SÜRGÜNDEN DÖNEN ÖĞRETMENE BİR ŞOK DAHA ! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

13 Eylül 2022 - 14:11

SÜRGÜNDEN DÖNEN ÖĞRETMENE BİR ŞOK DAHA !

SÜRGÜNDEN DÖNEN ÖĞRETMENE BİR ŞOK DAHA !
Son Güncelleme :

06 Eylül 2022 - 1:28

Balıkesir’in Erdek ilçesinde uzun yıllar Nerime Yüksel Ortaokulu’nde beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapan Niyazi Asil Önal’a sosyal medya paylaşımları nedeniyle açılan soruşturmalar, verilen ceza ve sürgünler bitmek bilmiyor.

ÖNCE SINDIRGI YÜREĞİL’E

2015 yılında hakkındaki bazı şikayetler üzerine hakkında soruşturma açılan, kınama cezası verilen Niyazi Asil Önal bu cezalar yetmemiş gibi aynı fiil için Sındırgı ilçesi Yüreğir köyüne sürüldü. İl İdare Mahkemesine yaptığı itiraz sonucu açtığı dava kazanan Önal, mahkemenin sürgünün hukuksuz olduğuna hükmetmesi ile görevine döndü.

SONRA SAVAŞTEPE SARIBEY’LERE

Önal hakkında 2020-2021 eğitim yılında yani ilk sürgünün ardından tam 7 yıl sonra bu kez iki yıl önce yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek bir kez daha soruşturma açıldı. Önce kınama cezası verilen Önal, yıllar önce olduğu gibi yine aynı fiilden ikinci kez cezalandırıldı ve bu kez Savaştepe’nin Sarıbeyler’e sürüldü. Önal 6 ay boyunca ailesini görebilmek, hasta annesi ile ilgilenebilmek için her hafta yaklaşık 400 kilometre yol katetmek zorunda kaldı.

MAZERETİ KABUL EDİLDİ, OKULUNA DÖNDÜ AMA…

Yeni eğitim öğretim yılı öncesi mazeret grubu tayinlerinde sağlık özrü grubundan tayin isteyen Önal’ın atama modülünde başvurusu kabul edildi. Mazereti geçerli görülen ve tercih hakkı verilen Önal, kendi isteğiyle eski okulu Erdek Nerime Yüksel Ortaokulu’na atandı. Ancak kısa bir süre sonra bu atama Milli Eğiim Bakanlığı’ndan  gelen bir yazı ile iptal edildi.

EĞİTİM-SEN KONUYU YARGIYA TAŞIYOR

EĞİTİM-SEN Balıkesir Şubesi bu gelişme sonrası Erdek’te basın açıklaması ile uygulamayı kınayıp, yapılan haksızlığa dikkat çekti.  EĞİTİM-SEN Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, “Niyazi öğretmenimize reva görülen bu uygulama tuzun koktuğu, suyun çürüdüğü bir dönemi yaşadığımızı göstermiştir. Verilen bu cezaların Erdek kamuoyu nezdinde haksızlığı ortadadır. Eğitim Sen olarak bundan önce olduğu gibi haksız, hukuksuz uygulamaların karşısında durduk. Bundan sonrada duracağız. Haksız, hukuksuz uygulamaları yargıya taşıyacağız. Biz eğitim emekçilerine dayatılan zorbalıklara dün olduğu gibi bugünde boyun eğmeyeceğiz.” dedi.

“ÖĞRETMENLER İKTİDARIN KAPI KULU OLMADI, OLMAYACAK”

Şahin açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Bizler, öğretmenlerin ‘hükümet memuru’ haline getirilmesini kabul etmiyoruz. Şu çok iyi bilinmelidir ki, dünyanın her yerinde eğitim emekçileri siyasi iktidarlara değil; sadece ve sadece halka ve öğrencilerine karşı sorumludur. Öğretmenler, mücadele tarihi boyunca hiçbir zaman iktidarın kapı kulu olmamış, bundan sonra da olmayacaktır. Yıllardır ülkenin dört bir yanında fedakârca görev yaparken, aksi yöndeki tüm politika, uygulama ve dayatmalara rağmen hükümetin değil, halkın öğretmeni olmak için mücadele ettiğimiz bilinmelidir.”

ÖNAL’DAN TEŞEKKÜR VE SİTEM 

Basın açıklamasına Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık, Eğitim-Sen Erdek yöneticileri Kapıdağ Dayanışma Platformu, Bandırma Demokrasi Platformu, DİSK Emekli Sen, CHP Kadın Kolları yöneticileri katılıp, Önal’a destek verdi. Bu isimlerle birlikte kendisine daima destek olan ailesine, velilere,  öğrencilere ve Erdek halkına teşekkür eden Niyazi Asil Önal, ilçedeki diğer eğitim sendikalarına ise sitem etti. İdare Mahkemesi’ne de başvurduğunu söyleyen Önal, “Adalet sırf bizim sendika da olan öğretmenlere gerekmiyor. Sizlere de gerekecek unutmayın.  Sizleri aramızda göremedik ama adalet sizlere gerektiğinde bizler hep yanınızda olacağız. Bir olursak adalet daha kısa sürede tecelli eder. Umarım sesimiz duyulur da yapılan haksızlıktan en kısa sürede dönülür.” mesajını paylaştı.

Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.