DOLAR 32,2145 % 0.09
EURO 35,0348 % 0.18
STERLIN 41,0266 % -0.23
FRANG 35,6368 % 0
ALTIN 2.430,02 % 0,21
BITCOIN 68.934,63 1.312
Yayınlanma Tarihi :

“TREN YOLU YERİN ALTINA ALINIYOR ”

“TREN YOLU YERİN ALTINA ALINIYOR ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ‘Tren Yolu Deplase ve Kent Park Meydan’ projesiyle şehri ikiye bölen tren yolunun yerin altına alınacağını; yerine yeni yollar, dönel kavşaklar, yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve meydan yapılacağını açıkladı. 

2024 – 2029 Şehir Yönetim Manifestosu’nda hizmet hamlelerini açıklayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Başkan adayı Yücel Yılmaz, ‘Tren Yolu Deplase ve Kent Park Meydan’ projesiyle tren yolunu yer altına alıp şehre yeni meydanlar ve dönel kavşaklar kazandıracaklarını söyledi.

Altıeylül İlçesi Yakup Şevki Paşa Caddesi’nden başlayarak Yeni İzmir Yolu boyunca devam eden ve Karesi İlçesi Kepsut Caddesi’nde sona eren proje, yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda bir alanı kapsıyor. Geliş-gidiş ve bağlantı yolları da hesaba katıldığında yaklaşık olarak 15 kilometreyi buluyor.

Proje ile Balıkesir İl Merkezi’nde yer alan Yeni İzmir Caddesi’nde bulunan demiryolu hattının kaldırılarak mevcut karayolunun düzenlenmesi ve kaldırılan demiryolu alanının ise “Kent Parkı” olacak şekilde yeşil alan şeklinde kullanılması amaçlanıyor.

Tasarlanan yeşil alan yaklaşık olarak 165 bin metrekare. 6 kilometre bisiklet yolunun da bulunduğu projede, 800 araç kapasiteli parklanma alanı da yer alıyor.

“CUMHURBAŞKANIMIZDAN SÖZÜ ALDIK”

‘Tren Yolu Deplase’ projesinin bütçesinin hazır olduğuna değinen Başkan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu proje müthiş bir proje. Projeyi etap etap yapacağız. Önce hükümet binası ile belediyenin arasındaki yeri kutulama yapıp yerin altına alacağız. Böylece ana meydan açılacak. Daha sonra diğer tarafları içeriye alacağız. Eski doğumevinin oradaki köprüyü kaldırıp dönel kavşak yapacağız. Cumhurbaşkanımız Balıkesir’e geldiğinde tren yolunu ve yapılacak projeyi gösterdim. Cumhurbaşkanımız projeye ‘tamam’ dedi, sözünü aldık.”

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP