Yayınlanma Tarihi :

TCDD’DEN GARİP BİR UYGULAMA

TCDD’DEN GARİP BİR  UYGULAMA

Balıkesir Gar havzasında sergilenen ve “Kara Tren” diye bilinen buharlı lokomotif, TCDD Genel Müdürlüğü ile Manisa Yunusemre Belediyesi arasında imzalanan protokol ile bir yıllığına kiralandı.

TCDD Genel Müdürlüğü’nün Balıkesir’in bağlı bulunduğu İzmir 3. Bölge’ye verdiği talimat üzerine, 18 Mayıs 2019 tarihinde Manisa’ya nakledilen tarihi lokomotifin bir yıl boyunca Yunusemre Belediyesi tarafından sergileneceği öğrenildi.

Bu uygulama Balıkesir’de tepkileri de beraberinde getirdi. Yerel basında, “Kara trene sahip çıkamadık”, “Tren kaçtı” başlıklı manşetler atıldı.

TCDD Genel Müdürlüğü bu tepki ve haberler sonrası yazılı bir açıklama yaparak, buharlı lokomotifin sergilendiği alanın Milli Emlak Müdürlüğü’ne devredildiğini, lokomotifin sokakta kalan kişilerin  mekanı haline geldiğini ve daha iyi ortamda sergilenmesi amacıyla Yunusemre belediyesine kiralandığını açıkladı.

“BORÇLU BELEDİYE TRENİ NE YAPACAK”

CHP Balıkesir milletvekili Ahmet Akın da bu olaya tepki gösterdi.

“Kara Tren”in yaklaşık 20 yıldır Balıkesir Gar Havzasında sergilendiğini anımsatan Akın, “Balıkesir tarihinde önemli bir sembolün TCDD Genel Müdürlüğü’nde masa başında oturanların aldığı kararlarla yerinden edilmesi akla mantığa sığmıyor” dedi.

Yunus Emre Belediyesi’nin  kiralama bedeli olarak TCDD’ye 2 bin 557 lira artı KDV ödeyeceğini açıklayan Akın şunları söyledi:

“Borçlu bir belediye olan Yunusemre belediyesi, kiralama yoluyla Balıkesir’in sembolünü ilçesinde sergilemek üzere götürüyor. Her şeyden önce bu kararı alan TCDD Genel Müdürlüğü kime sordu. Bu lokomotif TCDD’nin envanterinde bir ‘mal’ gibi görülebilir. Ama Balıkesir ile özdeşleşmiş tarihsel sembol bu şehrin paydaşlarına sorulmadan neden yerinden edilir? Hiçbir Balıkesirliye sormayan TCDD Genel Müdürlüğü’nün haklı tepkilerle karşılaşmış olmasına şaşırmıyorum. Bu hatadan nasıl dönülür biz Balıkesirliler TCDD’den bir açıklama bekliyoruz”

CHP’li Akın, Yunus Emre Belediyesi’nin de borçlu bir belediye olduğunu yineleyen Akın,  “Borçlu bir belediye böyle bir kiralama ile neyi amaçlamıştır? Halkın parasını ne için ve nasıl harcadıkları ortada. Yunus Emre Belediyesi de kendisine oy veren hemşehrilerine bir açıklama yapacaktır diye umuyorum” dedi.  Coşkun YAMAN (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP