DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.608.9440.101

“TAVUK ADASI GİDERSE TÜM ADALAR İMARA AÇILIR”

Yayınlanma Tarihi :
“TAVUK ADASI GİDERSE TÜM ADALAR İMARA AÇILIR”

Ayvalık Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Girişimi’nin Tabiat Parkı’nın tam ortasında  Tavuk Adası’nda başlatılan inşaatın durdurulması için açtığı davaya bugün Balıkesir’de devam edildi. Girişim Sözcüsü Hasan Cengiz Yazar, ” Tavuk Adası’nın arkasından bütün adalar imara açılacak, Patriça Yarımadası imara açılacak, denizlerimiz parsellenecek, tarımsal üretim tamamen bitirilecek, balıkçılık ebediyen sona erecek. Milyonlarca zeytin ağacı sökülecek yerlerine beton yığınları dikilecek, zeytin üretimi sona erecek.” dedi.

Ayvalık Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Girişimi’nin Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda betonlaşmanın ve talanın kapısını açan, “Tavuk Adası Aya Yanni Manastırı Rekonstrüksiyon Projesi” kurul kararının İptali için, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na karşı açtığı davanın duruşması bugün Balıkesir 2. İdare Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya Ayvalık ile birlikte Balıkesir’den siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. Duruşma 15 gün sonrasına ertelenirken, bu duruşmada kararın verileceği öğrenildi.

Ayvalık Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Girişimi Sözcüsü Hasan Cengiz Yazar, duruşmadan sonra bir açıklama yaparken, Ayvalık her yönüyle bir saldırı altında olduğuna dikkat çekti. Halkı destek olmaya, mücadeleyi büyütmeye çağıran Yazar, “Tabiat Parkı’nın tam ortasına, kültürel bir kalıntının üzerine, küçük bir adaya, Tavuk Adası’na dev bir inşaat başlatıldı. Biz buna karşı çıkıyoruz. Çünkü bunun arkasından bütün adalar imara açılacak, Patriça Yarımadası imara açılacak, denizlerimiz parsellenecek, tarımsal üretim tamamen bitirilecek, balıkçılık ebediyen sona erecek. Milyonlarca zeytin ağacı sökülecek yerlerine beton yığınları dikilecek, zeytin üretimi sona erecek.” dedi.

“MÜZE BAHANE, RANT ŞAHANE”

Açıklamaya katılanlar “Tavuk Adası kırmızı çizgimizdir”, “Tabiat ve Kültür Varlıkları ranta açılamaz” ,“Kıyılar halkındır”, “Restorasyon bahane, rant şahane”, “Turizme evet, doğal ve tarihsel yıkıma hayır”, “Müze bahane, rant şahane” yazılı dövizler açtı.

“AYVALIK’IN TÜM DEĞERLERİNE SALDIRIYORLAR”

Yazar açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Ülkemizin en çok adasına sahip olan yeri Ayvalık. Bütün bu adalar ve civarı Tabiat Parkı statüsünde. Yine bu adalar ve civarı bir çok tarihi kalıntıya ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Ayvalık’ta milyonlarca zeytin ağacı var. Zeytinlikler ve deniz insanlarımızın geçim kaynağı. Doğa ve tarihsel kalıntılar ise hem bizim hem de gelecek kuşakların ortak değerleri. Ayvalık her yönüyle bir saldırı altında.
Turizm, sanayi, madencilik ve inşaat şirketleri Ayvalık’ın bütün değerlerine saldırıyorlar. Köylerimizde ve şehrimizde sularımız içilemez durumda.
İmara açılmadık bir tek arazi kalmadı, madenler, taş ocaklarının bittiği yerde oteller turistik tesisler başlıyor.”

“AYVALIK’TA YOKSUL İNSANLARIN YAŞAMASI İMKANSIZ HALE GELDİ”

“Arsa arazi yağması o boyuta geldi ki Ayvalık’ta yoksul insanların yaşaması imkansız hale geldi, insanlar komşu kasabalara göç ediyorlar.
İşte tam da bu esnada Tabiat Parkı’nın tam ortasına, kültürel bir kalıntının üzerine, küçük bir adaya, Tavuk Adası’na dev bir inşaat başlatıldı. Biz buna karşı çıkıyoruz. Çünkü bunun arkasından bütün adalar imara açılacak, Patriça Yarımadası imara açılacak, denizlerimiz parsellenecek, tarımsal üretim tamamen bitirilecek, balıkçılık ebediyen sona erecek. Milyonlarca zeytin ağacı sökülecek yerlerine beton yığınları dikilecek, zeytin üretimi sona erecek. Bugün burada bu konuda açmış olduğumuz davayı takip etmek için bulunuyoruz. Halkımızı bize destek olmaya, mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.Doğamızı, zeytinlerimizi, kültürel varlıklarımızı savunmak için buradayız.
Buradan sesliyoruz ki: mücadelemizde sonuna kadar devam etmekte kararlıyız.” (balikesir24saat.com)

 

DİKRAN MASİS PROJESİ

İş insanı Dikran Masis’in Ayvalık Tabiat Parkı içerisinde yer alan ve Doğal Koruma Alanı statüsünde olan 17 dönümlük Tavuk Adası ile ilgili projesi uzun süredir gündemde.. Haberi okumak için tıklayınız https://www.balikesir24saat.com/ayvalik-dikran-masisten-buyuktur.html

YORUM YAP