Yayınlanma Tarihi :

SÜLFİRİK ATIKLI SU İLE YANGIN SÖNDÜRECEKLER!

SÜLFİRİK ATIKLI SU İLE YANGIN SÖNDÜRECEKLER!

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, Edremit ile Havran ilçeleri arasında bulunan ve kapanan madendeki sülfirikli atık suyun  orman yangınlarını söndürmek için kullanacağını iddia ederken,  TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Akın  “Bu konuda Çevre Bakanlığı’ndan mantıklı bir yanıt bekliyoruz” dedi.

Balıkesir’de sülfirik asitli suyun orman yangınlarında kullanılacağı bilgisi kamuoyuna bomba gibi düştü. Edremit ile Havran ilçeleri arasındaki Tepeoba Mahallesinde faaliyet gösteren Özdoğu Madencilik A.Ş. ve Kuzey Ege Bakır İşletmeleri’ne ait Tepeoba Molibden madeninin cevher tükenmesi nedeniyle kapandığının bildirilmesinden sonra burada biriken atık su havuzundaki sülfirik asitli suyun nasıl bertaraf edileceği gündem oluşturdu.  Yöre halkını endişelendiren bilgi ise Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden geldi. Müdürlük, “Açık sahanın sorumluluğunun Edremit Orman İşletme Şefliği’nde olduğuna dair İl Müdürlüğümüze 24 Ocak 2019 tarihli yazı ile bildirilmiş ve bu alanın YARDOP projesi kapsamında yangın havuzu olarak kullanılacağını bildirmiştir. Söz konusu açık ocaktaki yağmur suları ve yer altı su biriktirilmesi Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluğundadır” bilgisi verince, sorular Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğüne yöneldi. Orman Bölge Müdürlüğü de “Bu atık havuzu henüz müdürlüğümüz tarafından geri alınmamıştır. İzin devam etmekte olup, izin bittiğinde hiçbir şekilde yangın söndürme maksatlı olarak kullanılmayacaktır. Şirket tarafından izni iptali talep edilen sahalar hemen teslim alınmayıp rehabilitasyon projesine göre uygun hale getirildikten sonra teslim alınacaktır” diye yanıt verdi. Konu tam bir bilmeceye dönüştü.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, halkın sağlıklı bilgilenirilmediği “zehir bilmecesi”ni gündemine aldı ve   konunun aydınlatılmasını istedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Ahmet Akın, “Hangi akla hizmettir ki, sülfirik atıklı suyu orman yangınlarını söndürmek için kullanacaklar. Çevre Bakanlığı’ndan mantıklı bir yanıt bekliyoruz. Yöre halkımız endişeli. Akla ve mantığa uygun, endişelerimizi ortadan kaldıracak bir açıklama gelene kadar da bu konunun üstüne gideceğiz” diye konuştu.

CHP’li Akın, Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti:

“İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün açıkladığı kapatılacak olan madendeki suyun, orman yangınlarında söndürülmek için kullanılacağı bilgisi doğru mudur?

Bu bilgi doğru ise sülfirik asitli suyun orman yangınlarında kullanılacak olmasının insan sağlığına ve çevreye vereceği zararlar düşünülmemiş midir?

Maden sahasındaki atık havuzu, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından henüz teslim alınmadığı ve Müdürlükten ‘Hiçbir şekilde yangın söndürme maksatlı olarak kullanılmayacaktır. Şirket tarafından izni iptali talep edilen sahalar hemen teslim alınmayıp rehabilitasyon projesine göre uygun hale getirildikten sonra teslim alınacaktır’ açıklaması yapıldığı halde Çevre İl Müdürlüğü neden böyle bir bildirimde bulunmuştur?

Maden alanındaki sülfirik asitli su nasıl bertaraf edilecektir? Maden alanın rehabilitasyon projesine göre uygun hale getirilmesi için gereken denetim ve işlemleri Bakanlığınız tarafından yapılıyor mu?”  (balikesir24saat) 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP