TERMAL TURİZMDE MİLAT 2019 OLACAK « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

22 Kasım 2021 - 09:27

TERMAL TURİZMDE MİLAT 2019 OLACAK

TERMAL TURİZMDE MİLAT 2019 OLACAK
Son Güncelleme :

15 Kasım 2018 - 9:20

Balıkesir’de 25-29 Eylül 2019’da yapılacak 4. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi’nin danışma kurulu toplantısı Vali Ersin Yazıcı’nın başkanlığında yapıldı. Birçok ülkeden yabancı alım heyetleri ile Türkiye’den 100 acente ve alım heyetinin katılacağı zirve öncesi yapılacak çalışmalar değerlendirildi.
Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi tarafından organize edilen, Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve Balıkesir Valiliği’nin koordinasyonluğunda 25-29 Eylül 2019’da Edremit’te yapılacak Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi’nin danışma kurulu toplantısı Balıkesir’de gerçekleştirildi.
Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç ile ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, sağlık, turizm müdürleri, otel ve termal tesis sahipleri, acente yetkililerinin katıldığı toplantıda konuşan Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak, uluslararası zirve için tasarlanan deniz, termal, zeytin ve Kazdağları’nın yer aldığı logoyu tanıttı.
ZİRVE İÇİN HEDEF 56 ÜLKE, 161 ŞEHİR
Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“25-29 Eylül 2019’da Edremit’te yapacağımız uluslararası zirve öncesinde başladığımız danışma kurulu toplantılarımızı şimdi 2 ayda bir, Haziran ayından itibaren ayda bir yapacağız. Konsey olarak Tıp Turizmi, SPA Turizmi, Termal Turizm, Medikal Turizm, Aktif Yaşam Turizmi ve Engelsiz Turizm segmentlerinde çalışıyoruz. 2017’de 77 bin yabancı turist termal ve sağlık turizmi için ülkemize geldi. Balıkesir’de yapacağımız zirve için hedef 56 ülke ve 161 şehir belirledik. Bu ülkelerden 250 yabancı alım heyeti, 100 yerli acente, her ülkeden bir basın mensubu ve TV kanalı çağrılacak. Zirveye şehir dışından 450 katılımcı bekliyoruz. Zirvenin ardından Rusya ve Ortadoğu coğrafyasındaki ülkelerde haftada 3 gün TV röportajları ve haberler ile Balıkesir’in tanıtımına destek verilecek.”
BALIKESİR MERKEZ HALİNE GELECEK
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesir’in coğrafyası, denizleri, termal kaynakları ve ulaşım imkânları ile odak şehir halini aldığını söyledi. Şehrin gelecekte gelişeceği en önemli alanlardan birinin turizm olduğunu kaydeden Başkan Kafaoğlu, “Turizmde deniz ve kumun yanına Balıkesir’de termal ve dağ turizmini ekliyorsunuz. Balıkesir bu konuda uyuyan bir dev. 20 ilçeden 13’ünde jeotermal kaynak var. Daha modern, çağa uygun tesisler ile Balıkesir’in jeotermal merkez haline geleceğine inanıyorum. Büyükşehir Belediyesi ve Valimizle birlikte yatırımcılara sonuna kadar destek vermeye hazırız. Uluslararası zirve için belediye olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.
BİZ BU NOKTADA ÇOK ZENGİNİZ
Vali Ersin Yazıcı ise, Balıkesir’e geldiği günden itibaren Allah’ın Balıkesir’e verdiği termal suların yeteri kadar tanıtılmamasından rahatsız olduğunu söyledi. Vali Yazıcı, “Bu ülkede termal denilince Afyon konuşuluyor. Biz bu noktada çok zenginiz, herkes bir şeyler yapıyor, belediyeler, özel sektör bir şeyler yapıyor. Bu zirve ile Türkiye gündeminde yer alarak Balıkesir’in termal ve sağlık turizmini en azından Türkiye’ye sunmuş olacağız. Bu zirve ile yurt dışından müşteri getirme potansiyelini yakalamış olacağız. Termal kaynaklarımızı tanıtamamak bizim eksiğimiz. Bu zirve ile ortak söylem doğacak olması bile avantaj. Zirve ile insanlara Kazdağları eteklerinde termal sularımızı ve tüm ilin termal kaynaklarını tanıtacağız. Balıkesir için termalde milat olacaksa bu zirve olabilir. Birlikte tek ses çıkarabilirsek bugünden çok daha iyi noktada oluruz.” dedi.
TERMAL VE SAĞLIK ZİRVESİ
Programın sonunda sektör temsilcilileri ile yapılan istişare ile yapılacak olan 4. Uluslararası Termal ve Sağlık Zirvesi için neler yapılabileceği konuşulurken, ayrıca zirvenin çıktılarının neler olacağı konusunda bilgiler verildi(balikesir24saat.com) 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.