22° Açık
 • EURO 6.53
 • DOLAR 5.92

SU VE VİCDAN İÇİN – Fatma Zehra KÖSELEY

Doğa-Çevre - 6 Ağustos 2019 11:22 A A

Kaz Dağları Kirazlı – Balaban’da su ve vicdan nöbeti tutacağız.
Kaz Dağları eteğinde oturan bizler sabah döküldük yollara.
Kalabalıklar arttıkça , tanışlarla karşılaştıkça, Kaz Dağları eteğinin sıcağı serinliklere dönüştü. Kucaklaştık , yeniden görüşmenin coşkusuyla. Bu kadar yaman kalabalık olacağımızı sanmıyordum. Sabahın seherinde ötüyor kuşlar türküsünü mırıldandım aracımıza giderken. Keyifle yola koyulacağız , kadınlarımız rengarenk , coşkuyla kucaklaşıyorlar.
Sabah , Edremit ve Körfez ayaktaydı. Sırt çantalarımızın içinde azıklarımız, vurduk yollara.Yollara. Otobüsümüzün içindeki coşkuyu nasıl anlatayım sizlere. Genci , yaşlısı bir ağaç kurtarmanın derdine düşmüş. Sayılar havada uçuşuyor. Kaptanımız bizimle yolculuğun keyfine varsın diye , söylediğimiz şarkıların birini ona armağan ediyoruz. Arkadaşımız udu ile bizlere coşku dolu anlar yaşatıyor.

Kirazlı / Balaban tepesine tırmanırken yokuşu çıkanların yüzünde başarmanın mutluluğu vardı. Binlerce olduk , yüzbinler olacağız , hiç kuşkunuz olmasın. Doğu Biga Madenciliğe devredilen Kanada – Alamos Gold şirketinin altını çıkarmak için kullanacağı siyanürün 26 ton olduğunu duyunca aklım karıştı. Siyanürün zerresi insanı bir kaç dakikada öldürürken 26 ton siyanür tüm Kuzey Ege’ye neler yapmaz ki. Düşünmesi bile insanın içini ürpertiyor. Toplanma alanındaki konuşmalarda sanatçı Sadık Gürbüz haykırıyor.Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan söz alıyor.CHP milletvekilleri Veli Ağababa , Mahmut Tanal ,İlhan Cihaner desteğe gelmişler. Direnişe destek veren çevre gönüllüleri minicik çadırlarda su ve vicdan için nöbetteler. Cumhuriyet TV söyleşi yapıyor yanımızdakilerle. Sonra bana soruyorlar neden buradasınız ? Anlatıyorum tane tane.
Son soru ilginç ; ” Yetkililere ne söylemek istersiniz ” diyor gazeteci.
Yanıtlıyorum ; yetkililer burayı , halimizi görmüyorlar mı ? Siyanürü bilmiyorlar mı ?
Yaş kesenin baş keseceğini bilmiyorlar mı ?
Soru sormak hakkımız , yanıtlaması yetkililerden.

CHP milletvekili İlhan Cihaner ile karşılaşıyorum. Daha önce telefon ile tanışmamızı sağlayan Denizli CHP Gençlik Kolları üyesi Sadettin Akbulut kardeşimin aracılığı ile Ergenekon sürecinde görüştüğümüzü aımsatıyorum. Hatırlıyor, kucaklaşıyoruz. Bir resim ile geçmişteki acıları unutanlara anımsatmak adına buraya not düşüyorum. Siliviri bayırında yıllarca mücadele vereNlerden biri olarak , eski dostları , arkadaşlarımızı, Silivri direnişçilerini Kaz Dağları ” su ve vicdan ” nöbetine Kirazlı – Balaban tepeye davet ediyorum.
Edremit Körfezi Kaz Dağları grubumuz şenliğe dönüşen yürüyüşümüze başlıyoruz. Dik bir yokuş var önümüzde 2 km deniliyor ama , hiç de öyle olmadığını yürüdükçe görüyoruz. Orman içinden Balaban tepesine tırmanıyoruz. Madenin çıkarılacağı alanın başlangıcında tellerle kapatılmış araziye varıyoruz. Kapılar kapalı. Binler dayanınca şirket kepçelerini alıp kaçıyor. Kalabalıklar kapıları açıyor ve bizler ,toprağın kara bağrına vurulmuş hançerin üzerinde yürüyoruz sanki.
Delik deşik edilmiş , büyük dedemiz Haşim Oğlu Osman’nın şehit düştüğü Çanakkale toprağı kel ve tek bir fidanı olmayan devasa alana dönmüş. İçim ürperiyor. Orman bakanımız 12 bin ağaç kesildi diyor ama, 200 bin ağaç kesildiğini öğreniyoruz. Alamos Gold 45 bin ağaç keseceğim demiş , 200 bin ağacımızı, canımızı budayıp geçmiş.
Ceylanlar bu alandan kaçıyorlar. Doğal hayatın canına okunmuş. Soluduğumuz hava bile isyanlarda. Toprak üstünde yürürken toz bulutu kaplıyor ortalığı.

Edremit Kent Konseyi pankartımızla Balaban tepesine çıkıyoruz. Genç bir kardeşimiz elinde kamerası ile çekim yapıyor. Tanışıyorum. Kaz Dağları Savunması Konsey üyesi.
“Bu topraklar 250 bin şehidimizin bizlere bıraktığı miras. Bizler bunu koruyup evlatlarımıza , torunlarımıza bırakacağız. Aynı dedelerimizin bizlere teslim ettiği gibi” diyor ve devam ediyor.” 2007 den bu yana sesimizi duyurmaya çalışıyoruz, sizler ancak duydunuz diyor.” İçim eziliyor. Burnumuzun dibinde ,bıçak kemiğe dayanınca haberimiz olup , harekete geçiyoruz. Bizler şehitlerimize ve toprağımıza sahip çıkamadığımız için suçluyuz. Yüzbinlerce ağaç kesilip yok olduktan sonra haberimiz oluyor. Ne yaman bir çelişkidir bu. Geleceğimizi siyanür ile yok edenlere gücümüzü gösteremiyoruz.Şimdi yıl 2019 ancak direnmeye başlıyoruz.
Bir yorum yazılıyor sayfama, ne kadar doğrudur bilemem ama buraya not etmek gerek diyorum. Okuyun garii.
” 1 kg zenginleştirilmiş URANYUM 1 milyar dolar.
Ve oradan çıkartılacak altının %4,ü TÜRKİYE’nin gerisi Kanada’nın URANYUM ise bonusu . Bonus altından daha değerli.
Uyan TÜRKİYE’m.”

Kirazlı Balaban direnişinin mimarlarından Mustafa Alptuğ Akkoca. O ne büyük bir çabadır ? Maden sahasının her karışında ayak izleri var. , Büyük su ve vicdan buluşmasının organize edilmesinden , bilgilendirmesine kadar 2007 den bu yana çabalayan Çanakkale yiğitlerinden.
Bizleri bilgilendiriyor.
” Burada daha 40 maden şirketi sıraya girdi. Kaz Dağlarını oyup yok etmek için. Buradan baktığınızda görüyorsunuz işte Balaban tepe, bir metrekareye burada en az üç ağaç düşüyor. Kesilen ağaçların sayısını metrekare hesabı ile 45 bin diyenler yanılıyorlar. Burada kesilen ağaç sayısını siz hesap edin . Sizlere çok teşekkür ediyorum. Bizler bu maden sahasına sizler bu kadar kalabalık geldiğiniz için girebildik. Sizler gelmeseydiniz , bu kadar çok destek vermeseydiniz ,bizler buralara gelip göremezdik.”
Gözlerim dolu dolu oluyor. Toprağı için , yıllardır çabalayıp koşturanlara ne kadar geç ses ve destek vermişiz.Canım sıkkın. Kanada tek ağacını kesene cezanın en acımasızını verirken bizler, yüzbinlerce ağacımızı kesenlerle mücadele edeni yıllar sonra görüyoruz. Başımı öne eğiyorum.
Sonra. Selamlaşıyor , sohbetin ta orta yerinden başlıyoruz.
Tanış olduktan sonra sözleşiyoruz. 18 Ağustos 2019 günü yeniden geleceğiz. Fazıl Say konseri bahane. Direnmek , toprağımızdaki siyanürcü orman ve ağaç katillerini kovmak için.

Atikhisar barajı Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı. Maden sahasına 25 km uzaklıkta. Derelerin beslediği tek baraj gölü. Çanakkale ve yöresinin hayat damarı. Balabadan tepesinde siyanürlü altın arandığında , üç büyük yağmur ile barajı besleyen dereler siyanürlü suyu buraya taşıyacak.Binlerce hayat son bulacak. Doğaya acımasızca kıyanların bu dünyada yatacak yeri olacak mı ?
Vicdanlara seslenip , destek verenlere , emek harcayanlara , su hayattır diyenlere , Kaz Dağları gönüllülerine bir destek siz olun. Sevgili okurlarımız. Bu topraklar için can verenlere , ahde vefa ile gelin birlik olalım. Çoğalalım.
Ne dersiniz ?
Haydi o zaman; bizler ölüm kuyularını açtırmamak için , ağaç dikmek için direnmeye, Kirazlı – Balaban evladı olmaya söz veriyoruz. Su ve vicdan için. Kaz Dağlarına olan sevdamızı bir kez daha duyurmak için sizlerle daha güçlü olmak için sesimize ses verin istiyoruz.

Ağaçlar ormana dönüşecek yurdumda. Çanakkale Kaz Dağlarını yeniden ağaçlandıracağız.
Kaz Dağlarının eteğinden bin selam ile.
NOT :
İkide bir dünyanın herhangi bir yerindeki; balinalar, foklar için bizlerden maddi destek isteyen #GreanpeaceTürkiye Kazdağlarındaki ağaçlar için ne yaptınız ? Siz neredesiniz?
Kaz Dağları Kirazlı Balaban bölgesinde 200 bin canlı ağaca kıyıldı. Bir balina kadar olamadı mı ağacımız, ormanımız.
Bir arkadaşın yorumunu buraya yazayım.
” Emperyalizmin, timsah gözyaşı döken sahtekar gaz alıcı sübabı: Greenpeace…
Kaz Dağları’nda gıkı çıkmadı.”

Bu haber 594 kez okundu.
Doğa-Çevre - 11:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  MEHMET AMCA’NIN KALBİ DAHA FAZLA DAYANAMADI
  2 Temmuz 1993’de Sivas’ta katledilen aydınlardan İnci Türk’ün babası Mehmet Türk 77 yaşında vefat etti. Samsun’daki oğlu Prof. Dr. Taner Türk’ü ziyarete giden Türk, burada geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Yıllarca kızının acısıyla yaşayan Mehmet Türk, Sivas katliamının 26. yılında Balya’da İnci Türk’ün mezarı başında yapılan anma törenine eşi Necla ile katılırken, ” Karşımızda […]
 • 02
  SPORUN EN İYİLERİ
  Balıkesir’de Amatör Spor Haftası , Sporun En İyileri ödül töreni ile sona erdi. Törene “Barış Pınarı Harekâtı” damga vurdu. Salon Türk bayrakları ile donatıldı. Vali Ersin Yazıcı, “Milletimizin duası ordumuzla beraberdir” derken, ödül alan sporcular da asker selamı verdi. Amatör Spor’un Enleri ödül töreni Avlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Törene Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir […]
 • 03
  EY HUKUK!.. GELİRSEN 3 KERE VUR!
  1988’de Ankara, İstanbul, 9 Eylül, Marmara, Dicle ve Selçuk Hukuk Fakülteleri vardı sadece. Geliyoruz bugüne. 30 yıl sonra bakmışsınız ki sayı 77. Yazıyla yazalım yetmişyedi. Kaç kat? Gönül isterdi ki “yetmişyedi kere maşallah” diyelim. Diyemedik. Diyemeyiz. Yozgat’tan tutun Kırklareli’ye.. Yalova’dan tutun Bolu’ya Fakültesi var. Var da, fakülte açınca “hukuk var” da diyebiliyor muyuz? İşte geçenlerde […]
 • 04
  MUCİZENİN ADI 29 EKİM … (3)
  İşbirlikçiler boş durmuyordu… “İstiklalimizi temin edebilmek için, kuvvetli bir devletin yardımına muhtacız, o devlet ki İngiltere’dir, bizi elimizden tutmalı, yaşamaya layık bir kuvvet halinde bizi muhafaza eylemelidir.”1919 Ref’i Cevat Ulunay “Birçokları, “bizimle insanlık maksadıyla ilgilenecek, sonra kendiliğinden çekilecek bir devlet bulunamaz, bu bir hayaldir” diyorlar. Biz iddia ediyoruz ki, böyle bir devlet vardır ve Amerika’dır. […]
 • 05
  BAL-KES’E İZMİR’DEN SPONSOR!
  Balıkesirspor,  Ekol Göz Hastaneleri ile isim ve kol sponsorluğu, Ekol Hastaneleri ile de göğüs sponsorluğu için 1+1 yıllık sözleşme imzaladı. Sezon başında Baltok ile sponsorluk sözleşmesini sona erdiren  kırmızı beyazlıların  yeni ismi Ekol Göz Balıkesirspor oldu. Sponsorluk anlaşması bugün Balıkesirsor tesislerinde düzenlenen törenle imzalandı. Bu anlaşmaya imza atmanın gururunu yaşadığını söyleyen Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı, […]

YAZARLARIMIZ

 • POSTMODERN SÜREÇTE EĞİTİM … ALİ TÜRER (*)

  Postmodern Akımı Lyotard, J.Baudrillard, M. Foucault, Frederic Jameson ve Jacques Derrida gibi düşünürler tarafından geliştirildi. Bazı düşünürlerin Nietzsche’nin çöküş belirtisi olarak gördüklerini (Dekadans) Postmodernizmin habercisi olarak gördüklerini,  Feyarabent’in “Yönteme Hayır” yaklaşımının bu akımı beslediğini belirtelim. Bu akım dünyada etkisini, ağırlıklı olarak 1980’lerden itibaren hissettirmeye başladı. Piaget ve Vygotsky tarafından geliştirilen öğrenme kuramı “Yapılandırmacılık”, Postmodern süreçte […]
 • EY HUKUK!.. GELİRSEN 3 KERE VUR!

  1988’de Ankara, İstanbul, 9 Eylül, Marmara, Dicle ve Selçuk Hukuk Fakülteleri vardı sadece. Geliyoruz bugüne. 30 yıl sonra bakmışsınız ki sayı 77. Yazıyla yazalım yetmişyedi. Kaç kat? Gönül isterdi ki “yetmişyedi kere maşallah” diyelim. Diyemedik. Diyemeyiz. Yozgat’tan tutun Kırklareli’ye.. Yalova’dan tutun Bolu’ya Fakültesi var. Var da, fakülte açınca “hukuk var” da diyebiliyor muyuz? İşte geçenlerde […]
 • DÜNYA BALIKESİRLİLER GÜNÜ ŞEREFİNE : BALIKESİRLİ OLMAK..

  Bin yıl kadar önce, geldik bu topraklara. Biz Türkler, bin yıla yakın bir süredir bu topraklardayız. Dağına, taşına, ovasına, tepesine, deresine, ormanına ismimizi verdik. Bayrağımızı diktik. Damgamızı vurduk. Zamanı geldiğinde, devletin bekası, dirliği, düzeni için İmparatorluğun her yerine savrulduk.. Cepheden cepheye koştuk. Dağdan dağa uçtuk. Denizlerden geçtik. Devletimiz ayakta kalabilsin, bayrağımız başımızın üstünde durabilsin, halkımız […]
 • “SAVAŞA HAYIR”

  Birinci Körfez krizi sırasında Turgut Özal bir koyup üç alacağız diye milleti ABD ile birlikte Irak’ı işgal etmeye ikna etmek istedi ama başaramadı. Erdal İnönü liderliğindeki SHP’nin sıkı muhalefeti Türkiye’yi bir insanlık suçuna ortak olmaktan kurtarmıştı. Üstelik SHP içindeki muhalif gurubun savaşa hayır dememesine rağmen. Eğer savaşa dâhil olmuş olsaydı Türkiye 100 bin civarında Iraklının […]
 • YOBAZ

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve İş Bankası hisselerinden elde edilen gelirin bir kısmını bağışladığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “yobaz” şöyle tanımlanıyor: Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Sıfat : “Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız.” -A. Gündüz. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse). Mecazi Kaba […]
 • ZEYTİNLİ’Yİ SANATLA BULUŞTURAN RESSAM ÜLKÜ ACAR

  Kızılkeçili’ye veda,  Anıt Ağaç’a bir merhabadır. Anıt Ağaç’ın, göklere uzanan dalları onu çok daha görkemli kılıyor. Tanık olduğu geçmiş, insanda merak uyandırıyor. Gövdesine dokununca sanki eski güzel günleri yaşıyor gibi insan. Manevi huzuru yaşatan Anıt Ağaç günümüzde pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Kazdağları’na düzenlenen turların uğrak noktasına haline dönen Anıt Ağaç ile vedalaşmak zor olsa […]
 • KAZDAĞLARI’NDAN MARMARA’YA, SUSURLUK ÇAYI’NDAN GÖNEN’E…

  Bu yaz Balıkesir’de gündemi çevre olayları belirledi.Özellikle Çanakkale Kirazlı’dan Havran Demirtepe’ye, Balya Orhanlar’a kadar uzanan altın arayışı Balıkesir’de çevrecilerin haklı tepkilerini getirdi. Bu konuda yazılmadık, söylenmedik laf kalmadı. 5 Ağustos’taki büyük buluşmada görme engelliler bile vardı ama gerçekleri görmek istemeyen bazıları hala “Kirazlı Kazdağları’nda değil, Kazdağlarına 40 km uzaklıkta” demeyi sürdürüyor.Bazıları ise Edremit Körfezi’ndeki yapılaşmaya […]
 • YÖRSAN VE KAYSÜT … ERDOĞAN DUR

  Tarım ve hayvancılığın Balıkesir için önemi çok büyüktür. Büyüklüğü, Balıkesir topraklarında nüfusun yüzde 35’ine yakınını oluşturan, 400 bin civarında nüfusun bu sektörden geçiniyor olmasından; Türkiye gıda üretimine temel oluşturmasından; topraklarının tarıma ve hayvancılığa elverişli olmasından ve bitkisel eko sistemin hayvan etine kattığı bulunmaz nefasetten kaynaklanıyor. 2000’li yıllarla birlikte Balıkesir Hayvancılığı yeni bir boyuta geçiş yaptı. […]
 • AH MANASTIR AH… ( BALKANLAR GEZİSİ 3)

  Manastır Askeri İdadisi anı defterine bir şeyler yazmak isteyen gezi arkadaşlarımla sıraya giriyoruz. Hepimiz anılarda yer alsın diye duygularımızı anı defterine  döküyoruz. Sıra bana gelince ATA’ma sesleniyorum. İçimden geldiğince. Doğaçlama. Hiç kurgulamaca olmadan dökülüyor sözcükler. Silip yeniden yazma şansımız da yok. Ne yazdıysak  , o kalıyor orada. İçimden geldiği gibi yazıyorum. Yüreğimden geçenlerin tümünü yazmak […]
 • NEFES – Hakan TOPALOĞLU

  Soluk da diyebilirsiniz. Dua anlamı da taşıyor, duman anlamı da. Hatta şiir anlamı da taşıyor nefes. Nefes, aynı zamanda bir film ismi. Hani komutanın askerlerine “sen uyursan herkes ölür” diye bağırdığı film. Nöbette uyumanın ölüme yol açacağını anlatan efsane replik. Ölümün bizi uykuda yakalaması sadece terörün bir sonucu mu?.. Değil elbette. Araç kullanırken uyursanız, ölürsünüz. […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • ‘BİZ 9 KARDEŞİZ’- İbrahim ERGÜL

  Hafta sonu Balıkesirliler Dernekleri Platformu’nun (BALDEP) Gönen’de gerçekleştirilen 8’nci çalıştayını takip ettim.Programın termal oteldeki ikinci bölümü yarım saat geç başlayınca,benim gibi toplantıya saatinde önce gelen Ahmet Akın’la daha geniş sohbet etme fırsatım oldu. Ahmet Akın’ın TBMM de Balıkesir’i temsil eden dokuz milletvekilinden biri olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Balıkesir milletvekili Ahmet Akın’la daha […]
 • FIRTINALAR HAVZASI… İhsan DURAK

  Sonbahar, yaprak dökümü fırtınalarının yaşandığı zaman dilimindeyiz. Söz gelimi; kestane karası fırtınası, kuru yaprakları döken yönü belli olmayan karışık fırtınalar, doğanın kendi yasalarını uygular. Affı, hoşgörüsü, dini, imanı yoktur, zengin -fakir ayırmaz. Kavurucu sıcak günlerden serin, fırtınalı, rüzgarlı yağışlı günleri yaşamaktayız. Tufanlardan insanlarımızı Hakk saklasın… Bu dönemde, insanın kendi kendine, kendi aklını kullanması konusunda düşünürlerin […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • 30 AĞUSTOS’U BİLMEYEN ZAVALLILARA … Nedim ISPARTA

  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “30 Ağustos, halkın genelini ilgilendiren bir bayram değildir” demiş. Doksanlı yılların başında Görsel Yayınlar Bölge Müdürüyken 3 yıl Kütahya bölgesinde çalıştım. O  zaman Dumlupınar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olan arkadaşımın davetlisi olarak 30 Ağustos’ta 2 yıl törenlerde protokolde bayramı izleme fırsatı buldum. Cepheleri ve şehitlikleri gezdim. Atatürk kendisine […]
 • SİYASET ÜSTÜ ŞEHİR ŞURASI

  Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Şehir Şûrasındaki açıklamalarını dikkatle okudum. 20 ilçe ile birlikte siyaset üstü bir yönetim anlayışıyla hareket ettiklerini belirterek, “Stratejik planlamayı pas geçmek veya yeterince iyi düşünmeden kağıt üstünde bırakmak şehre, yaptığımız işe haksızlık olur” Şimdi tabii bizim yaşımızda olan birçok kimse bunları okuduğunda, “Biz ne stratejik planlamalar gördük” diyeceklerdir ki, biraz […]
 •  HANGİSİ DAHA ÇOK GÜNAH…?

  Tarım ve Orman Bakanlığı hileli ürünleri açıkladı. Tam 200 sayfa. Kimler yok ki? En büyük firmalardan en büyük markalara kadar. Hani sen ayda bir kez ya da iki kez cüzdanına baka baka aldığın yarım kilo kıyma ya da bir bükme sucuk var ya hah tam da o direk domuz etiymiş. Arkadaş domuz eti satmak suç […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • KEŞKE… Tanyol KIPÇAK

  Yıllardır “siyasetçi” olamadım bundan sonrada olamam herhalde!.. Yapamam!.. Dilim durmaz!.. Parti menfaati uğruna “beyaz’a siyah” diyemem!.. İyi yapılana “iyi”, kötü yapılana “kötü”… Doğru’ya “doğru”, yanlış’a “yanlış”… Demezsem kendimi inkar ederim!.. İktidar olsam bile, gerekirse “muhalefet” ederim. Onun için de “siyasetçi” olamam!.. Bana soran mı var, neden yazdım bunları.. Siyasetçileri dinlerken sinirlerim bozuluyor da ondan.. Abuk-subuk, […]
 • BANDIRMA “KADINA YÖNELİK ŞİDDETE” HAZIR OLSUN

  Başlık biraz sizleri rahatsız etmiş olabilir ama geçtiğimiz günlerde kızının gözleri önünde bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut’un durumu acı bir ders olarak karşımıza çıktı ve bizler bir kez daha çaresizlikle yüzleştik. Kadına yönelik şiddetten her birimiz sorumluyuz ama yaşanan vahşet dolu cinayetlere rağmen pek bir şey yapmıyor, hatta yapanların da engellendiğine tanık olup sesimizi çıkartmıyoruz. Konuyu […]
 • SİHİRLİ DEĞNEK!. UĞUR SATILMA

  Benim kahramanım hep öğretmenlerim oldu. Değerli olduğumu, başarabileceğimi, zorluklar karşısında teslim olmamam gerektiğini hep onlardan öğrendim. Kaderin cilvesi, izlerinden giderek bende öğretmen oldum. Onlardan temel olarak öğrendiğim, bu mesleğin hayatlar üzerinde mucizevi etkilerinin olduğu…Biliyorum ki elimdeki sihirli değnek ile hayatları değiştirebilir, öğrencilerime ömürleri boyunca kullanacakları armağanlar verebilirim. Ancak  o sihirli değneği kullanmak maharet işi. Yanlış […]
 • MUCİZENİN ADI 29 EKİM … (3)

  İşbirlikçiler boş durmuyordu… “İstiklalimizi temin edebilmek için, kuvvetli bir devletin yardımına muhtacız, o devlet ki İngiltere’dir, bizi elimizden tutmalı, yaşamaya layık bir kuvvet halinde bizi muhafaza eylemelidir.”1919 Ref’i Cevat Ulunay “Birçokları, “bizimle insanlık maksadıyla ilgilenecek, sonra kendiliğinden çekilecek bir devlet bulunamaz, bu bir hayaldir” diyorlar. Biz iddia ediyoruz ki, böyle bir devlet vardır ve Amerika’dır. […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 95.276
  1,38%
 • ALTIN 284.01
  -0,19%
 • DOLAR 5.916
  -0,18%
 • EURO 6.527
  -0,20%
sanalbasin.com üyesidir
BLANK style is purely built for customization. This style supports text, images, shortcodes, HTML etc. Use Source button from Rich Text Editor toolbar & customize your Modal effectively.
close-link
error: Content is protected !!