DOLAR31,3360% 0.32
EURO33,9351% 0.19
STERLIN39,6308% 0.18
FRANG35,3989% 0.19
ALTIN2.061,88% 0,44
BITCOIN1.947.886-0.669

TÜM’E ÖNCE HAPİS, SONRA PARA CEZASI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
TÜM’E ÖNCE HAPİS, SONRA PARA CEZASI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hakaret ettiği, Deniz Gezmiş’in şahsında suçu ve suçluyu övdüğü iddiasıyla Balıkesir Adliyesi’nde  4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan CHP 25 ve 26. dönem Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm’le bugün bir kez daha hakim karşısına çıktı. Bahçeli’ye hakaretten, Deniz Gezmiş’i övmekten beraat eden Tüm’e, Soylu’ya hakaret gerekçesiyle önce 354 gün hapis cezası verildi. Sonra bu ceza 10 bin 600 lira para cezasına çevrildi.

“TARİHE NOT DÜŞÜLDÜ”
Mehmet Tüm duruşma sonrası açıklamalarda bulunurken, ” Bu dava tarihsal bir davaydı ” dedi. Tüm, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu dava ile tarihe not düşülmüştür. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının mücadelesini övmek suç sayılmamıştır. İlginç ve doğrudur ki bir mahkemenin kararını 2019’da bir başka mahkeme bozmuştur. Dün çekinmeden söylediğimiz sözü bugün haykırarak söylüyoruz. Deniz Gezmiş, bu ülkenin bağımsızlığı için demokratik bir Türkiye için emperyalizme karşı idam sehpasına gitti. O bir kahramandır, o bir devrimcidir, o bir sosyalisttir. Yaşasın Denizlerin mücadelesi..”

BAHÇELİ DAVASI İÇİN YARGIYA TEŞEKKÜR
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye hakaratten de yargılandığını ve bu suçlamadan beraat ettiğini anımsatan Tüm bu konuda da şöyle konuştu:
“Bahçeli, Deniz Gezmiş’i kastederek, ‘terörist’ demişti. Bende Bahçeli’yi eleştirmiştim. Mahkeme bunun siyasi bir eleştiri olduğuna, bunun bir hakaret olmadığına kanaat getirmiştir. Yargı bu kararla siyasetçilleri tahammüle davet etmiştir. Bu konuda adil davranan yargı mensuplarına teşekkür ediyorum”

“SOYLU KAZANDI GİBİ GÖRÜLEBİLİR AMA… “
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik eleştirileri nedeniyle cezalandırıldığını söyleyen Tüm, ” Bu durum hep konuşulan, yargıya güven konusunu bir kez daha gündeme getirmiştir. Çağdaş bir demokrasinin ve siyasal yaşamın garantisi sayılan eleştiri hakkı maalesef ülkemizde suç olarak algılanmıştır. Gelecek nesiller bugünün mahkeme tutanaklarına baktığında siyasetin yargıyı nasıl ağına aldığını görecektir. Araştırmacılar için de bu dava mahkemeleri boş yere oyalamak, etki altına almak ve yönlendirmekten başka bir anlam taşımamaktadır. Bu davanın kazananı Süleyman Soylu olarak görülebilir lakin kaybedeni demokrasidir, insan haklarıdır, siyasettir ve çağdaş hukuktur”

KENDİSİNİ YALNIZ BIRAKMAYANLARA TEŞEKKÜR ETTİ
CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga, Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, Bandırma eski Belediye Başkanı Dursun Mirza, CHP Kadın ve Gençlik Kolları İl ve ilçe başkan ve yöneticileri ile Emeğin Partisi yöneticileri bugün kü duruşmaya katılarak Tüm’e destek verdi. Davanın açılmasından bu yana kendisini savunan avukatlarına, kendisini yalnız bırakmayan partililere ve vatandaşlara teşekkür eden Tüm, ” Mücadeleye kaldığımız yerden devam edeceğiz. Hiç bir baskı, hiç bir zulüm bizi inandığımız davadan geri çeviremeyecektir. Demokrasi, insan hakları, adalet yerini bulana dek mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

“DAVALAR SÜRÜYOR, DURUMU İYİ OLANLARI BEKLİYORUM”
20 Ocak’ta ve 22 Şubat’da davası olduğunu ve yine yargılanacağını anımsatan Tüm, ” Durumu iyi olan arkadaşları duruşmalara bekliyorum” diye espri yaptı.

NE DEMİŞTİ?
Dava iddianamesinde Mehmet Tüm’ün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Adı Soylu olan o soysuz adam” , MHP lideri Bahçeli’ye “senin gibi dönek değil” diyerek hakaret ettiği öne sürülmüştü.
Yine iddianamede Tüm’ün “Deniz Gezmiş bu ülkenin bağımsızlığı için demokratik bir Türkiye için, emperyalizme karşı idam sehpasına gitti, o bir kahramandır, o bir devrimcidir, o bir sosyalisttir” diyerek “silahlı terör eylemlerine katıldığı için hüküm giyen” Deniz Gezmiş’in şahsında, suçu ve suçluyu övdüğü yer almıştı. Tüm’e TCK’nın 125/1-3.a (İki kez), 215/1, 53/1 maddeleri gereğince toplam 6 yıl hapis ve belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma cezası verilmesi istenmişti. Coşkun YAMAN/Saffet YILMAZ (balikesir24saat)

YORUM YAP