DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.618.0350.195

TİCARET BORSASI’NDA ZOR SEÇİM

Yayınlanma Tarihi :
TİCARET BORSASI’NDA ZOR SEÇİM

Balıkesir Ticaret Borsası’nın merakla beklenen genel kurulu 21 Kasım pazartesi günü gerçekleştirilecek. Genel kurulda Ersin Erdoğmuş’un mavi, Mehmet Çetin’in sarı listeleri yarışacak.

Balıkesir Ticaret Borsası’nın olağan genel kurulu odanın Gümüşçeşme mahallesinde bulunan hizmet binasında 21 Kasım pazartesi günü gerçekleştirilecek.

Genel kurulda halen başkanlığı sürdüren Ersin Erdoğmuş’un mavi, Mehmet Çetin’in sarı listeleri yarışacak. 127 üye  14 kişilik meclisi belirlemek için oy kullanacak. Başkanlık seçimi ise bir hafta sonra yapılacak. Ancak mecliste çoğunluğu sağlayan adayın başkanlığı da garanti görünüyor.  Genel kurul öncesi iki adayın şansı da eşit görünüyor. Borsayı zor bir seçim bekliyor.

Faruk Kula’nın beklenmedik ölümü sonrası yönetim kurulu tarafından başkanlığa getirilen Ersin Erdoğmuş, bu kez üyelerin oyları ile kongrede başkan seçilmek istiyor. Erdoğmuş, “Tarım ve hayvancılıkla uğraşan üyelerimizin eğitimlerine büyük önem verdik. Üyelerimize yönelik tarım konferansları düzenledik. Sanayi Odası ve Ticaret Odasıyla çok iyi bir uyum yakaladık. 2018 yılından bu yana yürütülen ‘Marka Şehir Balıkesir’ projesinde yer aldık. EMITT ve Balıkesir Kahvaltı Festivalinde bu çalışmalarımızın sonuçlarını aldık.” dedi.

ERDOĞMUŞ’UN PROJELERİ

Bu dönemde Balıkesir Kuzusuna coğrafi işaret aldıklarını anımsatan Erdoğmuş, “Üreticimizin malının daha iyi para yapması için çalışıyoruz. Borsamızın Toprak Analiz Laboratuvarını daha etkin hale getireceğiz. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile protokol yapıyoruz. Üreticilerimizin toprak analiz ücretlerinin yarısını Büyükşehir Belediyesi yarısını da Borsa olarak biz karşılayacağız. İlçelerdeki üyelerimize yönelik bölgesel toplantılar yaparak onlara toprak analizinin önemini anlatacağız. İl Tarım Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi ile Mera Islah çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Borsamız içerisinde yeni dükkanlar yaparak üyelerimize kiraya vereceğiz. Balıkesir’de büyük önem verdiğimiz Kadın Kooperatifleri konusunda ilçelerimizde pilot uygulamalar başlatacağız ” diye konuştu.

“BAYRAĞI DAHA İLERİYE TAŞIMAK İSTİYORUZ”

Merhum Faruk Kula’dan devraldıkları hizmet bayrağını vefa duygusuyla daha ileriye taşımak için ekibiyle birlikte aday olduklarını söyleyen Erdoğmuş, “Vefaya büyük önem veriyoruz. Balıkesir üreticisini daha ileriye taşımak için çalışacağız. Biz bu hizmet bayrağını daha ileriye taşıyacağız. Biz hiçbir zaman geçmişimizden kopmuyoruz. Genç ve yenilenen ekibimizle hizmet için iddialıyız. Üyelerimizin vereceği karara saygılıyız.” dedi.

MEHMET ÇETİN KENDİNE GÜVENİYOR

Ersin Erdoğmuş gibi Faruk Kula yönetimlerinin değişmez ismi olan Mehmet Çetin de seçimlere iddialı giriyor. Ticaret Borsası’nda üç dönem meclis üyeliği, üç dönem yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Mehmet Çetin, 5 dönem TOBB delegesi olarak görev yaptığını belirtirken, Borsa’ya başkan olarak hizmet etmekten gurur duyacağını vurguladı. Çetin, “Bir elin nesi var iki elin sesi var düsturuyla yola çıktık. Ayrıştırıcı değil bütünleştirici bir yaklaşımla hareket ediyoruz. Başkan olduktan sonra Ticaret Borsası’nı ileriye götürecek hem vizyona hem de misyona sahibim. Bizim bu yola çıkmamız için teveccühlerini gösteren üyelerimize ve halkımıza sevgi ve saygılarımızı sunuyorum” dedi.

“ÇETİN’İN PROJELERİ”

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan bir aileden geldiğini söyleyen Mehmet Çetin, ” 1978’den bu yana vergi mükellefiyim. 1980’li yıllarda hayvancılığa, 1985 yılında zahire ticaretine başladım. 2010 yılında süt işletmesi kurdum. Şu anda besicilik, süt, tarım ürünleri ve tarımsal üretimle uğraşıyorum. 1992 yılında Ticaret Borsamızın yönetimine girdim. İlk görevim meclis üyeliği oldu ve o günkü şartlarda en genç meclis üyesi olarak görev aldım.” dedi.Başkan seçilmesi halinde yapacaklarını da anlatan Çetin şöyle konuştu:
“Borsamız bünyesinde lisanslı depoculuk kurmak için hemen girişimlere başlayacağız. Çiftçilere kaliteli tohum temin edeceğiz; bunun için ürün alıp yerine tohum vereceğiz. Borsanın kaynaklarını verimli bir şekilde üyeler için kullanacağız. Yurt içi ve yurtdışı fuarlara katılarak şehrimizi borsamızı ve ilimizin üretim kaynaklarını etkin bir şekilde tanıtacağız. Üyelerimiz finansman sağlamak konusunda yardımcı olacağız. Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip ederek üyelerimize sürekli bilgi akışı sağlayacağız. Üniversitelerimiz ve araştırma kurumları ile etkili bilgi paylaşımı yapacağız. Üyelerle periyodik aralıklarla toplantılar yaparak sorunlarını belirleyip, çözüm yollarını beraber araştıracağız”

“BALIKESİR KUZUSU DAHA TANINIR OLACAK”

Coğrafi işaret alınarak tescillenen Balıkesir kuzusu projesini daha etkin bir şekilde takip ederek üretim ve pazarlama konusunda üreticilere her çeşit desteği sağlayacaklarını kaydeden başkan adayı Çetin, “Süt ve süt ürünlerinin tanıtımı için çalışma başlatacağız. Tüketicinin huzur ve güvenlik içinde Balıkesir markalı ürünleri kullanmasını temin etmeye çalışacağız.” dedi.

“HAYVAN PAZARININ ESKİ CANLILIĞINA KAVUŞTURACAĞIZ”

Göreve geldikten sonra Balıkesir Hayvan Pazarında gerekli iyileştirmelerin Ticaret Borsası tarafından yapılacağını da kaydeden Mehmet Çetin, “Balıkesir’de hayvancılık önemli bir sektör olmasına rağmen her hafta pazartesi günü kurulan hayvan pazarımızın eksikliği var. Bu hayvan pazarının daha gelişmesi anlamında Büyükşehir Belediyemizle Borsamız olarak güzel işler yapmak istiyoruz. Pazar bünyesinde canlı baskül hayvan satışını başlatacağız. Balıkesir Hayvan Pazarına eski yıllarda en az 5-6 şehirden, çevre illerden alıcı ve satıcı da gelirdi. Bu pazarı tekrar canlandırmak, eski hareketliliğine döndürmek için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu,

“SİTEMİZİ GÜZELLEŞTİRECEĞİZ”

Balıkesir Ticaret Borsası Sitesinde gerekli çevre düzenlemelerinin yapılması gerektiğini de belirten başkan adayı Çetin, “Göreve geldikten sonrada Ticaret Borsası Sitemizi güzelleştirmek adına çalışmalarda bulunacağız. Sitemizin şu anki görünümü pek hoş değil. Burası bizim sitemiz. Buraya güzel bir çevre düzenlemesi yaparak güzelleştirmemiz lazım. Sitemizin içinde bulunduğu başıboşluktan kurtarmamız lazım. İnşallah göreve geldikten sonra da yapacağımız işlerin başında burasının düzenlemesi yer alacak” dedi. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  31,007531,0708% 0.17
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  33,566333,6790% -0.05
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  39,280539,4560% 0.03
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  35,183835,2677% 0.06
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  22,959723,0099% 0.02
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  3.251,553.323,25% 0,77
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  2.032,222.032,57% 0,77
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  1.618.0350.195

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış