DOLAR31,1321% 0.08
EURO33,8314% 0.06
STERLIN39,5105% 0.04
FRANG35,3805% 0.09
ALTIN2.033,43% 0,07
BITCOIN1.707.0594.839

TABİP ODASI VE TABİPLER BİRLİĞİ’NDEN ‘DEKAN’ TEPKİSİ

Yayınlanma Tarihi :
TABİP ODASI VE TABİPLER BİRLİĞİ’NDEN ‘DEKAN’ TEPKİSİ

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin Balıkesir’de ki sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan hekimleri ziyaret ederken, Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Engin Ulusal’ın buluşma için önce konferans salonunu ayırması sonra iptal etmesi Balıkesir Tabip Odası’nın tepkisini ve kınamasını getirdi. “İdarecilik ya da bir başka görev bizim ikincil görevimizdir. Biz hekimiz.” diyen  TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları ise bu tavrı “nezaketsiz davranış” olarak niteledi.

“OLAYLARA SİYASİ OLARAK BAKMANIN BİR VERSİYONU”

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, “Tıp Fakültesi Dekanını kınıyorum. Çünkü yazışma ile hekimlerle buluşmak için yer istemiştik.  Dekanlığın konferans salonunu  verdiler ama sonra biz Atatürk Şehir Hastanesi’ndeyken yerin iptal edildiğini söylediler. Herhalde ‘5 dakikada hekimlik yapılmaz, 5 dakikada sağlık olmaz’ pankartımız rahatsız etti. Bu da olaylara siyasi olarak bakmanın başka bir versiyonu. Oysa biz meslek örgütüyüz. Biz Türkiye’deki sağlıkla ilgili olması gereken doğruları da yanlışları da mutlaka söylemek durumundayız. Ve meslektaşlarımızla da mevcut sağlık durumunu, onların sıkıntılarını paylaşmak zorundayız. Tıp fakültesinde asistanların, hocaların çok ciddi sıkıntıları var, eğitimle ilgilisorunlar var. Böyle bir süreçte bize engel çıkaran Tıp Fakültesi Dekanının bu tavırlarını Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu olarak kınıyoruz” dedi.

“BİZ ÖNCE HEKİMİZ”

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları da bu konuda bir açıklama yaparken, ” Tabip Odası ya da Türk Tabipler Birliği bir meslektaşını ziyaret etmek için izin istemez. İzin verecek mercii olduğunu düşünen arkadaşlarımız 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Yasasını açıp okusunlar. Tekrar dönsünler üniversite yıllarına, Tıbbı Etik ve Deontoloji dersinin notlarını karıştırsınlar, unutmuşlarsa hocalarına sorsunlar. Buradan sayın Dekana sesleniyoruz. Sayın Dekan bir meslektaşımızdır. Yarın bir gün bir sorunu olduğunda Tabip Odasının üyesi olsun olmasın odamız yanında olacaktır. İdarecilik ya da bir başka görev bizim ikincil görevimizdir. Biz hekimiz. Hekim haklarını, hekim etiğini, hekimlik kanununu bilmeden yaptığı bugün kü nezaketsiz davranışı zaten Tabip Odamız kınadı. Bizde buradan bir kez daha kendisine sesleniyoruz. Yarın bir gün hakikaten sıkıntı yaşadığında Tabip Odası onun yanında olacaktır” diye konuştu. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)

YORUM YAP