“TEMİZ KÖRFEZ” İÇİN EYLEM

Yayınlanma Tarihi :
“TEMİZ KÖRFEZ” İÇİN EYLEM

Edremit Körfezinde yaşanan deniz ve dere kirliliği  çevrecileri harekete geçirdi. Burhaniye’deki Orjan Tatil Sitesi sahilinde toplanan yaklaşık 1500 dolayındaki çevreci, kirliliğe tepki gösterirken yetkilileri göreve çağırdı.Aynı eylemin 15 Ağustos’ta Güre’de yapılacağı açıklandı. 

Edremit Körfezinde 230 site yöneticinin oluşturduğu Siteler Birliği’nin gerçekleştirdiği eyleme Burhaniye ve Edremit Çevre Platformları da destek verdi.

Orjan Tatil Sitesi sahilinde müzik eşliğinde başlayan eylemde, ilgililer duyarlı olmaya çağrılırken, yapılan konuşmalarda dere kirliliğinin önlenmesi ve arıtması ve kanalizasyonu olmayan sitelere de arıtma ve kanalizasyon yapılmasını istendi.

Burhaniye de bulunan Orjan, İmko, Denetko ve Haberkent Sitelerinin de destek verdiği etkinlikte yetkililer göreve  çağrıldı. “İyice b.ku çıktı”, “Dereler zehir taşıyor”, “Derin deşarj değil, yeterli alt yapı , tam arıtma” “Denizimi kirletme” yazılı pankart taşıyan duyarlı vatandaşlar yaptıkları konuşmalarda yaşanan kirliliğe dikkat çekti. Basın açıklamasında Akbelen’de ağaçların kesmesine karşı çıkan çevreciler ve köylüler de unutulmadı. “Her yer Akbelen her yer direniş” pankartı açıldı.

“DENİZE GİRENLER HASTALANIYOR”

Yapılan konuşmalarda şu görüşler dile getirildi:

“Dereler ve denizler kirlendi. Denize girenler hastalanıyor. Ama biz muhatap bulamıyoruz. İleri arıtma istiyoruz. Kanalizasyonu olmayan yerlere kanalizasyon yapılsın.

Dereleri ve denizleri kirletenlere caydırıcı cezalar uygulansın ki bir daha doğayı kirletmesinler. Sesimizin duyulmasını istiyoruz. Doğanın çığlığı duyulsun istiyoruz.

‘Büyükşehir’, ‘Küçükşehir’  diye sorumluluktan kaçmayın. Denize pislik atılmasın. Bizim isteğimiz bu. Biz devletin yanındayız. Devlet bize güç versin. Hep beraber dere ve denizlerimizi temizleyelim”  

15 AĞUSTOS’TA GÜRE’DE BULUŞALIM”

15 Ağustos’ta Edremit’in Güre Mahallesinde de aynı şekilde basın açıklaması yapılacağı açıklandı.

“YAZIN NÜFUS ARTIYOR, ARITMA YETERSİZ KALIYOR”

Konu ile ilgili olarak görüştüğümüz Balıkesir İl Çevre Müdür Yardımcısı Gökhan Öktem, yörede denetimlerin devam ettiğini anlatırken, “ Yöredeki arıtma tesisleri yetersiz kalmaktadır. Edremit Körfezinde yaz aylarında nüfus çok artmaktadır. Bunun içinde tesisler yetersiz kalıyor. Bu yüzden şikayetler çok fazla. Denetimlerimiz devam ediyor.   Çevreyi kirletenlere cezalar uygulanmaktadır. Uygunsuz arıtma tesislerine ceza yazıyoruz” diye konuştu. Sefer TALAY / BURHANİYE (balikesir24saat.com) 

 

YORUM YAP