürmemelidir.

Her sezon, sağduyuyu elden bırakmayan taraftara, iftira atmamalıdır. Maç sırasında tribünlere karşı saygısızca davranmamalıdır.

Elbette, bu tutum sporun her alanında, herkes tarafından hiçbir ayrım gözetmeden herkese karşı sergilenmelidir.

Bu düşünceleri bizler savunuyoruz. Her sporcunun da savunduğuna ve bu yönde spor yaşantısına devam ettiğine inanmayı çok isterdim. Bu durumun hiç de böyle olmadığına hep birlikte tanık olduk.

Gördüklerimiz karşısında biz utandık.

Hem de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Genlik Ve Spor Bayramı’mızda.

19 Mayıs 2024 Pazar Günü; Karşıyaka Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda oynanan Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi play-off çeyrek final serisinin üçüncü maçında Galatasaray Ekmas’ı 97-82 mağlup eden Pınar Karşıyaka, seride 2-1 öne geçerek Anadolu Efes’in rakibi oldu.

Normalde periyot aralarında, alınan molalar ve yaşanılan sakatlıklar gibi durumlarda ara verilir. Bu maçta ise böyle olmadı. Parkede sadece basketbol vardı. Ta ki beş faul aldığı için maçtan diskalifiye olan Buğrahan Tuncer, özellikle kadın ve çocukların yer aldığı Karşıyaka tribünlerine karşı bugüne kadar hiçbir örneği görülmeyen hareketlerde bulunana dek. İnsanlık adına da nasıl anlatılacağını halen daha bilemediğim o uygunsuz davranışlarından sonra oyun durdu.

Diskalifiye kararı gereği soyunma odasına dönmesi gereken Galatasaraylı basketbolcu Buğrahan Tuncer; tribünleri tahrik eden, orada bulunmayan Karşıyaka taraftarını da hedef alan, Türk basketboluna ve sporuna zarar veren ahlak dışı hareketlerde bulundu.

Bir diğer Galatasaraylı oyuncu Göksenin Köksal, gencecik bir taraftarın üstüne tükürdü.

Yine Sarı Kırmızılı ekipten Sadık Emir Kabaca da eline ne geçen varsa Karşıyaka tribünlere gönderdi.

Türk sporunu lekeleyen, spor kültürünü zedeleyen, Türkiye Basketbol Federasyonu ve Galatasaray Spor Kulübü’nün ve elbette hepimizin kabul etmemesi gereken gelişmelerin ardından, üçüncü anonsu yaptıran maçın hakemleri soyunma odasına gitti. Galatasaray Ekmas benchinin ve pota arkasındaki tribünlerin boşaltılması ardından müsabakaya kırk dakika sonra devam edildi.

19 Mayıs coşkusu ile takımını desteklemeye gelen Karşıyaka taraftarı, ilk kez tanık olduğu tarihi ayıba karşı büyüklüğünü gösterdi. Alınan kararları itiraz etmeden uyguladı. Hakemler başta olmak üzere bütün görevlilere kolaylık sağladı. Maçın bir an önce başlaması için çabaladı. Söz konusu oyuncuların ahlak dışı tavırlarından sonra tepkisini gösteren Karşıyaka taraftarı olmadı değil. Bunu da medeni bir şekilde gerçekleştirdi. Galatasaray camiasına küfretmedi. Kimsenin üzerine tükürmedi. Bir insana asla yakışmayacak hareketler sergilemedi.

Karşıyakalılar, utanç verici gelişmelerin bir kez daha yaşanmaması için Türkiye Basketbol Federasyonu’nu göreve çağırıyor.

Türk sporunun adil, eşit ve demokratik kimliğinden ödün vermemesi gerektiğini her alanda vurguluyor. Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı İlker Ergüllü de bu yönde bir açıklamada bulundu.

Önce insanlığın, sporun ve vicdanın sesi olan Karşıyaka sosyal medya hesaplarının ortak açıklamasını sonra da başkan Ergüllü’nün açıklamasını paylaşmak istiyorum. Kazanan Türk sporu olsun. Olmalıdır da…

Türk Basketbolu’na kara leke vuran Basketbolcular !

Öncelikle bu videoları bu kadar net sansürsüz paylaşmaktan utanıyor. Çocuklarımız ve ailelerinden özür diliyoruz. Bunları yapanlar değil biz utanıyoruz!

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’mızı Mustafa Kemal Atatürk’ün; “ Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlâklısını severim.” sözleriyle yaşatılmasını düşünürken 19.05.2024 tarihinde oynanan Galatasaray maçında çok açık bir şekilde ahlak dışı harekette bulunan ve Türk Basketbol tarihinde daha önce görülmemiş ( cinsel organını taraftara göstermek ve gencecik bir kardeşimize tükürmek) salon kültürüne zarar veren ilgili basketbolcuların ceza alıp lisanslarının iptal edilmesi için Türkiye Basketbol Federasyonu’nu göreve davet ediyoruz.

TBF eğer, görevini yerine getirmezse bundan sonraki süreçte güvenilir bir kurum olup olmadığı hep sorgulanacaktır, göz yumuldukça bu tür hareketlerin olağan hale gelip yaygınlaşması söz konusudur.

Sayın Ömer Onan, Hüseyin Beşok gerekeni yapmanız bu vebalin altında kalmamanız gerekmektedir. Eğer yapmazsanız. Ligimiz ve TBF şaibeli hale gelecek, güven duygusu kaybedilecektir.

Dün taraftarımız açık ve alenen kışkırtılmıştır. Karşıyaka taraftarı ülkemizde ve dünyada taraftar kültürü olarak örnek teşkil etmektedir. Biz bu davranışları kabul etmiyor ve derhal gereğinin yapılmasını arz ediyoruz!

Karşıyaka Spor Kulubü Başkanı İlker Ergüllü, Galatasaray maçında yaşanan olaylarda ilgili açıklama yaptı. Başkan Ergüllü, ” Taraftarlarının sağduyulu davranışları için onlara teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan İlker Ergüllü: “Taraftarımıza sonsuz teşekkürler ’’

Stres dolu bir atmosferde Karşıyaka taraftarının sağduyulu davranışı sayesinde olayların daha çok büyümediğinin altını çizen Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı İlker Ergüllü, “O kadar muhteşemsiniz ki. Hepimize yapılan saygısızlığa o kadar güzel yanıt verdiniz ki. En önemlisi maçı bitirebilmek adına hem bizlere hem emniyet mensubu arkadaşlarımıza o kadar büyük destek verdiniz ki. Tüm taraftarlarımıza canı gönülden sonsuz teşekkür ediyorum iyi ki varsınız iyi ki sizlerleyiz” şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak : Çiğdem ÇİMEN

YORUM YAP