Yayınlanma Tarihi :

TABİP ODASI MEZUNİYET TÖRENİNE NEDEN ÇAĞRILMAZ !

TABİP ODASI MEZUNİYET TÖRENİNE NEDEN ÇAĞRILMAZ !

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Muhammet Can, Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet törenine çağırılmamalarına tepki gösterirken, “Rektörler değişiyor, dekanlar değişiyor, fakat mezuniyet törenine bir türlü çağrılmıyoruz” dedi.

Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı olarak, kuruluşundan bu yana, 15 yıldır Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olan Can, 5 Temmuz’daki mezuniyet törenine de Tabip Odası Başkanı olarak değil, öğretim üyesi olarak katılabildi.  “Tabip Odasından bu kadar korkmalarının nedeni nedir?” sorusuna yanıt arayan Can,  yerelde havası ve atmosferi değişen Balıkesir’in  üniversitesinin ve akademisinin de bu dışlayıcı yaklaşım ve felsefesinin değişmesini dört gözle beklediklerini vurguladı.

Doç. Dr. Can’ın açıklaması şöyle:

“İnsanlık tarihi kadar eski bir mesleğin mensuplarıyız. Hekimlik mesleğinin ne kadar özel ve bir o kadar da kutsal bir meslek olduğunu biliyoruz. Bu zorlu mesleği uygulayabilmek için çok fazla beceri gerekmektedir. Bunlar saymakla bitmez.

Ülkemizde bugün 200 bine yakın hekim bulunmaktadır. 2023 itibariyle ülkemizde 128 tıp fakültesinin 91’i devlet, 37’si vakıf üniversitelerine bağlıdır. Bu tıp fakültelerinin 76’sı mezun vermektedir. En çok tıp fakültesi olan üç ilimiz İstanbul’da 30, Ankara’da 13, İzmir’de 8 tıp fakültesi bulunmaktadır.

Tabip odaları ve Türk Tabipleri Birliği 6023 sayılı yasayla kurulmuş kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Bu yasada tanımlanan görevlerin yanı sıra hekimlik mesleği uygulamaları açısından hekimlerle ilgili bir iç mesleki denetim ve yaptırımlara sahip yapılardır.”

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ VE TIP FAKÜLTESİNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK!!

“Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi 2006’da kuruldu ve ilk tıp öğrencisini 2009 yılında almıştır. Bu yıl 10. Tıp fakültesi mezuniyet töreni yapılacaktır. Tıp Fakültesinde 200’ye yakın öğretim üyesi, 350’ye yakın uzmanlık öğrencisi ve 1000’e yakın tıp öğrencisi bulunmaktadır.

Nedense pek çok konuda, batıyı örnek alan büyüklerimiz, İstanbul, Ankara ve İzmir’i örnek alan yöneticilerimiz, konu Balıkesir Tabip Odasını Tıp Fakültesi mezuniyet törenine çağırmak olunca konuyu hatırlamıyorlar.

Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı olarak, kuruluşundan bu yana, 15 yıldır Tıp Fakültesinde öğretim üyesiyim ve bu kurallar hiç değişmiyor. Rektörler değişiyor, dekanlar değişiyor, fakat kurallar değişmiyor. Yarın tıp doktoru olarak mesleğe başlayacak hekimlerle mezuniyet töreninde buluşamıyoruz. Neden? Neden Tabip Odası diğer illerde yapılan ve yıllarca gelenekselleşen uygulamayı Balıkesir’de yapamıyor? Şimdi düşünelim, Hukuk Fakültesi mezuniyet törenine Balıkesir Barosu’nu çağırmamak olur mu? Meslek odası olarak tabip odası da aynı konumdadır.

Mesleki olarak hekimleri denetleyen, her türlü etik ihlali soruşturan ve yine her türlü hekimlik uygulamalarıyla ilgili tüm yetkiyi Tabip Odasına vermiş olan 6023 sayılı yasaya rağmen yöneticiler bunu görmezden geliyor. Tabip Odasından bu kadar korkmalarının nedeni nedir? Sağlık Bakanlığının yanlış uygulamalarını eleştiriyor olmamız mı? Hekimlerin haklarını ve sorunlarını gündeme getiriyor olmamız mı? Şunun iyi bilinmesi gerekiyor.

Bizi seçerek yönetici yapanlar hekimlerdir, yöneticiler değil. Atamayla işbaşına gelenler neden bu duruma saygı göstermezler anlamakta zorlanıyoruz?”

“BAZI HASTALIKLARIN TEDAVİSİ NE YAZIK Kİ UZUN SÜRÜYOR”

“Tıpta çok bilinen bir deyim vardır. Hasta yoktur, hastalık vardır. Herkese göre hastalığın seyri değişik seyreder. Bizler de Balıkesir Üniversitesi ve Tıp Fakültesi Dekanlığının bu sağlıksız tutumunun 2024 mezuniyet törenlerine davet edilmeyen Tabip Odası olarak son bulmasını istiyoruz.

Yerelde havası ve atmosferi değişen Balıkesir’in sonuçta Üniversitesinin ve akademisinin de bu dışlayıcı yaklaşım ve felsefesinin değişmesini dört gözle bekliyoruz. Yeni mezun tıp fakültesi hekimlerimize meslek yaşantılarında başarılar dilerken, meslek odası olarak tabip odasının her zaman yanlarında olduğunu bilmelerini istiyoruz.

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP