Yayınlanma Tarihi :

TÜRK EĞİTİM VAKFI VE SAFİYE AYLA

TÜRK EĞİTİM VAKFI VE SAFİYE AYLA

Siyasetin düşen seviyesi arasında geleceğe yönelik umut taşıyabiliyorsak biraz olsun…

TEV gibi yüz akımız kuruluşlara, isimlerini saysak muhakkak unutacaklarımız olacağından saymayalım, zaten sağduyulu vatandaş biliyor hangi vakfın, hangi derneğin, hangi sivil toplum örgütünün “gerçek manada” çalıştığını, yüz akımız olmayı hak ettiğini…

İşte Türk Eğitim Vakfı (TEV) gibi bu kuruluşlardır “her şeye rağmen” bizi umutlu kılan; geleceğe ışık saçan, önümüzü aydınlatan.

Bugün TEV’den bahsetmek farz oldu çünkü son zamanlarda ülke genelindeki çalışmaları yanı sıra Balıkesir’de de çok daha fazla etkinliklerle sokaktaki vatandaşa dokunur oldu TEV. Bu nedenle sessiz sedasız, reklamsız yürüttüğü çalışmalardan ve kendisinden biraz olsun bahsetmek istedik.

1967 yılında, 205 sanayici tarafından kurulmuş Türk Eğitim Vakfı.

51 yıldır başarılı olup maddi imkanları kısıtlı meslek lisesi ve üniversite öğrencilerine burs veriyor.

Bunun dışında bilim insanı yetiştirmeye yönelik yüksek lisans, doktora ve master bursları da çalışma alanı içinde ve yaptığı anlaşmalarla bir çok ülkede yurtdışı burs imkanı da sağlıyor.

Yine 2001 yılından bu yana üstün zekalı öğrencilerin öğrenim gördüğü TEVİTÖL de Türk Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Bu eğitim öğretim yılında lise öğrencilerine 250, üniversite öğrencilerine 600 TL burs veren vakıf, 40.yılından itibaren üniversite sınavlarında ilk 5000’e giren öğrenciler arasından seçtiği 70 öğrenciye de üstün başarı bursu veriyor.
Özellikle üniversite öğrencileri açısından bakıldığında, asgari ücretin Türkiye’de hangi seviyede olduğu da hatırlanacak olursa, öğrenci için çok büyük destek bu.

Devam edelim mi geleceği aydınlatan bu ışığa?

Ankara, İzmir ve Trabzon’da bulunan kız yurtlarında kalan öğrencilerden bir kısmı bu yurtlardan burslu olarak faydalanıyor.

Burs verilen öğrenciler “benden-senden türü siyasi hesaplarla” değil, fakültelerde yapılan mülakatlarla ve başarılarına göre seçiliyor.

Bursiyerlere maddi yardım yanında kişisel gelişim eğitimleri verilmekte ve staj imkanları da mümkün mertebe sağlanmaya çalışılıyor.

Tüm bu faaliyetler, alınan nakdi bağışlar, vasiyet-hibe bağışları ve çelenk gelirleri ile düzenlenen etkinliklerden sağlanan gelirlerle karşılanıyor.

İşte burası çok önemli…

TEV ve TEV gibi kuruluşları yaşatmak, güçlendirmek, yakılan meşalenin hiç sönmemesi, bilakis daha da güçlü yanması için hepimize görev düşerken özellikle vatandaşların birbirini teşvik ederek yapılan bağışların artmasına katkı sağlamak gerekiyor.
Bu da bize düşen sosyal sorumluluk.

Kaldı ki bağış açısından bakarsanız TEV ve diğer tüm ışık saçan STÖ’ler için bağış tutarının az veya çok olmasının da önemi yok.

“Damlaya damlaya göl olur” atasözü en çok bu kuruluşlar açısından anlam ifade ediyor.

Verilen her destek, verilen her düzenli katkı, düğünlere, kutlamalara veya cenazelere dahi gönderilen her çelenk TEV kanalıyla gönderilir ve bu alışkanlık sağlanırsa, TEV’in gelirlerinde daha da hızlı ve çok artma olacağı kuşkusuz.

Çiçekçi dostlar kızmasın ama özellikle kutlamalara giden çelenklerin akıbeti çöp oluyorsa, en azından ödenen bedelin kutlama yanında başka bir hayra vesile olması çifte mutluluk değil midir?

Vakfa vasiyet ve hibe bağışında bulunan bağışçıları da unutmuyor TEV.

Destekçiler, özel gün ve bayramlarda aranmakta, özellikle yaşlı bağışçıların ihtiyaçlarının giderilmesine destek verilmekte, hasta olduklarında doktor kontrolleri sağlanmakta, vefat eden bağışçıların cenazelerinin kaldırılmasından sonra bir yıl içinde kabirleri yaptırılarak her ay kabir bakımları vakıf tarafından düzenli olarak yaptırılmakta ve Ramazan ayı başta olmak üzere hatim indirilmekte ve mevlüt okutturulmakta.

Biliyor muydunuz bunları?

Biz de bilmiyorduk.

Özellikle yaşlı ve kimsesiz vatandaşların malvarlıklarını bağışlamalarına ve öldükten sonra hayırla anılmalarına ne güzel bir vesile değil mi?..

Sessiz aydınlık dememiz bundan…

TEV’i biliyorduk ama böylesine işler başardığını biz de bilmiyorduk; öğrendik mutlu olduk, gurur duyduk.

İşte 5 Nisan’da TEV Balıkesir, Safiye Ayla için anma programı düzenliyor. AVLU Kongre Merkezi’nde yapılacak etkinlikte Şef-Sanat Yönetmeni Sıtkı Sahil yönetiminde Balıkesir TSM Korosu Safiye Ayla’nın sevilen ölümsüz eserlerinden oluşan bir konser verecek.

N’apmamız lazım o zaman?

Biletler 30 ve 25 TL…

Desteğin azı çoğu olmaz, biletleri tüketmeli, Kongre Salonu’nu tıklım tıklım doldurarak TEV’e destek olmalıyız.

TEV; Türkiye’nin ihtiyacı olan aydınlık güçlerindendir.

Geleceğimiz için ışığını güçlendirmek hepimize görevdir.

Kaynak : Alp KAAN

YORUM YAP