“SON YILLARIN EN BÜYÜK ÇEVRE FELAKETİ “ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

14 Ekim 2021 - 15:18

“SON YILLARIN EN BÜYÜK ÇEVRE FELAKETİ “

“SON YILLARIN EN BÜYÜK ÇEVRE FELAKETİ “
Son Güncelleme :

18 Aralık 2020 - 12:48

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Doğuş Prina Fabrikası’na ait karasu havuzunun patlamasıyla birlikte Ayvalık’ta yıllarda görülen en büyük çevre felaketinin yaşandığını söyledi.  Geçen sene de benzer durumların yaşandığını anımsatan Başkan Ergin, fabrikanın karasuyunu çevreye salmasıyla Ayvalık’ın havasının, toprağının, suyunun ve denizinin de kirlendiğini söyledi.

Ayvalık Boğaziçi Otel’de Kent Konseyi Başkanı Halil Coşkun ve çevre komisyonu üyelerinin katılımıyla basın açıklaması yapan Başkan Ergin, “Kamuoyunun tüm tepkilerine rağmen, çevresel bir felaketin en büyüğünü yaşadığımız günlerden geçiyoruz. Hepimiz, bu kentte yaşıyor, bu kentin havasını soluyor, suyunu içiyor, toprağından denizinden doğasından fayda sağlıyoruz. Ancak uzun bir süredir Doğuş Prina Fabrikası’nın Ayvalık’a çevresel olarak verdiği zararları görüyor, yaşıyor, takipçisi oluyoruz. Salı günü yaşanan facia son yıllarda gördüğümüz en büyük çevresel felaketlerden biriydi. Zeytinin kara suyunun toplandığı havuzların duvarlarının yıkılması sonrasında bu korkunç zehirli atıklar tüm çevreye yayıldı. Şu an bu yayılma Nikita Deresi aracılığıyla Sarımsaklı plajlarına, doğa harikası Badavut’a kadar ulaşacak, plajlarımızın da çevre kirliliğine neden olacak” dedi.

FABRİKA KAPASİTESİNİN ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Geçen sene de benzer durumların yaşandığını anımsatan Başkan Ergin, Pirina fabrikasının sadece karasuyunu çevreye salmasıyla  Ayvalık’ın havasının, toprağının, suyunun ve denizinin de kirlendiğini söyledi.

Çevre kirliliğiyle ilgili Ayvalık kamuoyundan, çok ciddi tepkilerin bulunduğunu belirten Ergin, “Biz de bu tepkilerin seslendiricisi olmak adına 2 Haziran 2020 tarihinde Doğuş Prina Fabrikası ile ilgili suç duyurusunda bulunduk. Çok ciddi bir dosyayla davamızı açtık Ayvalık’a verdiği zararları mahkemeye sunduk.5 Haziran günü Ayvalık’ın çevreye duyarlı insanlarıyla o firmanın kapısının önünde miting yaptık. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü keyifli etkinliklerle kutlamak yerine, dünyanın en güzel gününü tepkilerimizi koyarak geçirdik. Bizim isyanımız fabrikanın Ayvalık’a verdiği çevresel zarar. Biz Ayvalıklılar olarak zeytinyağı, pirina kokusuna alışmış insanlarız bunda hiçbir sıkıntımız yok. Biz bu fabrikanın şu an kapasitesinin çok üzerinde çalıştığını biliyor, görüyor ve duyuyoruz. Sadece Ayvalık’ta üretilen zeytinlerden elde edilen pirina burada işlenmiyor. Tüm Türkiye’den elde edilen bu pirinaların burada gelip işlediği için isyan ediyoruz tepki koyuyoruz” diye konuştu.

SINIRLAR AŞILDI

Doğanın, havanın ve ekolojinin kaldırabileceği sınırların aşılması durumunda havanın, suyun ve doğanın kirlendiğini vurgulayan Başkan Ergin, “Doğa havasıyla toprağı ile bu tür fabrikalarda belli bir kapasiteye kadar absorbe edebilir. İşte bu sınır, fabrika ne kadar büyük olursa olsun, o fabrikanın üretim sınırıdır ve izinler buna bağlı verilir. Fakat işletmedeki durum bu sınırın birazcık aşılması falan değil. Sekiz hatta dokuz katına çıkılıyor biz buna isyan ediyoruz. Bu bölgede birden fazla pirina fabrikaları var. Yöresel, küçük çaplı olsun çok sayıda fabrika çalışıyor. Bunlarla ilgili hiçbir sorun yaşamıyoruz. Atalarımız, bizler ve çocuklar o kokularla büyüdü, büyüyor. Bu sektörle ilgili bir sıkıntımız yok. Ama şuan Doğuş Pirina Fabrikası maalesef bir sanayi oluşturmuş durumda. Hatta Midilli’den zeytinyağı artıklarının getirilip bu fabrikada işlendiğini duyuyoruz. Bu yaşadığımız sıkıntı ile çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Şikayette bulunduk, davamız devam ediyor. Hava kalite ölçüm aracı şehrimize geldi, belli bir süre ölçümleri de gerçekleştirdi. Bununla ilgili sonuçları bekliyoruz. Bu fabrika bulunduğu konum itibariyle ciddi anlamda yanlış bir yere kurulmuş. Hakim rüzgarların yönünde, Ayvalık’ın sırtında var olan bir fabrika. En ufak bir hakim rüzgarda bunun dumanı, kokusu, pisliği Ayvalık kentinin üzerine kabus gibi çöküyor. Ve en önemlisi bu fabrika kapasitenin çok üstünde çalışıyor” dedi.

DAVA AYVALIK LEHİNE SONUÇLANACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Ayvalık Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu açıklayan Başkan Ergin, Ayvalık halkını temsil eden Ayvalık Belediyesi olarak fabrikanın çevre-işletme izninin iptali talebi ile İdare Mahkemesi’ne dava açıldığını bildirdi.  Ergin oluşturulan dava dosyasına inandıklarını vurgulayarak davanın Ayvalık halkı lehine sonuçlanacağını beklediğini sözlerine ekledi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.