SURİYELİLERE UYUM EĞİTİMİ

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
SURİYELİLERE UYUM EĞİTİMİ

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce Suriyeliler için Sosyal Uyum ve Yaşam Eğitimi programı başlatıldı. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol uyarınca başlatılan eğitim çalışması ilgi gördü.

150 KİŞİ KATILDI

Yurt genelinde, yabancı uyruklular için başlatılan Sosyal Uyum ve Yaşam Eğitimi (SUYE) Burhaniye Halk Eğitim Merkezinde hayata geçirildi. Halk Eğitimi Salonu’nda rehber öğretmen Jale Özgün’ün verdiği eğitime Suriyeli vatandaşlar ilgi gösterdi.

Eğitimin, başta Suriyeliler olmak üzere ülkedeki geçici koruma kapsamındaki yabancıları kapsadığını anlatan Halk Eğitim Merkezi  Müdürü Turan Fırat Algül, “Yabancıların sosyal, ekonomik ve kültürel  hayata uyumunu kolaylaştırmak için, ayrıca ülkedeki göçmenlerin kendilerini daha net ifade etmeleri ve yapıcı bir iletişim kurabilmeleri  için 8 saatlik eğitimler düzenliyoruz. Yıl içinde düzenlenen 9 eğitime yaklaşık 150 kişi katıldı. Göç İdaresi işbirliği ile eğitimlerimiz devam edecek. Talep olduğu sürece çalışmalar sürecek” dedi.  Sefer TALAY / BURHANİYE (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP