SİYASETİ GEREN SÖZLER « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

14 Ekim 2021 - 12:03

SİYASETİ GEREN SÖZLER

SİYASETİ GEREN SÖZLER
Son Güncelleme :

15 Ocak 2021 - 0:25

 

AK Partili M.Bİrol Şahin, Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında 170 milyon liralık borçlanma konusunda konuşan CHP Grup Sözcüsü Canan Kırdar’a “yalan söyleme, terbiyesizlik yapma” diye bağırırken, Balya’nın CHP’li Başkanı Orhan Gaga Şahin’i uyardı . CHP İl Başkanı Serkan Sarı ise, “Biz bu sözlerin bir kadın siyasetçiye söylenmesini yakıştıramadık. Bu üslubu kendilerine yakıştırıyorlarsa devam etsinler, halkımız gereken cevabı verecektir.” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2021 yılı yatırımlarının finansmanının karşılanması amacıyla İller Bankası A.Ş., özel bankalar, katılım bankaları veya diğer kamu bankalarından 170 milyon lira borçlanılması ile ilgili önerge tartışmaları getirdi.

CHP Grup Sözcüsü Canan Kırdar, bu paranın nerede kullanılacağının belli olmadığını belirtirken, “Geçen yıl 100 otobüs alacağız , 100 milyon lira borçlanacağız dediniz eyvallah ama bu 170 milyon liranın nerede hangi hizmette kullanılacağı belli değil.” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ” Canan hanım, sen anlamamışsın, bu bizim cebimizde ki kredi kartı. Bunu kullanacağız diye bir şey yok. Biz her türlü olasılığa karşı önlemimizi alalım önümüze bir fırsat çıktığında bunu değerlendirelim istiyoruz. Bunun için de kredibiliten olmalı. Parayı yönetmek, fırsatları kaçırmamak için bu kredinin kullanılmasından yanayım ” yanıtını verdi.

TERBİYESİZLİK YAPMA!

Yeniden söz alan Kırdar, ” Birol Bey (M.Birol Şahin) çıktı çok güzel konuştu, bir önceki dönemi yerden yere vurdu ki o dönemin kendisi bire bir şahididir. O dönem Plan Bütçenin de başıydı, Grup Başkanvekiliydi” derken, sözlerinin arkasını getiremedi. AK Partili Şahin meclis sıralarından , “Yalan söyleme, terbiyesizlik yapma…” diyerek bağırdı. Kırdar, “Sonra söz alırsınız, lütfen meclisin kurallarına uyalım” diyerek sözlerini sürdürdü.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada 170 milyon TL’lik kredi kullanımı konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz’a yetki verilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

GAGA’DAN ŞAHİN’E UYARI

Toplantı bitiminde söz alan CHP Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi ve Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga, bugüne dek CHP’li il başkanından milletvekillerine belediye başkanlarına dek bir çok partiliye sert sözler söyleyen AK Partili Mehmet Birol Şahin’e tepki gösterdi.

Oldukça sinirlendiği görülen Gaga, ” Sayın Birol Şahin, Grup Sözcümüz Canan Kırdar her söz aldığında hakarete varan kelimeler kullanıyor.Canan CHP’nin grup sözcüsüdür. Söylediklerinin sonuna kadar arkasındayız. Yanlış şeyler de söylemiyor. Şahin’in bundan sonra kullandığı kelimeler konusunda dikkatli olmasını diliyorum. ” dedi.

BİR TEPKİ DE SARI’DAN : YAKIŞTIRAMADIK !

CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın bugün düzenlediği basın toplantısında da bu sözler gündemdeydi. CHP  Grup Sözcüsü Canan Kırdar’ın AK  Parti Grup Sözcüsü M. Birol Şahin tarafından rencide edici sözlerle aşağılandığını iddia eden Sarı,  “Biz bu sözlerin bir kadın siyasetçiye söylenmesini yakıştıramadık. Bu üslubu kendilerine yakıştırıyorlarsa devam etsinler, halkımız gereken cevabı verecektir.” dedi.

Sarı bu konuda şu açıklamayı yaptı:

“ Son meclis toplantısında 170 milyon liralık kredi talebi geldi. Sorgusuz, sualsiz, projesiz 170 milyon lira krediyi nereye harcayacaksınız deyince arkadaşımız yalancı oldu, aşağılandı. Belediyeyi batıranlar AKP’li siyasetçiler. Her dönemin suçu sizlerin omzunuzda,,

“BELEDİYELER TİCARİ ŞİRKET DEĞİL”

“Belediyeler ticari şirket değil, kimsenin şahsına ait değil. Size hiçbir vatandaş kredi kartını ve borçlanma yetkisini vermez. Ne yapacağınızı getirip, proje tutarını söyler yetkiyi alırsınız. Ben ticaret erbabıyım, kredi kartını verin alırım derseniz bedelini ödersiniz. İşletmenizde yaptığınız sizi bağlar, belediyede yaptıklarınız vatandaşı bağlar. BALTOK’a her yıl aktarılan onlarca milyon lira denetimden çıkarılıyor. Büyükşehir şirket değil halkın belediyesi. Geçen yıl denk bütçe yapıyoruz dediler, yılın ilk ayının 15’i gelmeden 170 milyon açık verdiler. Ya bütçe yapmayı bilmiyorlar ya halkın aklıyla alay ediyorlar”

“CHP DENETİMİNDEN NİYE KAÇIYORSUNUZ”

Basın toplantısında balikesir24saat’in gündeme getirdiği tartışmalı Denetim Komisyonu seçimine de değinen Sarı, “Geçtiğimiz yıl Denetim Komisyonu seçimleri sırasında ‘hak, hukuk, adalet’  dedik, onlar bağırdı. Bu itirazımızı mahkemeye taşıdık, 2. İdare Mahkemesi komisyondaki üye dağılımının basit usulde yapılmasına karar vererek komisyon seçimini iptal etti. Biz halkımız için, hak mücadelemize devam edeceğiz. Son meclis toplantısında da Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Denetim Komisyonu sayısını 5’ten 4’e düşürerek CHP’nin bir  sandalyesini iptal etti. 2020’de neyi hukuksuz yaptınız da CHP’nin denetiminden kaçıyorsunuz?” dedi. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.