“SUDA İNDİRİM DEĞİL, ALGI SİYASETİ YAPIYORLAR” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

24 Kasım 2022 - 11:30

“SUDA İNDİRİM DEĞİL, ALGI SİYASETİ YAPIYORLAR”

“SUDA İNDİRİM DEĞİL, ALGI SİYASETİ YAPIYORLAR”
Son Güncelleme :

18 Kasım 2022 - 14:25

İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis ve Plan Bütçe Komisyonu üyesi Serkan Mehmet Ertan, AK Parti’li İsmail Cankul’un “suda yüzde 40 indirim” yapılacağı yönündeki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Yeni düzenlemede kadame aralıklarının değiştirildiğini ama suyun metreküp fiyatının değişmediğini vurgulayan Ertan, “Yüzde 40’lık indirim için suyun metreküp fiyatını 11 lira 71 kuruştan 7 liraya indirmek gerekiyor. Bu algı ile yönetme çabasıdır  ama gerçeklerin de mutlaka gün yüzüne çıkma gibi bir özelliği vardır ” dedi. Faturalarda her ay uygulanan TÜFE’nin de bir yıl için değil,  6 ay için kaldırıldığını vurgulayan Ertan, suya en çok kullanılacağı aylarda büyük bir zam yapılabileceğine dikkat çekti.

“Suda büyük indirim”in sadece  turizm işletmeleri için yapıldığını ancak bunun da kış aylarına denk getirildiğini vurgulayan Ertan, “Ancak bu destek kış aylarında bir lütuf gibi sunularak algı belediyeciliğine ve algı siyasetine kurban edilmemeli. Yani biz destek vereceksek yaz aylarında da vermeliyiz.”diye konuştu. Körfez’de yüzme havuzunu dolduran vatandaşla kırsalda, köyde yaşayan üreten biçen vatandaşın aynı fiyatla karşı karşıya olduğunu da iddia eden  Ertan, “Bahçe abonesi olan bir vatandaş 60 metreküp su kullandığında 996 TL. öderken, turizmci işletmecisi 60 metreküp için 760 TL ödüyor. Her bakımdan köylümüze resmen ‘ekmeyin, biçmeyin, üretmeyin’ diyorlar. Bu ne insani ne de vicdanidir. ” dedi.

Balıkesir’de su ücretleri ile ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor.  Büyükşehir Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı AK Partili Başkanı İsmail Cankul,  son toplantının ardından Balıkesir’de su faturalarına ortalama yüzde 40 oranında indirim yapılacağını açıkladı.  Cankul,  her ay suya TÜFE üzerinden yapılan zammın ise artık alınmayacağını açıkladı.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nun İYİ Partili üyesi Serkan Mehmet Ertan ise AK Partili Cankul’un açıklamalarının tam olarak gerçeği yansıtmadığını söyledi. Son toplantıda hazır bulunan Ertan şu açıklamalarda bulundu:
“Komisyon toplantısında su faturalarına yüzde 50 indirim bekliyorduk. Ancak üzülerek söylüyorum ki bu indirim yapılmadı. Toplantıda kademe aralıkları değiştirilerek, suyun birinci kademe aralığı 1 ila 12 m3’ten 15 m3’e çıkarıldı. Suyun metreküp fiyatı 11, 71TL de sabit bırakıldı. Yani suyun metreküp fiyatı maalesef değişmedi. Yeni düzenleme ile birlikte 15 m3 su tüketenlere yüzde 9, 20 m3 su tüketenlere yüzde 6 oranında yani kullanım arttıkça indirim oranı azalan bir seçenek sunulacak. Balıkesir’deki vatandaşlarımızın yüzde 85’inin aylık ortalama su kullanımı12 m3’ü geçmiyor. Dolayısıyla ödediği faturalarda pek bir değişiklik olmayacak. En nihayetinde suyun metreküp fiyatı azalmadıktan sonra kademelerle oynayarak indirim yapmaya çalışmanın hiç bir mantığı yok. Okuduğumuz gördüğümüz bazı haberlerde suya yüzde 40 oranında indirim yapıldığı yazılıyor, söyleniyor. Suya yüzde 40 oranında indirim yapmak istiyorsak suyun metreküp 11 lira 71 kuruşu 7 liraya indirmek gerekiyor. Suyun metreküp fiyatını 7 liraya indirilmediği sürece suya yüzde 40 indirim yapıldığı söyleminin hiç bir anlamı yoktur. Bu bir algı siyasetidir, algı ile yönetme çabasıdır ama gerçeklerin mutlaka ama mutlaka gün yüzüne çıkma gibi bir özelliği vardır”   

NEDEN 6 AY?

Plan Bütçe Komisyonu’nda her ay su faturalarına yansıtılan TÜFE’nin kaldırılmasının da gündeme geldiğini,  bu yönde bir karar alındığını belirten Ertan, “Biz Eylül ayından bu yana verdiğimiz önergelerde bu uygulamanın kaldırılmasını ve yılda sadece bir kez uygulanmasını istemiştik ancak son toplantıda 6 ay için kabul edildi. Bu bizi halkımızın faturalarına ek zam gelmemesi adına mutlu etti ancak 6 ay için bir sınırlama getirmeleri de dikkat çekici. Bizi en çok rahatsız eden şeylerden biri de suya en çok ihtiyaç duyulan Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında  yapılan müdahalelerdi.  6 ay sonra Mayıs ayı geliyor. Yine suyun en çok kullanılacağı ayların başlayacağı Mayıs ayında yine ciddi bir zamla karşı karşıya kalacağız. Bunu bir şark kurnazlığı olarak değerlendiriyoruz. Bu yönden endişeliyiz” dedi.

“TURİZM İŞLETMELERİ İLE KÖRFEZ’DEKİ YAZLIKÇI İLE KIRSALDAKİ ÜRETİCİ İÇİN İLGİNÇ RAKAMLAR ORTAYA ÇIKIYOR” 

Bazı gazetelerdeki “Suda büyük indirim”in turizm işletmeleri için geçerli olabileceğini  belirten Ertan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle ayda 50-70 metreküp su kullanan işletmelere her nedense yaz bittikten sonra yüzde 50 indirim yapılmış. Balıkesir’de turizmin gelişmesi için yatırımcıya destek verilmesini takdirle karşılıyoruz. Ancak bu destek kış aylarında bir lütuf gibi sunularak algı belediyeciliğine ve algı siyasetine kurban edilmemeli. Yani biz destek vereceksek yaz aylarında da vermeliyiz. ‘Turizm sektörüne büyük indirim’ diyorlar ama açık şekilde ifade etmiyorlar. Yani yüzde 50 oranında indirim sadece turizm sektörüne verilmiş. Keşke aynı indirim oranı vatandaşlarımız için de yapılabilseydi. Körfez’de yüzme havuzu dolduran vatandaşla kırsalda, köyde yaşayan üreten biçen vatandaş aynı fiyatla karşı karşıya. Üstüne üstlük bahçe abonesi olan bir vatandaş 60 metreküp su kullandığında 996 TL. öderken, turizmci 60 metreküp için 760 TL ödüyor. Her bakımdan köylümüze resmen ekmeyin, biçmeyin, üretmeyin diyorlar. Bu ne insani ne de vicdanidir.”

“CUMHURBAŞKANI’NIN DA HATIRI DA YETMİYOR”

Toplantıda muhtaçlık belgesi olanlara üçte bir (1/3)  oranında ücretsiz su verilmesinin de görüşüldüğünü belirten Ertan bu konuda da şu açıklamayı yaptı:
“Sonuçta sosyal belediyecilik adı altında durumu iyi olmayan vatandaşlara ücretsiz su vermek zorundayız. Ağustos ayından itibaren bu konuda önergeler vermiştik ama bunlar bir türlü meclis gündemine alınmamıştı.  İYİ Parti grubu olarak son 1.5 yılda yüzde 220 oranına ulaşan zamlardan sonra, suya erişimin en temel insani haklardan biri olduğunu düşünerek  sadece muhtaçlar için değil tüm vatandaşlar için Sayın Cumhurbaşkanımızın 4920 sayılı kararnamesi kapsamında konut su faturalarında hane halkının kullandığı suyun beşte birinin (1/5)  ücretsiz verilmesi için önerge hazırlamıştık.”

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın tüm belediyelere sağladığı bu haktan tüm Balıkesirlilerin de faydalanmasını istemiştik. Üstüne basa basa ‘bizim hatırımız yoksa, yine cumhurbaşkanımızın hatırına insani su kullanım hakkını halkımıza  sunalım’  demiştik. Ama önergemiz maalesef meclis gündemine alınmamıştı. Şimdi ise suya indirim yapacaklarını söylüyorlar. Her zaman yaptıkları gibi şimdi de milletin aklıyla dalga geçiyorlar. Buna asla müsaade etmeyeceğiz. Her zaman yaptıkları gibi kendi bildiklerini okuyorlar. Ne bilgi, ne düşünce, ne gelenek, ne nizam, anladıkları tek şey zam, zam üstüne zam. Az kaldı en kısa zamanda her şey çok iyi olacak.” Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.