DOLAR 32,3008 % -0.03
EURO 35,0677 % 0.35
STERLIN 41,5301 % 0.23
FRANG 36,0418 % -0.26
ALTIN 2.398,40 % -0,69
BITCOIN 67.796,00 0.001
Yayınlanma Tarihi :

SİYASET ÜSTÜ ŞEHİR ŞURASI

SİYASET ÜSTÜ ŞEHİR ŞURASI

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Şehir Şûrasındaki açıklamalarını dikkatle okudum. 20 ilçe ile birlikte siyaset üstü bir yönetim anlayışıyla hareket ettiklerini belirterek, “Stratejik planlamayı pas geçmek veya yeterince iyi düşünmeden kağıt üstünde bırakmak şehre, yaptığımız işe haksızlık olur”

Şimdi tabii bizim yaşımızda olan birçok kimse bunları okuduğunda, “Biz ne stratejik planlamalar gördük” diyeceklerdir ki, biraz da bu cümleyi söylemekte haklılar. Örneğin dün akşam bütün haber bültenlerinde gördük ve dinledik, Binali Yıldırım Başbakanken, İsmet Yılmaz da Milli Eğitim Bakanıyken aynen şunu söylemişler, kendi ağızlarından dinledim: “2019 yılında ikili öğretim tamamen son bulacak ve normal öğretime geçeceğiz” Evet cümle bu şekilde… Hani nerde tamamen normal eğitim-öğretim? İşte bu en yakın bir planlama ve sonucu ortada. Bu örneği verdikten sonra konumuza dönelim; yani Balıkesir Şûrasına…

Yücel Yılmaz’ın bir tespiti var ki, katılmamak mümkün değil. Özeti şu: Balıkesir birbirinden her anlamda farklı üç bölgeye sahip olan büyük bir il. Bunu yıllardır herkes gündeme getirir ve dillendirir. Ama bununla ilgili, bu handikaptan kurtarılmasını sağlayacak maalesef adım atılmamıştır. Örneğin bir Marmara Adası şimdiye kadar çoktan Tekirdağ’a bağlanır, biz de rahatlarız, onlar da rahatlardı. Sabaha kadar sayarım size Marmara adasının Balıkesir’e bağlı olmasının handikaplarını…Gittin mi, evet iki defa gittim ve başkanla da birkaç defa program yaptım.

Başka? Örneğin Körfez… Yaz geldi mi yerel yöneticilerin nasıl zorlandıklarını, nasıl bunaldıklarını, alt yapı eksikliğinden kaynaklanan problemleri nasıl çözeceklerini düşünmekten başka meselelere konsantre olamadıklarını maalesef müşahade ediyoruz. Yüz stratejik planlama yap sadece Körfez’in meselelerini, Balıkesir olarak, Balıkesir’e ayrılan imkanlarla çözmen mümkün değil. Çünkü üç aylığına Türkiye’nin değişik illerinden ve bölgelerinden milyon milyon turist geliyor. Hele uzun bayram tatillerinde geldiğine geleceğine pişman oluyor. Kimse abartılıyor o kadar mesele yok demesin, bunu herkes biliyor. Birçok mesele var da, en önemli iki tanesi çok fazla elzem. Birincisi Burhaniye yol ayrımından, Küçükkuyu arasındaki trafik sıkışıklığı… İkincisi de kanalizasyon ve arıtmaların yetersiz olması ya da daha doğru bir deyimle olmaması…

Üçüncü bölge olan kırsal kesimin de kendine özgü yıllar içinde neredeyse kangren olmuş bazı sorunlarının olduğunu özellikle son yapılan stratejik toplantılarda belediye başkanları anlatmışlardır. Örneğin Savaştepe yolu, hâlâ benim kırk yıl önce gittiğim o tehlikeli virajları olan yol kullanılıyor. (Yeni otoyol yapıldı denebilir ama o yol daha çok transit gidenler için avantaj olabilir)

Çok yüzeysel örnekler veriyorum. Bütün bu meselelerin altında yatan gerçek, yukarıda başkanın özetlediğim tespitidir. Balıkesir meselelerini kendi imkanları ve de yerel yönetimlere genel bütçelerden ayrılan paylarla yıllardır halledemedi, bundan sonra da halledemeyebilir. Şimdi Yücel Başkanı çok eski yıllardan beri tanıyan birisi olarak söylüyorum evet, planlamacıdır, önünü gören ve analizlerini iyi yapan bir kişidir, özellikle bu partiler üstü stratejik ilçe toplantıları olayı ile birçok meseleye parmak basmış ve tespitlerde bulunmuştur. Ama bütün bunların çözümü için ya kendisinin ya da birilerinin, özellikle üç aylık dönemde neredeyse bütün kaynaklarının ve enerjilerinin kanalize olduğu Körfez bölgeleri için Ankara’nın destek ve katkılarını sağlaması gerekir.

Ya kardeşim sen biliyorsun da onlar bilmiyorlar mı diyebilirsiniz…Ben de o zaman, “Hekimden sorma, çekenden sor demişler” derim. Çünkü ben 60 yaşındayım ve Balıkesir’in son 30 yıllık idaresi de, yaşantısı da, gelişmesi de ve yapılanlar da çok yakından takiplerimle hafızamda… Buradan ‘son 30 yılda Balıkesir yerinde mi saydı’ demek istiyorum sanılmasın. Ben bugünki mevcut durumun ve şartların değerlendirmesini yaptım.

Peki böylesi şuralara karşı mısın? Haşaa… Kesinlikle çok yararlı olacaktır. Ama tespit edilen meselelerin çözümü anlamında donkişotluk yapılmaya kalkışılmasına karşı gelirim. Akıntıya kürek çekilmesini istemediğim içindir. Bazı konularda yıllar içinde evet akıntıya kürek çekilmiştir. Çekmeyenler de olmuştur. Benim bütün temennim bundan sonra da çekilmemesidir.

Bir de ne olur, küçük meseleleri önce çözelim. Özellikle şehri yönetenler için küçük olan meseleler vatandaş için çok çok önemli olabiliyor. Ben bunun da çok şahidi oldum.

Biraz uzun oldu ama dışarıdan bir idareci olarak ve artık Balıkesir’i iyice tanıdığına inandığım Vali Ersin Yazıcı’nın okuduğumda beni umutlandıran, Şûra’daki sözleriyle bitireyim yazımı…”Tek amacımız insana hizmet” diyen Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir’de Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz önderliğinde güzel bir birliktelik oluştuğunu ve bundan memnuniyet duyduğunu kaydetti…

Kaynak : Ramazan KARACA

YORUM YAP