Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

TEMA’DAN ORHANLAR’DAKİ ALTIN ARAYIŞINA DİKKAT!

TEMA’DAN ORHANLAR’DAKİ ALTIN ARAYIŞINA DİKKAT!

TEMA Vakfı, Kazdağları’ndan Murat Dağı’na altın tehdidi altında olan illere dikkat çekerken, Balıkesir’in Balya ilçesine bağlı Orhanlar’ı da bir kez daha gündeme getirdi.

Çanakkale Kirazlı’daki altın madeninin durdurulması için 580 bin imza toplayan TEMA kampanyayı güncelledi. TEMA Vakfı’ndan yapılan değerlendirmede  “Türkiye’nin birçok noktasında altın madeni projeleri hız kazanırken, yeni projelerin temelini oluşturan altın arama çalışmaları da aynı hızla devam ediyor. Yaz ayları Türkiye için Kaz Dağları ile birlikte Uşak’tan Ordu’ya, Zonguldak’tan Balıkesir’e, Gümüşhane’den Eskişehir’e kadar siyanürlü altın madenciliğine karşı yürütülen çevre mücadeleleri ile geçti” denildi.

Açıklamada  Balya ilçesine bağlı Orhanlar köyündeki çalışmaya da dikkat çekildi. Bu konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:
“Balıkesir Balya İlçesi Orhanlar Köyü’nde yapılması planlanan altın madeni projesi için arama çalışmaları başlatıldı. Uluslararası bir altın şirketi taşeronu tarafından yürütülen proje kuvars arama çalışmaları adı altında yürütülüyor. Maden Teknik Arama Enstitüsü dünyada üretilen altının neredeyse tümünün kuvars ile yakın ilişkisi olduğunu ortaya koyuyor. Sütçülük ve ormancılık ile geçinen Orhanlar Köyü sakinleri, yaşam alanlarında ve ormanlarında altın arama faaliyetlerinin yürütülmesini istemiyor”

TEMA Vakfı altın madenine karşı vatandaşları daha duyarlı olmaya ve imza kampanyasını detekleyip, yaymaya çağırdı. (balikesir24saat)

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP