DOLAR31,3677% 0.42
EURO34,0595% 0.51
STERLIN39,7661% 0.47
FRANG35,5200% 0.53
ALTIN2.100,98% 2,34
BITCOIN1.984.9271.373

TOPUKLU EFE’DEN ‘MAHKUM DEĞİLSİNİZ’ MESAJI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
TOPUKLU EFE’DEN ‘MAHKUM DEĞİLSİNİZ’ MESAJI

Pomak dernekleri, Demokrat Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tuğba Güner’e destek olmak için Balıkesir’de bir araya geldi. DP’nin Topuklu Efesi Güner,  kendisini “Atatürkçü bir Pomak kızı” olarak tanımlarken,  “Balıkesir bir yıldızdır. Fakat hak ettiği gibi parlamamaktadır. Balıkesir’imizin yıldızını hep beraber hemşehrilerim ile el ele parlatacağımdan hiç şüpheniz olmasın” dedi.  Balıkesirlilere de seslenen Güner, “Mahkum değilsin Türkiye, mahkum değilsin Balıkesir. Demokrat Parti var ” mesajını verdi. 

Demokrat Parti(DP) Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tuğba Güner,  bugün Türkiye Pomak Dernekleri Federasyonu’nun Yücel Et Restaurant’ta düzenlediği yemeğe katıldı.

Yemeğe Balıkesirli Pomakların yanısıra İzmir, Çanakkale, Edirne ve Bursa’dan katılan Pomak Dernekleri, DP adayı dayı Tuğba Güner’e moral ve destek verdi.

“POMAK KİMLİĞİNİ YAŞATMAK ÇALIŞIYORUZ”

Pomak Dernekleri Federasyonu (PODEF) Başkanı Bayram Erat, kaybolmaya yüz tutmuş ancak kırsallarda yaşatılan Pomak Kültürü’nü yeniden canlandırmayı amaçladıklarını belirtirken, “Özellikle şehirlerde yaşayan Pomaklar kendi kültürlerini unutmuşlar. Tarihlerini bilmiyorlar. Kimliğimiz kayboluyor. Biz Pomak Dernekleri olarak Federasyon olarak Pomak kimliğini dilini, kültürünü ve tarihinin yaşatmak için, unutturmamak için çalışıyoruz. Biz burada bir kültür ve tarihimiz için çalışıyoruz” diye konuştu.

“BİZİM İÇİN PARTİ DEĞİL ADAYIN POMAK OLMASI ÖNEMLİ”

PODEF Başkanı Bayram Erat sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz bu ülke topraklarına 140 yıl önce gelmişiz. 93 harbinden sonra büyük dalga olarak göçmüşüz. 1912-13 Balkan Harbinden sonra yine büyük bir dalga Balkanlardan Müslüman bir grup olarak gelmişiz. Ve yine Lozan mübadelesi ile gelenlerin birçoğu Pomak. Ama örgütlenmemiz son 10 yılda oldu. Pomaklar yönetmeyi seviyor, çalışmayı seviyor. Şimdi yerel seçim sürecindeyiz. Birçok Pomak başkan adayımız var. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de Pomak. Osmangazi Belediye Başkan adayı Mustafa Dündar Pomak. Çanakkale’de, Biga, Gelibolu ve Çan’da şu an ki mevcut başkanları ve adayları da Pomak. Edirne’de bir adayımız yine Pomak. Bizim için parti mühim değil, biz federasyon olarak tüm adaylarımızı destekliyoruz. Siyaseti derneğimize sokmamaya çalıyoruz.  Balıkesir için de çok sevindik. Duyduk ki burada Tuğba Güner hanımefendi kardeşimiz aday olmuş. Kendisini desteklemeye, kendisinin yanında olduğumuzu Türkiye’nin her yerinden kendisini takip ettiğimizi söylemek istedik. Başarılar onunla olsun. Yolu açık olsun.”

“TOPUKLU EFE’Yİ O KOLTUĞA OTURTACAĞIZ”

Düzenlenen toplantıda söz alan Demokrat Parti İl Başkanı Tamer Alver Başkan adayı Tuğba Güner’i ” Balıkesir’in Topuklu Efesi” olarak kabul ettiklerini vurguladı.

“Çok güzel bir oluşum içinde olduğunuzu görüyorum. Tuğba Güner kardeşimiz ne kadar sizin kardeşiniz ise Balıkesir’e geldiğinden itibaren de benim de bu yaşta bir kızım var o da artık benim bir kızım. Ona sahip çıktığımıza inanın,  aksini düşünmeyin. Kendisi Balıkesir Büyükşehir başkanlığı adaylığını kabul ederek taşın altına elini sokmuştur. Biz de onu Balıkesir’in Topuklu Efesi olarak kabul ettik ve basına da böyle lanse ettik. Tuğba Başkanımızın ailesine bir teşekkür etmek istiyorum. Ona bu görevi kabul etmesinde büyük rolleri olmuşlardır ve arkalarında durmuşlardır. Bu zor zamanda böyle bir görevi kabul etmek gerçekten zor. Onun için Tuğba kardeşime teşkilat olarak minnettarız. Biz hepimiz onun için çalışarak Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturtacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

“BALIKESİR BİR YILDIZDIR VE BU YILDIZI HEP BİRLİKTE PARLATACAĞIZ”

İzmir, İstanbul, Bursa, Çanakkale gibi farklı şehirlerden bu hava şartlarında kalkıp kendisine  destek olmak için gelen tüm Pomaklara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Demokrat Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tuğba Güner,  özetle şunları söyledi:

“Kutuplaşmaya karşı dik durmak için,  , daha demokratik şartlarda bir yaşam için , hak ve özgürlüklerin kısıtlanmadığı bir ortam için demokratik, laik, Atatürkçü bir Pomak kızı olarak kendi memleketim Balıkesir’den ‘ben de varım’ diyerek yola çıktım. İnşallah sizlerin de destekleri ile bunu başaracağız.  Daha önce belirttiğim ve bundan sonra da her gittiğim yerde anlatacağım gibi Balıkesir bir yıldızdır. Fakat hak ettiği gibi parlamamaktadır. Balıkesir’imizin yıldızını hep beraber hemşehrilerim ile el ele parlatacağımdan hiç şüpheniz olmasın. Hiçbir şeye mecbur değilsiniz. Hiç birimiz mecbur değiliz. Mahkum değilsin Türkiye, mahkum değilsin Balıkesir diyorum”  (balikesir24saat)

 

YORUM YAP