TÜRK EXIMBANK BALIKESİR İRTİBAT OFİSİ AÇILDI

Yayınlanma Tarihi :
TÜRK EXIMBANK BALIKESİR İRTİBAT OFİSİ AÇILDI

Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. ( Türk Eximbank) Balıkesir İrtibat Ofisi, 24 Nisan pazartesi günü itibariyle Balıkesir Ticaret Odası bünyesinde faaliyet göstermeye başladı. 

Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, “İhracat yapan firmaların finansman gereksinimlerini gidermek ve uluslararası rekabet gücünü ve pazar paylarını arttırmak için ile kurulan Türk Eximbank’ın ilimizde de faaliyete başlamış olması  ihracat yapan tüm firmalarımız için büyük avantaj olacaktır. Türk Eximbank’ın Balıkesir’de olması bölgedeki ihracatçılarımızı olumlu etkileyecek ve ivme kazandıracaktır. Yatırımcıların bölgemizi tercih etmesini sağlayacaktır. Türk Eximbank imkanını ilimize kazandıran Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’a teşekkür ediyoruz.” dedi.

BAŞKAN  KULA’DAN BAKAN MUŞ’A TEŞEKKÜR

Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula’nın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Balıkesir’in geçtiğimiz yıl gerçekleştirmiş olduğu 934 milyar dolarlık ihracat ile 2018 yılında koymuş olduğumuz ‘2023 yılında 1 milyar dolarlık ihracat’  hedefi bir yıl önce yakalanmış oldu.

Bunun sonucunda da odamız seçimlerinin ertesi günü 5 Kasım 2022 tarihinde bizleri ziyaret eden Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet MUŞ, ilimize Eximbank müjdesini vermişti.

Ticaret Bakanlığı ve Eximbank Genel Müdürlüğü ile yaptığımız çalışmalar sonucunda 24 Nisan 2023 tarihi itibarıyla Eximbank Balıkesir İrtibat Ofisi Balıkesir Ticaret Odası Hizmet Binası bünyesinde faaliyetlerine başlamıştır.

Türk Eximbank’ın amacı, ihracatın geliştirilmesi, ihraç edilen mal ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi, ihraç mallarına yeni pazarlar kazandırılması, ihracatçıların uluslararası ticarette paylarının arttırılması, girişimlerinde gerekli desteğin sağlanması, ihracatçılar ve yurt dışında faaliyet gösteren müteahhitler ve yatırımcılara uluslararası piyasalarda rekabet gücü ve güvence sağlanması, yurt dışında yapılacak yatırımlar ile ihracat veya döviz kazandırma maksadına yönelik yatırım malları üretim ve satışının desteklenerek teşvik edilmesidir.

Türk Eximbank bu amaçlarını,

* İhtiyacı karşılayacak ve rekabet gücü kazandıracak kredi desteği sağlamak,

* Yurt içi ve yurt dışı finansman kurumlarının, bu faaliyetlerin finansmanına katılımlarını artırmak ve bu kurumların finansmanında aktif rol oynamalarını sağlayabilmek için garantiler vermek,

* Mal ve hizmet ihracından doğan alacakları ticari ve politik risklere karşı sigorta etmek, suretiyle gerçekleştirecektir.

İhracat yapan firmaların finansman gereksinimlerini gidermek ve uluslararası rekabet gücünü ve pazar paylarını arttırmak için ile kurulan Türk Eximbank’ın ilimizde de faaliyete başlamış olması il genelinde ihracat yapan tüm firmalarımız için büyük avantaj olacaktır.

Türk Eximbank’ın Balıkesir’de olması bölgedeki ihracatçılarımızı olumlu etkileyecek ve ivme kazandıracaktır. Yatırımcıların bölgemizi tercih etmesini sağlayacaktır. Türk Eximbank imkanını ilimize kazandıran Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet MUŞ’a teşekkür ediyoruz.”  (balikesir24saat.com)

 

 

 

YORUM YAP