DOLAR27,5707% 0.47
EURO29,0040% 0.76
STERLIN33,4701% 0.72
FRANG30,0498% 0.83
ALTIN1.616,53% 0,28
BITCOIN762.6630.143

TABİP ODASI’NDAN HEKİMLİK ANDI UYARISI

Yayınlanma Tarihi :
TABİP ODASI’NDAN HEKİMLİK ANDI UYARISI

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, bazı üniversite yönetimlerinin tıp fakültelerinin mezuniyet törenlerinde Hekimlik Andı’ndan farklı bir andı okutmak istediğine dikkat çekerken, “Yeni mezun olan meslektaşlarımızın bu zorlamayı kabul etmediklerini, sansürü ve tehditleri boşa çıkararak orijinal metni okuduklarını sevinçle karşılıyoruz. Fakülte yönetimlerimizi yeryüzündeki tüm hekimler için ortak ve bağlayıcı olan Cenevre Bildirgesi metnine sadık kalmaya davet ediyoruz.” dedi.

“HEKİMLİK ANDI CENEVRE BİLDİRGESİ’NE UYGUN OKUNMALIDIR”

Balıkesir Tabip Odası’nın konuya ilişkin açıklamasında şu görüşlere yer verildi:
“Güven sağlamak, tıbbın değer sistemini/ahlaki ölçütlerini dile getirmek, hekimin hastalarla/toplumla olan ilişkilerini düzenlemek ve hekimliğin sınırlarını çizmek amacı ile bilimsel tıbbın kurucusu Hipokrat’tan beri var olan Hekimlik Andı; ilk kez Dünya Tabipler Birliği’nin Eylül 1948’de Cenevre’de kabul edildi. Ekim 2017’de Türk Tabipler Birliği’nin de katkıları ile Chicago’da Dünya Tabipler Birliği’nce son hali verildi.”

“2021-2022 tıp eğitimi döneminin sonuna geldiğimiz bugünlerde Tıp Fakültelerinden mezun olup aramıza katılacak yeni meslektaşlarımızı karşılamanın heyecanını yaşıyor ve kendilerini kutluyoruz.
Fakat bir süredir mezuniyet törenlerinde bazı üniversite yönetimlerinin evrensel ‘Hekimlik Andı’ konusunda ortaya koydukları ‘sansür’ tutumu bizleri hayal kırıklığına uğratmaktadır.
Geçtiğimiz senelerde tanık olduğumuz bazı olumsuz durumlara benzer şekilde bu sene de Dünya Tabipler Birliği Cenevre Bildirgesi’nce belirlenmiş ‘Hekimlik Andı’ yerine evrensel hekimlik değerlerine aykırı ifadeler içeren farklı bir metnin okutulmasına dair bilgiler tarafımıza ulaşmaktadır.”

“21 Haziran 2022 günü Çapa Tıp Fakültesi ve 25 Haziran 2022 günü Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesinden sonra 29 Haziran 2022 günü de Konya Selçuk Üniversitesi yönetiminin de mezuniyet töreninde yeni mezun meslektaşlarımıza Dünya Tabipler Birliği’nce belirlenmiş olan ‘Hekimlik Andı’ndan farklı bir andı okutmak istediği, ancak yeni mezun olan meslektaşlarımızın bu zorlamayı kabul etmediklerini, sansürü ve tehditleri boşa çıkararak orijinal metni okuduklarını sevinçle karşılıyoruz.

Fakülte yönetimlerimizi yeryüzündeki tüm hekimler için ortak ve bağlayıcı olan Cenevre Bildirgesi metnine sadık kalmaya davet ediyoruz. ” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP