28° Açık
 • EURO 6.19
 • DOLAR 5.58

SU VE VİCDAN İÇİN – Fatma Zehra KÖSELEY

Doğa-Çevre - 6 Ağustos 2019 11:22 A A
pusula balıkesir gurur

Kaz Dağları Kirazlı – Balaban’da su ve vicdan nöbeti tutacağız.
Kaz Dağları eteğinde oturan bizler sabah döküldük yollara.
Kalabalıklar arttıkça , tanışlarla karşılaştıkça, Kaz Dağları eteğinin sıcağı serinliklere dönüştü. Kucaklaştık , yeniden görüşmenin coşkusuyla. Bu kadar yaman kalabalık olacağımızı sanmıyordum. Sabahın seherinde ötüyor kuşlar türküsünü mırıldandım aracımıza giderken. Keyifle yola koyulacağız , kadınlarımız rengarenk , coşkuyla kucaklaşıyorlar.
Sabah , Edremit ve Körfez ayaktaydı. Sırt çantalarımızın içinde azıklarımız, vurduk yollara.Yollara. Otobüsümüzün içindeki coşkuyu nasıl anlatayım sizlere. Genci , yaşlısı bir ağaç kurtarmanın derdine düşmüş. Sayılar havada uçuşuyor. Kaptanımız bizimle yolculuğun keyfine varsın diye , söylediğimiz şarkıların birini ona armağan ediyoruz. Arkadaşımız udu ile bizlere coşku dolu anlar yaşatıyor.

Kirazlı / Balaban tepesine tırmanırken yokuşu çıkanların yüzünde başarmanın mutluluğu vardı. Binlerce olduk , yüzbinler olacağız , hiç kuşkunuz olmasın. Doğu Biga Madenciliğe devredilen Kanada – Alamos Gold şirketinin altını çıkarmak için kullanacağı siyanürün 26 ton olduğunu duyunca aklım karıştı. Siyanürün zerresi insanı bir kaç dakikada öldürürken 26 ton siyanür tüm Kuzey Ege’ye neler yapmaz ki. Düşünmesi bile insanın içini ürpertiyor. Toplanma alanındaki konuşmalarda sanatçı Sadık Gürbüz haykırıyor.Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan söz alıyor.CHP milletvekilleri Veli Ağababa , Mahmut Tanal ,İlhan Cihaner desteğe gelmişler. Direnişe destek veren çevre gönüllüleri minicik çadırlarda su ve vicdan için nöbetteler. Cumhuriyet TV söyleşi yapıyor yanımızdakilerle. Sonra bana soruyorlar neden buradasınız ? Anlatıyorum tane tane.
Son soru ilginç ; ” Yetkililere ne söylemek istersiniz ” diyor gazeteci.
Yanıtlıyorum ; yetkililer burayı , halimizi görmüyorlar mı ? Siyanürü bilmiyorlar mı ?
Yaş kesenin baş keseceğini bilmiyorlar mı ?
Soru sormak hakkımız , yanıtlaması yetkililerden.

CHP milletvekili İlhan Cihaner ile karşılaşıyorum. Daha önce telefon ile tanışmamızı sağlayan Denizli CHP Gençlik Kolları üyesi Sadettin Akbulut kardeşimin aracılığı ile Ergenekon sürecinde görüştüğümüzü aımsatıyorum. Hatırlıyor, kucaklaşıyoruz. Bir resim ile geçmişteki acıları unutanlara anımsatmak adına buraya not düşüyorum. Siliviri bayırında yıllarca mücadele vereNlerden biri olarak , eski dostları , arkadaşlarımızı, Silivri direnişçilerini Kaz Dağları ” su ve vicdan ” nöbetine Kirazlı – Balaban tepeye davet ediyorum.
Edremit Körfezi Kaz Dağları grubumuz şenliğe dönüşen yürüyüşümüze başlıyoruz. Dik bir yokuş var önümüzde 2 km deniliyor ama , hiç de öyle olmadığını yürüdükçe görüyoruz. Orman içinden Balaban tepesine tırmanıyoruz. Madenin çıkarılacağı alanın başlangıcında tellerle kapatılmış araziye varıyoruz. Kapılar kapalı. Binler dayanınca şirket kepçelerini alıp kaçıyor. Kalabalıklar kapıları açıyor ve bizler ,toprağın kara bağrına vurulmuş hançerin üzerinde yürüyoruz sanki.
Delik deşik edilmiş , büyük dedemiz Haşim Oğlu Osman’nın şehit düştüğü Çanakkale toprağı kel ve tek bir fidanı olmayan devasa alana dönmüş. İçim ürperiyor. Orman bakanımız 12 bin ağaç kesildi diyor ama, 200 bin ağaç kesildiğini öğreniyoruz. Alamos Gold 45 bin ağaç keseceğim demiş , 200 bin ağacımızı, canımızı budayıp geçmiş.
Ceylanlar bu alandan kaçıyorlar. Doğal hayatın canına okunmuş. Soluduğumuz hava bile isyanlarda. Toprak üstünde yürürken toz bulutu kaplıyor ortalığı.

Edremit Kent Konseyi pankartımızla Balaban tepesine çıkıyoruz. Genç bir kardeşimiz elinde kamerası ile çekim yapıyor. Tanışıyorum. Kaz Dağları Savunması Konsey üyesi.
“Bu topraklar 250 bin şehidimizin bizlere bıraktığı miras. Bizler bunu koruyup evlatlarımıza , torunlarımıza bırakacağız. Aynı dedelerimizin bizlere teslim ettiği gibi” diyor ve devam ediyor.” 2007 den bu yana sesimizi duyurmaya çalışıyoruz, sizler ancak duydunuz diyor.” İçim eziliyor. Burnumuzun dibinde ,bıçak kemiğe dayanınca haberimiz olup , harekete geçiyoruz. Bizler şehitlerimize ve toprağımıza sahip çıkamadığımız için suçluyuz. Yüzbinlerce ağaç kesilip yok olduktan sonra haberimiz oluyor. Ne yaman bir çelişkidir bu. Geleceğimizi siyanür ile yok edenlere gücümüzü gösteremiyoruz.Şimdi yıl 2019 ancak direnmeye başlıyoruz.
Bir yorum yazılıyor sayfama, ne kadar doğrudur bilemem ama buraya not etmek gerek diyorum. Okuyun garii.
” 1 kg zenginleştirilmiş URANYUM 1 milyar dolar.
Ve oradan çıkartılacak altının %4,ü TÜRKİYE’nin gerisi Kanada’nın URANYUM ise bonusu . Bonus altından daha değerli.
Uyan TÜRKİYE’m.”

Kirazlı Balaban direnişinin mimarlarından Mustafa Alptuğ Akkoca. O ne büyük bir çabadır ? Maden sahasının her karışında ayak izleri var. , Büyük su ve vicdan buluşmasının organize edilmesinden , bilgilendirmesine kadar 2007 den bu yana çabalayan Çanakkale yiğitlerinden.
Bizleri bilgilendiriyor.
” Burada daha 40 maden şirketi sıraya girdi. Kaz Dağlarını oyup yok etmek için. Buradan baktığınızda görüyorsunuz işte Balaban tepe, bir metrekareye burada en az üç ağaç düşüyor. Kesilen ağaçların sayısını metrekare hesabı ile 45 bin diyenler yanılıyorlar. Burada kesilen ağaç sayısını siz hesap edin . Sizlere çok teşekkür ediyorum. Bizler bu maden sahasına sizler bu kadar kalabalık geldiğiniz için girebildik. Sizler gelmeseydiniz , bu kadar çok destek vermeseydiniz ,bizler buralara gelip göremezdik.”
Gözlerim dolu dolu oluyor. Toprağı için , yıllardır çabalayıp koşturanlara ne kadar geç ses ve destek vermişiz.Canım sıkkın. Kanada tek ağacını kesene cezanın en acımasızını verirken bizler, yüzbinlerce ağacımızı kesenlerle mücadele edeni yıllar sonra görüyoruz. Başımı öne eğiyorum.
Sonra. Selamlaşıyor , sohbetin ta orta yerinden başlıyoruz.
Tanış olduktan sonra sözleşiyoruz. 18 Ağustos 2019 günü yeniden geleceğiz. Fazıl Say konseri bahane. Direnmek , toprağımızdaki siyanürcü orman ve ağaç katillerini kovmak için.

Atikhisar barajı Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı. Maden sahasına 25 km uzaklıkta. Derelerin beslediği tek baraj gölü. Çanakkale ve yöresinin hayat damarı. Balabadan tepesinde siyanürlü altın arandığında , üç büyük yağmur ile barajı besleyen dereler siyanürlü suyu buraya taşıyacak.Binlerce hayat son bulacak. Doğaya acımasızca kıyanların bu dünyada yatacak yeri olacak mı ?
Vicdanlara seslenip , destek verenlere , emek harcayanlara , su hayattır diyenlere , Kaz Dağları gönüllülerine bir destek siz olun. Sevgili okurlarımız. Bu topraklar için can verenlere , ahde vefa ile gelin birlik olalım. Çoğalalım.
Ne dersiniz ?
Haydi o zaman; bizler ölüm kuyularını açtırmamak için , ağaç dikmek için direnmeye, Kirazlı – Balaban evladı olmaya söz veriyoruz. Su ve vicdan için. Kaz Dağlarına olan sevdamızı bir kez daha duyurmak için sizlerle daha güçlü olmak için sesimize ses verin istiyoruz.

Ağaçlar ormana dönüşecek yurdumda. Çanakkale Kaz Dağlarını yeniden ağaçlandıracağız.
Kaz Dağlarının eteğinden bin selam ile.
NOT :
İkide bir dünyanın herhangi bir yerindeki; balinalar, foklar için bizlerden maddi destek isteyen #GreanpeaceTürkiye Kazdağlarındaki ağaçlar için ne yaptınız ? Siz neredesiniz?
Kaz Dağları Kirazlı Balaban bölgesinde 200 bin canlı ağaca kıyıldı. Bir balina kadar olamadı mı ağacımız, ormanımız.
Bir arkadaşın yorumunu buraya yazayım.
” Emperyalizmin, timsah gözyaşı döken sahtekar gaz alıcı sübabı: Greenpeace…
Kaz Dağları’nda gıkı çıkmadı.”

Bu haber 387 kez okundu.
Doğa-Çevre - 11:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  MİNİK SELİN DE KURTARILAMADI
  Kurban Bayramı’nın ikinci günü Erdek Ocaklar’da yaşanan pompalı dehşetinde ölü sayısı ikiye yükseldi. 46 yaşındaki Mehmet Solaklar’dan sonra 10 yaşındaki Selin Cebeci’nin beyin ölümü gerçekleşti. Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı Ocaklar’da Kurban Bayramı’nın ikinci günü eğlence mekanı önünde meydana gelen silahlı saldırıda, 2’si ağır 5 kişi yaralandı. Eğlence mekanında görevli Emrah Saltık ve Erdem T. arasında […]
 • 02
  “HALKIN SESİNE KULAK VERİYORUZ”
  Balıkesir’in ilçelerinde vatandaşlarla buluşmaya ve esnaf ziyaretlerine devam eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Gönen’deydi. Yılmaz’a Gönen’in CHP’li Belediye Başkanı İbrahim Palaz ile AK Parti Balıkesir Milletvekiil Yavuz Subaşı da eşlik etti Gönenli vatandaşlarla ile selamlaşıp esnaf ziyareti yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, her fırsatta halkla beraber yürüdüklerini ve Balıkesirlilerin sesine kulak verdiklerini […]
 • 03
  “ORMANLARIMIZI TALANA, RANTA VE YANGINLARA KARŞI KORUYALIM”
  CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın tüm uyarı ve dikkat çekmelere karşın orman yangınlarının giderek arttığını söyledi. Ahmet Akın, “İktidarı daha 2 ay önce uyardım. Dedim ki; ‘önleme’ politikası üretemediğiniz için ihmal, dikkatsizlik, kaza ve kasıt gibi insan unsuru kaynaklı orman yangınına yol açan nedenler 2002 yılından bu yana ciddi oranlarda arttı. Kulak asan olmadı. Yapıcı […]
 • 04
  KİTAP İKİ YAKAYI BİRLEŞTİRDİ, KAZDAĞLARI’NA SAHİP ÇIKTI
  Edremit Belediyesi’nin “Ölmez Ağacın Gölgesinde Kitap İki Yakayı Buluşturuyor” sloganıyla düzenlediği Kitap Fuarı açıldı. Çok büyük ilgi gören, bir çok televizyon kanalından canlı yayınlanan 3. Edremit Kitap Fuarı’nın açılışını Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Midilli Belediye Başkanı Taxiarchis Verros, fuarın onur konuğu Ahmet Ümit, CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Yıldırım Kaya, Balıkesir milletvekilleri Ahmet […]
 • 05
  HERKES SUSTU, MÜZİK KONUŞTU
  Ünlü sanatçı Fazıl Say, Kazdağları’ndaki altın arayışına karşı su ve vicdan nöbetine Balabantepe’de ki orman resitaliyle destek verdi. Balıkesir’den ve çeşitli şehirlerden binlerce kişinin akın ettiği konserde konuşan Say, doğa ile tarihe sahip çıkmak gerektiğini vurgularken “Türk halkıyla bugün gurur duydum” dedi. Kazdağları Marşı’nı da ilk kezseslendiren Say, finali ise İzmir Marşı ile yaptı. Coşkun […]

YAZARLARIMIZ

 • KAZ DAĞLARINA BAK, EĞİTİM İLE YABANCILAŞMIŞ İNSANI GÖR!

  Eğitim, insana doğuştan sahip olduğu edimleri etkili kullanabilme yeteneği ve disiplini kazandırır.  İnsanın bu eğitimden yararlanabilmesi, aldığı eğitimin kalitesi ile bir de bireyin içinde bulunduğu bilişsel, duyuşsal hazır bulunuşluğu ile yakından ilişkilidir. Kazanılan yeteneklerin kullanım biçimini ve yönünü belirlemeye sıra gelince, işin içine ideoloji, inanç, egemen kültüre dayalı aşılamalar, güdülemeler, güdümlemeler girer. Eğitim sistemlerinin insan […]
 • KAZANIYOR MU SANIYORUZ SAHİDEN?

  “Doğayla savaş halindeyiz. Eğer kazanırsak kaybedeceğiz” demiş Hubert Reeves. Türkiye için “cuk” oturan bir tespit. Onlarca yıldır savaşıyoruz. Kazanıyor gibiyiz(!) Kaybettiğimizi  gelecekte anlayacağız şüphesiz de bugün kazandığımızı sandığımız savaşın sorumlularını bulabilecek miyiz? Hayır. İda’da aylardır on binlerce ağaç kesilirken, köylüler ve yörede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile yerel basın dışında kimsenin sesi pek duyulmadı […]
 • ANAFARTALAR ZAFERİ -2-

  EMPERYALİSTLERİN BELİ NASIL KIRILDIÇanakkale Savaşlarını İngilizler safında başından sonuna kadar izleyen savaş muhabiri Ashmead-Bartlett Times gazetesinde 19 Mayıs 1916 tarihli makalesinde yazdıklarını okumak bile olayı gözler önüne seriyor :“10 Ağustos günü Anzak birlikleri büyük gayret sarfetmişler ve Conkbayırı sırtlarına ulaşmışlarsa da ele geçirdikleri yeri koruyamamışlardır. Hele Ghurkalardan bir tabur Conkbayırı’na çıkabilmişti. Fakat Türkler karşı saldırıya […]
 • KILIÇDAROĞLU’DAN (7) MADDELİK MANİFESTO

  Hafta sonu Afyonkarahisar Sandıklı ilçesinde CHP’li belediye başkanlarıyla Çalıştay yapan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yedi maddelik bir manifesto yayınladı.Daha raporun mürekkebi kurumadan yandaş medya çamuru yapıştırıverdi.“Yedi maddelik kaos.”Bu Manifestodan kaos falan olmaz; ama AKP’nin kâbusu olur.Neyse, biz gelelim Kılıçdaroğlu’nun manifestosuna. Özetle: 1-Kimseyi ötekileştirmeyin, ayrımcılık yapmayın2-Hizmeti yandaşlara, eş, dost, akrabaya değil belde halkına yapın3-Fakir mahallelere pozitif […]
 • YOBAZ

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve İş Bankası hisselerinden elde edilen gelirin bir kısmını bağışladığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “yobaz” şöyle tanımlanıyor: Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Sıfat : “Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız.” -A. Gündüz. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse). Mecazi Kaba […]
 • KAZDAĞLARI, İHANETİ AFFETMEZ!

  Munzur Dağlarının tamamı, maden sahası ilan edildi. Salda Gölü, milleti ümmete çevirme hevesine kapılanlar tarafından, Millet Bahçesi olması için ihaleye çıkıyor. Hasankeyf, 12 Bin yıllık kültürel miras ömrü en fazla 50 yıl olacak Ilısu Barajı için sular altında bırakılmak isteniyor. Kazdağları’nın doğası maden arama faaliyetleri yüzünden katlediliyor… Anadolu’ya, cehennemi yaşatan doğa katliamlarına yönelik gelişmeleri sıcağı […]
 • KAZDAĞLARI’NDAN MARMARA’YA, SUSURLUK ÇAYI’NDAN GÖNEN’E…

  Bu yaz Balıkesir’de gündemi çevre olayları belirledi.Özellikle Çanakkale Kirazlı’dan Havran Demirtepe’ye, Balya Orhanlar’a kadar uzanan altın arayışı Balıkesir’de çevrecilerin haklı tepkilerini getirdi. Bu konuda yazılmadık, söylenmedik laf kalmadı. 5 Ağustos’taki büyük buluşmada görme engelliler bile vardı ama gerçekleri görmek istemeyen bazıları hala “Kirazlı Kazdağları’nda değil, Kazdağlarına 40 km uzaklıkta” demeyi sürdürüyor.Bazıları ise Edremit Körfezi’ndeki yapılaşmaya […]
 • SU VE VİCDAN İÇİN – Fatma Zehra KÖSELEY

  Kaz Dağları Kirazlı – Balaban’da su ve vicdan nöbeti tutacağız.Kaz Dağları eteğinde oturan bizler sabah döküldük yollara. Kalabalıklar arttıkça , tanışlarla karşılaştıkça, Kaz Dağları eteğinin sıcağı serinliklere dönüştü. Kucaklaştık , yeniden görüşmenin coşkusuyla. Bu kadar yaman kalabalık olacağımızı sanmıyordum. Sabahın seherinde ötüyor kuşlar türküsünü mırıldandım aracımıza giderken. Keyifle yola koyulacağız , kadınlarımız rengarenk , coşkuyla […]
 • NEFES – Hakan TOPALOĞLU

  Soluk da diyebilirsiniz. Dua anlamı da taşıyor, duman anlamı da. Hatta şiir anlamı da taşıyor nefes. Nefes, aynı zamanda bir film ismi. Hani komutanın askerlerine “sen uyursan herkes ölür” diye bağırdığı film. Nöbette uyumanın ölüme yol açacağını anlatan efsane replik. Ölümün bizi uykuda yakalaması sadece terörün bir sonucu mu?.. Değil elbette. Araç kullanırken uyursanız, ölürsünüz. […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • ‘BİZ 9 KARDEŞİZ’- İbrahim ERGÜL

  Hafta sonu Balıkesirliler Dernekleri Platformu’nun (BALDEP) Gönen’de gerçekleştirilen 8’nci çalıştayını takip ettim.Programın termal oteldeki ikinci bölümü yarım saat geç başlayınca,benim gibi toplantıya saatinde önce gelen Ahmet Akın’la daha geniş sohbet etme fırsatım oldu. Ahmet Akın’ın TBMM de Balıkesir’i temsil eden dokuz milletvekilinden biri olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Balıkesir milletvekili Ahmet Akın’la daha […]
 • SERİN NEFESLER- İHSAN DURAK

  “Bir rahip,bir doktor ve bir mühendis golf sahasının boşalmasını beklemektedirler. Mühendis:”Bu adamlar ne yapıyor böyle, 15 dakikadır bitirmelerini bekliyoruz.” Doktor: “Bilmiyorum ama hiç böyle bir saçmalık görmedim.” Rahip: “İşte görevli geliyor, onunla konuşalım.” Rahip: ” Merhaba, Şu anda sahada olan grup ne zaman   çıkacak, neden bu kadar yavaşlar?” Görevli: “Evet onlar kör itfaiyeciler. Kulübümüzde […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • 30 AĞUSTOS’U BİLMEYEN ZAVALLILARA … Nedim ISPARTA

  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “30 Ağustos, halkın genelini ilgilendiren bir bayram değildir” demiş. Doksanlı yılların başında Görsel Yayınlar Bölge Müdürüyken 3 yıl Kütahya bölgesinde çalıştım. O  zaman Dumlupınar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olan arkadaşımın davetlisi olarak 30 Ağustos’ta 2 yıl törenlerde protokolde bayramı izleme fırsatı buldum. Cepheleri ve şehitlikleri gezdim. Atatürk kendisine […]
 • BİR DÜNYA ÇİÇEK- RAMAZAN KARACA

  Geçtiğimiz hafta Avlu Gösteri Merkezi’nde çok güzel ve yararlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Benim de özellikle takip ettiğim gecede yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizleri çok mutlu etti. Geceyi Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi tertiplemişti. “Safiye Ayla- Anma Etkinlikleri” ismi verilen gecenin neden TEV tarafından yapıldığı da davetiyenin üzerinde yazıyordu. Safiye Ayla TEV’in çok değerli ve önemli bir […]
 • TEHLİKELİ ANALİZ… HIRSIZ KİM…?

  Bizi yönetenleri suçlamadan önce şimdi herkes bir kez daha düşünsün…BUYRUN : Okuyun…… !!!!!KOSGEB’e başvurup…araya adam sokarak KOBİ kredisi alıp… altındaki arabanın modelini yükseltiyor..KOBİ destek kredisi alıp… Deniz manzaralı dubleks daire alıyor…KOBİ kredisi alıp… Aldığı parayı iş yerini büyütmekte kullanmıyor… faize yatırıyor… hem taksitle yavaş yavaş geri ödüyor… hemde parasına para katıyor…İşsizlik maaşı alabilmek İçin, patronundan […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • İNSANLIK MI?.. Tanyol KIPÇAK

  Düşünen ve konuşabilen canlı varlık nedir sorusunun cevabı hiç şüphesiz insandır…Hiç birimizin itirazı yok herhalde…Pekiii..Yukarıdaki tarife uyan bir canlı…Yolda yürürken kazara çarptığı insana bırakın “pardon” demeyi ; yürü lan deyip “küfür”ediyorsa; otobüste,metroda yaşlısına yer vermeyip “saygı” göstermiyorsa; trafikte aracından el,kol hareketleri yapıp başka sürücüleri “taciz” ediyorsa; kadına gözü ile “sarkıntılık” ediyorsa;“O” insan mıdır?..Hakkı olmadığı halde […]
 • YÜCEL BAŞKAN’IN KULAĞINA FISILDAYIN

  Bandırma’da yapılan “2020-2024 Stratejik Planlamaya Esas Kuzey Gölge Şehir Çalıştayı’nın ardından Yücel Yılmaz ve Tolga Tosun Bandırma’da incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi bizi toplantıya davet etmediği için Çalıştay’daki konuşmaları aktaramıyorum ama Bandırma’da inceledikleri yerleri ve izlenimlerimi sizlere kısaca yazacağım. “Birlikte yöneteceğiz, ortak akıl” gibi seçim öncesi vaatlerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın, söylediği sözlerin somut […]
 • KÜÇÜK ALTIN- UĞUR SATILMA

  Futbol sezonunun başlamaması nedeniyle gündemi fanatik ve sığ tartışmalar henüz esir almadı. Bu boşluktan istifa edip atletizmden konuşmalı, zira tam zamanı! Son günlerde özel sporcularımızın Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) tarafından düzenlenen Dünya Gençler Para Atletizm Şampiyonasında kazandığı başarıları gururla takip ettik. Ancak durumu başlarını okşayarak geçiştirdik. Sanırım bu güzel çocuklara gerekli ilgiyi ülke olarak gösteremememiz, […]
 • DİRENEN KADINLARIMIZ…

  “Biz kadınlar okumasınlar demek istemiyoruz. Kadın izdivaçtan sonra arzu ederse, vakit buldukça kendi hanesinde ulum-u aliyeyi de tahsil edebilir. Şeriatımız buna mani olmaz, belki teşvik eder… Fatma Aliye Hanım hazretlerinin dediği gibi, tesettüre riayet şartıyla, bizde de herhangi bir kadın ticaret edebilir.” Şeyhülislam Musa Kazım… … LATİFE hanım… Atatürk evinde Nutuk’u bitirip okuduktan sonra eşi […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 95.734
  0,00%
 • ALTIN 270.66
  -0,32%
 • DOLAR 5.581
  0,03%
 • EURO 6.193
  0,07%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link