Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

SOSYAL YARDIM CENNETİ- Saffet NAYİR

SOSYAL YARDIM CENNETİ- Saffet NAYİR

Ülkemiz adeta sosyal yardım cenneti. Eğer biraz kafan çalışıyor ve araştırıyorsan size uyan mutlaka bir yardım çeşidi vardır.
Peki nedir bunlar…?
Yaşlılara, hastalara, başkasının bakımına muhtaç yani yoksul ya da kimsesi olmayanlara, asker ailelerine, asker çocuğuna, yetime, doğum yapanlara, eşi vefat edene ve aile bütçesine destek olmak isteyen düşük gelirli vatandaşlara kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla destek sağlanıyor.
Bu kapsamda 5 çeşit aylık bağlanıyor. Bunlar; yaşlı aylığı (65 yaş aylığı), yüzde 40-69 arası engelli aylığı, yüzde 70 ve üzeri engelli aylığı, 18 yaş altı engelli yakını aylığı ve silikozis aylığı. Silikozis aylığı için yeni başvuru alınmıyor. Bu aylıkları almak için muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor. Muhtaçlık değerlendirmesi; hanedeki bireylerin gelir, servet ve harcamaları dikkate alınarak yapılıyor. Bu hesaplamada hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin, asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden (2019 için 609 liradır) az olması gerekiyor. Bu değerlendirmede ikamet edilen konut hesaplamaya dâhil edilmez. Yaşlılara 637 lira, engellilere 483-724 lira arasında ödeme yapılıyor.
Şimdi de yardım çeşitlerini sıralayalım.
1- 65 YAŞ AYLIĞI…
Tek şart hanede hiç kimsenin SGK kaydı olmaması gerekiyor.
2- Doğum yardımı…
Bunun için hiç bir şart yok. Kadının doğurması yeterli. Üstelik sınırda yok.İstersen 9 çocuk doğur. 1.çocuk 300,2.çocuk 400, 3.çocuk 600 ve devam ediyor. Kısaca 6 çocuklu bir aile devletten ortalama 3200 tl yardım alıyor.
3- Dul ve muhtaç yardımı…
Eşi vefat eden ve SGK’sı olmayan muhtaç kadınlara aylık 275 TL olmak üzere iki ayda bir 550 TL tutarında yardım aktarılıyor.
4- Engelli bakım yardımı…
Engellilerin bakımını üstlenen akrabasına yapılan ödemedir. Bu aylığın alınabilmesi için engel oranının en az yüzde 50 ve ‘Ağır engelli’ ibaresi bölümünün ‘evet’ olarak işaretlenmesi gerekiyor. Ayrıca kişi başına düşen gelir 1218 liranın altına olmalı. Aylık ödeme 1305 lira olan yardım için başvuru ikametgahın bulunduğu yerdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne yapılacak.
5- Ev kadınlarına iş kurma yardımı…
Ev kadınlarına kendi işini kurabilmesi için 15 bin liraya kadar faizsiz ve uzun vadeli kredi imkanı tanınıyor.
6-ELEKTRİK DESTEĞİ
Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların aylık elektrik faturasının 200 liraya kadar kısmı devlet tarafından karşılanıyor.
7-MUHTAÇ ASKER AİLESİ YARDIMI
Askere giden kişi evli ise resmi nikahlı eşine, bekar ise annesi, anne hayatta değilse babası başvuru yapabiliyor. Aylık 275 TL olan ödeme 2 ayda bir 550 TL olarak PTT’ye yatırılıyor. 
8- YETİM ÇOCUKLARA
Çocuk başına aylık 100 TL olmak üzere her iki ayda bir 200 TL ödeme yapılır. Bu yardım; annesi, babası veya her ikisi de vefat etmiş olan 18 yaşın altındaki çocuklara ödeniyor.
9- GSS yardımı…
Hanedeki kişi başına düşen geliri 852 liranın altında olanlara devlet destekli sağlık hizmeti sağlanıyor. 
10-ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI…
11-HASTA BAKIM AYLIĞI..
EVET DOSTLAR GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ TAM 11 ÇEŞİT YARDIM. BUNLARIN DIŞINDA  ÖZEL YARDIMLAR DA VAR.
BU DURUMDA KİMSE DEVLET BİZE BAKMİİİRRR DEMESİN…
ANLADINIZ MI ŞİMDİ BU HÜKÜMET NEDEN 20 YILDIR YIKILMIYOR…!

Kaynak : Saffet Nayir

YORUM YAP