TAKTİK MAKTİK YOK, ZAM, ZAM, ZAM! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

7 Ekim 2022 - 19:55

TAKTİK MAKTİK YOK, ZAM, ZAM, ZAM!

TAKTİK MAKTİK YOK, ZAM, ZAM, ZAM!
Son Güncelleme :

05 Temmuz 2019 - 19:21

Balıkesir Üniversitesi öğrencileri bugün Necatibey Eğitim Fakültesi’nden Alihikmetpaşa’ya yürüyerek son otobüs zamlarını protesto etti. Öğrenciler Başkan Yılmaz’a ziyaret ettiği kız yurdundaki “indirim yapılacak” sözünü anımsattı. Otobüs biniş ücretinin 1,50 liraya düşürülmesi, aylık abonman kart verilmesi, daha güvenli ve daha kaliteli ulaşım istendi.

Coşkun YAMAN(balikesir24saat) Balıkesir Üniversitesi öğrencileri bugün saat 17.00’de gerçekleştirdikleri eylemle son otobüs zamlarını protesto etti. Liselilerin de katıldığı eylem Necatibey Eğitim Fakültesi önünde başladı. Öğrenciler buradan Alihikmetpaşa Meydanı’na slogan atarak yürüdü. Öğrenciler, “Zam zulüm işkence, işte belediye”, “Başkan Yılmaz, öğrenciler yılmaz” “Balıkesir uyuma, öğrencine sahip çık” diye slogan attı. Öğrenciler, “Kampüse ulaşamıyoruz Başkanım”, “Yakarsa dünyayı geçinemeyenler yakar”, “Burslara zam geldi de haberimiz mi yok”, “3 TL’ye Mars’a gidilir”, “Taktik maktik yok, zam, zam, zam” “(H)araç zamları geri alınsın”, “Yetersiz bakiye”, “Müşteri değil öğrenciyiz”, “Neyse otostopa devam” yazılı pankartlar taşıdı. Balkonlara çıkan bir çok öğrenci ve vatandaş da bu eyleme alkışlarla destek verdi.

Alihikmetpaşa Meydanı’ndaki basın açıklamasına çok sayıda CHP’li ve vatandaşlar da destek verdi. Açıklamada, Yücel Yılmaz’ın seçim sonrası verdiği “ulaşımda indirim yapacağız” sözü hatırlatıldı.
Açıklamada Çağış Kampüs’ünde okuyan öğrencilerin otobüs biniş ücretinin 1,50 liraya düşürülmesi, aylık abonman kart, daha güvenli ve daha kaliteli bir ulaşım isteği dile getirildi.

YILMAZ’A SİTEM
Hazırlanan basın açıklamasını okuyan İsmail Ergün, şunları söyledi: ” Elbette biz öğrenciler bugün daha farklı yerlerde akademik hayatlarımızı olumlu etkileyecek faaliyetlerde bulunmak isterdik ancak maalesef büyüklerimizin almış olduğu yanlış kararlar doğrultusunda buradayız.
Dün görüştüğümüz Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yücel Yılmaz dalga geçercesine bu zammın gerekli olduğunu ve öğrencileri 22 liranın etkilemeyeceğini beyan etmiştir. Ne yazık ki Sayın Başkan zammın aylık 33 lira olduğunun farkında bile değildir Emeğin en yüce değer olduğunu bilerek hareket eden bizler buradan emekçi şoför ağabeylerimizle bir sorunumuzun olmadığını, yanlış yönetim mağduru emekçilerimizi bizlerle birlikte haklarını savunmaya davet ediyoruz”

“HANİ VERDİĞİNİZ SÖZLER “
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yücel Yılmaz’a seslenen Bersu Cebecioğlu adlı öğrenci de şunları söyledi:
1-) Ramazan ayında Kız Öğrenci Yurdu’nda katılmış olduğunuz bir iftar yemeğinde bizlere ulaşım ücretlerinin azalacağı yönünde bir söz vermiştiniz. Sanırım vermiş olduğunuz sözü unuttunuz bizler şu an burada oluşumuzla bunu hatırlatıyor ve yapılan hatadan bir an evvel geri dönülmesini talep ediyoruz.
2-) Ülkenin en pahalı toplu ulaşımlarından birini alternatifsiz bir şekilde Balıkesir halkı ve öğrencileri olarak kullanmamıza rağmen, balık istifi metodu yolcu taşımacılığı ile pimi çekilmiş birer bomba gibi seyahat ediyoruz. Her gün can tehlikesi ile karşı karşıyayız. Bu tehlikeli yolcu taşımacılığının bir an önce değişmesini talep ediyoruz. Aksi takdirde bu durum ciddi yaralanmalara sebebiyet verecektir.

3-) Bizce sizler bu zamlar yerine belediye olarak kampüs hatlarının sefer saatlerinde hareket edip etmediğini araştırın ve bu araçları inceleyin. Çünkü ellerinde telsizler ile otobüs kalkış saatini belirleyen personeller 21. yüzyıl Türkiye’sine hiç yakışmıyor.

4-) Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsü için 2013 yılında 2 adet, 2015 yılında 3 adet olmak üzere alınan 5 adet Mercedes marka körüklü otobüslerimizin nerede olduğunu bilmiyoruz ve bu otobüslerin nerede olduğunu bilmek istiyoruz.

5-) Eskiden alternatif olarak kullandığımız minibüs hatları kaldırıldığı için Çağış Kampüsü öğrencileri güvenliği iyi olmayan ve belli bir düzeni olmayan bu “Mor Menekşelere” mahkum edildik.

6-) KYK-Kampüs otobüslerinin azınlığından dolayı KYK’da ikamet eden kız arkadaşlarımızın gar durağında aktarma yapmak mecburiyeti doğmaktadır. Ücretsiz aktarma olmadığı için doğal olarak bu durum maliyeti arttırmaktadır.

7-) Çağış Kampüs’ünde okuyan öğrencilerin otobüs biniş ücretinin 1,50 liraya düşürülmesini, aylık abonman kart, daha güvenli ve daha kaliteli bir ulaşım istiyoruz. Katılım yapan herkese selam olsun, bizler bu hakkımızı alacağız”

Eylem alkışlarla olaysız sona erdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.