Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

SOMA’YA UMUT OLDULAR

SOMA’YA UMUT OLDULAR

Türk Eğitim Vakfı’nın(TEV)  2014’deki kazada şehit olan madencilerin çocukları için oluşturduğu Soma Umut Fonu, Okula Dönüş etkinliği düzenledi. TEV’in fondan yararlanan öğrencilerin moral ve motivasyonunu yükseltmek, geleceğe dair umutlarını yeşertmek için her yıl düzenlediği etkinlik bu kez Balıkesir Çocuk Köyü’nde gerçekleştirildi. 122 kuruluşun katkıda bulunduğu, 2 bin kişinin bireysel bağış yaptığı fondan 140 bursiyerin faydalandığı açıklandı.

Balıkesirli ünlü işadamı TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve TEV Genel Müdürü Yıldız Günay’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe Vali Ersin Yazıcı, AK Parti Balıkesir milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur, Mutlu Aydemir, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı, bağışçılar, TEV yöneticileri ve Soma’dan gelen öğrenciler katıldı.

Öğrenciler, kurulan atölyelerde gün içerisinde farklı etkinliklere katılıp, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Çocuk Köyü’nde gönüllerince eğlendi.

“HER ŞEYE RAĞMEN OKUMALARINI İSTİYORUZ”

Yeni eğitim öğretim yılını her yıl çeşitli etkinlikler ile karşıladıklarını ve bu yıl da Balıkesir Çocuk Köyü’nün seçtiklerini belirten
TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, “Çocuklar yaşadıkları zor günlere teslim olmamalarını istiyoruz, her şeye rağmen okumalarını istiyoruz” diye konuştu. Yırcalı, “ Sevgili öğrenciler 2014 yılında zor olan bir zamanda sizler için ‘Soma Umut Fonu’nu oluşturduk. Aradan 5 yıl geçti. Bu beş yılda önemli atılımlar gerçekleştirdik. Bu fona katkıda bulunan önemli bağışçılarımız var. İlkokuldan, üniversiteye kadar size destek olmak için kurulan bu özel fon ayrıcalıklı bir fondur. Bu fon sayesinde daha sağlıklı, daha sağlam ayaklar üzerinde yürüyeceksiniz” dedi.

SOMA UMUT FONU İÇİN 5 MİLYON LİRA TOPLANDI
Umut Fonu kapsamında 5 milyon lira topladıklarını ve 5 yılda bunun 1.5 milyonunu Somalı öğrenciler için harcadıklarını açıklayan Yırcalı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bugün TEV ailesi olarak yeni eğitim-öğretim yılına anlamlı bir etkinlikle başlıyoruz. Sizlerin destekleri ve ailelerin çabaları sonucunda öğrencilere umut ışığı olmak için buradayız. Yaşadıkları zor günlere teslim olmamak için buradayız. Nihayet hayata kaldıkları yerden devam etmeleri için buradayız. Türk Eğitim Vakfı olarak halkımızdan aldığımız destekle Soma’ya umut olmak için 5 yıl önce bu projeyle yola çıktık. Bu konuda Türkiye’nin en büyük ve en uzun süreli burs desteği yapmak için var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Çocuklarımızı ilkokuldan başlayarak üniversitede yapacakları eğitim hayatları boyunca devam edecek burs olmasından dolayı ayrıcalıklı olduğunu ifade etmeliyim.”

122 KURULUŞ KATKIDA BULUNDU, 2 BİN BİREYSEL BAĞIŞÇI OLDU
Soma Umut Fonu’na 122 kuruluşun katkıda bulunduğunu belirten Yırcalı, “Türkiye’nin her tarafından 2 binden fazla kişi bağışçı oldu. Bu çocuklarımızı ilkokuldan alarak üniversiteye kadar bütün eğitim hayatları boyunca desteklemeyi hedefliyoruz. Bu konuyla ilgili ilklerin arasındayız. 2019-2020 yeni öğretim yılında, 82’si kız öğrenci, 58’i erkek öğrenci olmak üzere toplam 140 Soma bursiyerimiz eğitimlerine bu yıl devam edecek. 10’u üniversiteye, 31’i liseye, 99 tanesi ilkokula gidecek” dedi.

BAŞKAN YILMAZ’IN MUTLULUĞU
Etkinliğe katılanBalıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “TEV Soma Umut Fonu destekleriyle eğitimlerini sürdüren evlatlarımızla Balıkesir Çocuk Köyü’nde bir araya geldik. Çocuklarımızın mutluluğunu paylaşmaktan ve böylesine anlamlı bir projenin parçası olmaktan büyük mutluluk duydum” dedi. TEV Yönetim Kurulu Başkanı Yırcalı bu etkinliğe desteği için Yılmaz’a plaket sunup, teşekkür etti.

BAL-KES’TEN ÇOCUKLARA KIRMIZI BEYAZ BİLEKLİK

Etkinliğe Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı, yönetim kurulu üyeleri ve Teknik Direktör Ali Tandoğan da katıldı.
Etkinlik kapsamında çocuklara kırmızı ve beyaz renklerden oluşan Balıkesirspor bileklikleri, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’ya da 10 numaralı Balıkesirspor forması hediye edildi. (balikesir24saat)

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP