DOLAR31,3677% 0.42
EURO34,0595% 0.51
STERLIN39,7661% 0.47
FRANG35,5200% 0.53
ALTIN2.100,98% 2,34
BITCOIN1.953.570-0.078

KATLİAMIN 26. YILI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
KATLİAMIN 26. YILI

Madımak katliamının 26. yıl dönümünde 33 aydın ve sanatçı Balıkesir’de 8 ayrı noktada anıldı. Balıkesir’in “Madımak Şehidi” İnci Türk için Balya’da tören düzenlendi. Baba Mehmet Türk, cumhuriyeti yıkmak isteyenlere karşı cumhuriyeti yaşatmak isteyenlerin kenetlenmesini istedi. Son yerel seçimlerde özellikle İstanbul seçimleri ile doğan umut ve ışığın parlatılması gerektiğini vurguladı.

Coşkun YAMAN (balikesir24saat) Balıkesir’deki anma etkinlikleri Alihikmetpaşa Meydanı ile başladı. Balıkesir Emek Platformu’nun basın açıklamasının ardından Sivas’taki katliamda hayatını kaybeden, Balıkesir’in “Madımak Şehidi” İnci Türk Balya ilçesinde anıldı. Balya Mezarlığı’ndaki anma törenine Türk’ün anne babası Necla-Mehmet Türk ile CHP İl Başkanı Serkan Sarı, CHP Balya ve Gönen ilçe başkanları Gülizar Yıldız ile Ünsal Acar, Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga,
CHP il , Altıeylül ve Karesi ilçe yöneticileri, sivil toplum örgütlerinin başkanları ve vatandaşlar katıldı. Pir Sultan Abdal Derneği Kemalpaşa Aşağıkızılca Şubesi de 26 yıldır olduğu gibi yine anma etkinliğinde yer aldı. Katılımın önceki yıllara oranla çok daha fazla olduğu gözlendi.
İlk konuşmayı yapan Hacı Bektaşi Veli Derneği Başkanı Akay Şahin, “Bu katliamda hayatını kaybeden tüm canları İnci Türk kardeşimizin huzurunda anıyoruz. İnci Türk, 1992’de Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi. Pir Sultan Abdal Tiyatro Topluluğu’nun teknik kadrosunda yer aldı. 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Pir Sultan Abdal etkinlikleri sırasında gerici ve şeriatçı güçler tarafından diğer arkadaşları ile birlikte katledildi. Nur içinde yatsın ” dedi.

HERKESİN BARIŞ İÇİNDE YAŞADIĞI BİR ÜLKE ÖZLEMİ
Sivas’taki ayaklanmanın laik cumhuriyeti amaçladığını vurgulayan Akay, “Maraş’ta, Çorum’da,Sivas’ta, Gazi Mahallesinde nefret tohumları ekenler asla hedeflerine ulaşamayacaktır. Hiç bir ayrım yapılmaksızın herkesin barış içinde yaşadığı bir ülke bizim en büyük hedefimizdir” diye konuştu.
Balya’nın CHP’li Belediye Başkanı Orhan Gaga ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“O gün biz sadece yazarlarımızı, aydınlarımızı, sanatçılarımızı, bilim adamlarımızı kaybetmedik, insanlığımızı, insanlık onurumuzu, vicdanımızı kaybettik. Can veren dostlarımız ve aileleri bizleri affetsin. Çünkü biz o gün verilen sözleri yerine getiremedik” dedi.

“YANARKEN BİLE BU ÜLKENİN GELECEĞİNE IŞIK TUTTULAR “
Balıkesir Alevi Güç Birliği Başkanı Mehmet Ali Çiçek, “Tam 26 yıl oldu. 126 yıl geçse de unutmayacağız, unutturmayacağız. Unutursak kalbimiz kurusun, vicdanımız kararsın. Zaman aşımına uğradı öyle mi? Bize göre mahşere kadar gider bu hesap. Örgütlü bir şekilde yarattığınız kamplaşmanın, kutuplaşmanın, nefretin denizinde boğulacaksınız” dedi.
“Bizler kardeşlik ve barış insanlarıyız” diyen Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Binlerce yıldır olduğu gibi bundan sonra da barışın ve kardeşliğin peşinde olacağız. Hangi din, dil, ırk ve mezhepten olursa olsun herkesin barış içinde yaşadığı bir ülke bizim en büyük özlemimiz. Bizim acılarımız ülkemizin geleceğinin aydınlanması için parıldayan bir ışığa dönüştü. Bir süre önce Taksim’den, Gezi Parkı’ndan, 45 derece sıcakta hak,hukuk, adalet isteğiyle milyonları taşıyan erimiş asfaltlardan, ‘her şey çok güzel olacak Ekrem Abi’ diye bağıran gençlerin kararlılığından, adaletin, özgürlüğün demokrasinin, insanlığın güneşinin doğuşu müjdesi bir daha batmamak üzere geliyor. Madımak’ta yanarken bile, bu güzel ülkemin karartılmak istenen geleceğine ışık tutan tüm canlarımızı özlemle anıyoruz”

“BUGÜN VARIZ, YARIN DAHA ÇOK OLMALIYIZ”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, “O gün yakılan ateş bir çok eve düştü. Bir çok ananın yüreğini yaktı. Bu ateşi unutmak mümkün değil. Ülkemizde yaşatılanları unutmak mümkün değil. Bugün varız yarın daha çok olmalıyız. Yitirdiğimiz canları saygıyla anıyoruz.” diye konuştu.

ACILI BABA TÜRK’TEN MESAJ
İnci Türk’ün babası Mehmet Türk ise şöyle konuştu: ” Bu sorunların temelinde çok farklı şeyler var. Ben 26 yıldır bunu düşünüyorum. Karşımızda cumhuriyeti yıkmak isteyen yeminli bir grup var. Bir de cumhuriyeti yaşatmak için Sivas’a gidip canını verenler var. Ben son yıllarda ümitsizliğe kapılmıştım. Son İstanbul ışığı beni yeniden ümitlendirdi. O ışığı parlatmamız gerekiyor. Birbirimizle daha sıkı kenetlenmeliyiz, birlikte olmalıyız” diye konuştu. Yazarımız Behiç İstanbulluoğlu ise birlik ve beraberliğin ve yerel yönetimlerde çağdaş, Atatürkçü insanların görev yapmasının önemini vurguladı.

CANLAR TÜRKÜLERLE ANILDI

Konuşmaların ardından yoklama yapıldı. Sivas’ta kaybeden 33 aydın ve sanatçının adı tek tek okundu, mezarlıktaki anmaya katılanlar ise “burada” diye bağırdı. Türk ve diğer aydınlar, Delal Dilan Kahraman ve Bahtiyar Vural’ın söylediği türkülerle anıldı. Ardından pilav ve ayran hayrı gerçekleştirildi. Balıkesir ve Balya’nın ardından Edremit, Burhaniye ve Ayvalık’ta basın açıklamaları gerçekleştirildi. Edremit ve Altınoluk’ta mitingler yapıldı…

 

YORUM YAP