Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

SİT ALANINA BUNGALOV EV !..

SİT ALANINA BUNGALOV EV !..

Balıkesir’in Savaştepe ilçesine bağlı Çaltılı’da Geç Roma Dönemi’ne ait antik hamamın bulunduğu, 1. ve 3. derece sit bölgeleri ilan edilen alana bungalov evler yapılması için hazırlanan proje köylüleri ayaklandırdı. Köy muhtarı ve Çaltılı halkı projeye karşı çıkarken, CHP İl Başkanı Erden Köybaşı da bu projeye onay verilmemesini istedi.  

Çaltılı Muhtarı Servet Uzunçar, 14 Haziran 2024’de Valiliğe verdiği dilekçede, mahalle sınırları içinde bulunan Geç Roma dönemine ait ve  Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğünce 1. ve 3. derece SİT alanı olarak tescil edilen antik hamam ve bitişiğindeki Altıeylül sınırları içinde kalan orman alanında Bungalov evler işletmesi için bir kişinin Orman Müdürlüğüne başvurduğunu belirtirken, “Yapılmak istenen bu tesis köyümüzün doğal yapısına bir kısmı 1. derece bir kısmı 3. derece SİT alanı olan tarihi dokuya ve köyümüzün hayvancılık faaliyetlerine zarar verecektir. Tarihi antik hamam yüzyıllardır köyümüze ve çevre köylerin temislik ihtiyaçlarını ücret ödemeden gidermektedir. Bu nedenle SİT alanı ve ormanlık bölgede hayata geçirilmek istenen projenin uygulamaya geçirilmemesini talep ediyoruz” dedi.

GÖREVLİLER BEKLENDİ AMA GELEN OLMADI 

Balıkesir Kültür Müdürlüğünden görevlilerin bugün antik hamamın alanının belirli noktalarında kazı yapmak için geleceği, kazı örneklerinde tarihi eser kalıntısına rastlanırsa projeye izin verilmeyeceği açıklandı. Ancak görevliler belirtilen saatte Çaltılı’ya gelmedi.  Kaymakamlıktan aldıkları özel izinle alana girebilen köylüler ise tarihi eser kalıntısına rastlanmaması ve projenin onaylanması halinde bile dava açıp, hukuki mücadele başlatacaklarını açıkladı. Çaltılılı vatandaşlar,“Ilıcama, ormanıma dokunma” yazılı pankart açtı.

“ÇALTILI BİZİMDİR BİZİM KALACAK”

Köy sakinlerinden Nazif Çınar, “Burası Romalılardan dedelerimize, dedelerimizden babalarımıza babalarımızdan bize kaldı. Biz de torunlarımıza, torunlarımızın torunlarına bırakacağız, burayı yağmacılara, talancılara, kapkaççılara bırakmayacağız. Burası Çaltılı… Biz sonuna kadar ormanımızı, doğamızı, hamamızı ve meralarımızı savunacağız. Burası bizimdir ve bizim kalacak”  diye konuştu.

CHP’DEN ÇALTILI HALKINA DESTEK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)   Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü’nün koruması gereken alanlarda tam tersine projeler yaptığını öne sürdü.  Köybaşı, “Balıkesir’in Savaştepe ilçesinde  Geç Roma Dönemi’ne ait antik hamamın bulunduğu ve Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğünce 1. derece sit alanı ve 3. derece sit alanı olarak tescil edilen alana bungalov yapılması planlanıyor. Ancak bu proje, kamu yararı taşımıyor ve tarihi değerlerimizi tehlikeye atıyor. Yapılmak istenen proje nedeniyle Çaltılı köyü başta olmak üzere Kiraz, Macarlar, Sıvat Pınar, Bozen, Taşpınar, Turnalar, Pelitçik, Güvem Küçüktarla gibi çevre köylerde yaşayanların huzursuz olduğunu biliyoruz. Bu proje köylerdeki hayvancılık faaliyetlerini olumsuz etkileyecek, ormana ve tarihi dokuya zarar verecektir.” dedi.

“BU PROJE RANT VE TARİH DOĞA KATLİAMI PROJESİDİR”

Bölgede yaşayan yurttaşların yangın riski nedeniyle hamam alanına sokulmazken, piknik, mangal yapmaları yasaklanırken aynı bölgeye 365 gün 24 saat insanların yaşayacağı bir projeye onay verilmesinin  felaketlere yol açacağını savunan Köybaşı, “Bu proje tamamen yandaşlar için hazırlanmış rant ve tarih doğa katliamı projesidir. Projede bir kamu yararı yoktur” diyerek projeye onay verilmemesini istedi.

Çaltılı köylülerinin haklı mücadelesini desteklediklerini belirten Köybaşı, “Çaltılı köylüleri, Çaltılı Köyü Doğayı Koruma Platformu’nu kurarak bu projeye karşı duruyorlar. Biz de onların yanındayız. Bu projeye onay verilmemeli ve Balıkesir’in tarihi değerleri korunmalı.” diye konuştu.

“TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASI KORUMALIYIZ” 

Köybaşı, Balıkesir’in tarihi ve kültürel mirasının korunması gerektiğini vurgulayarak, ” Bu bölgede yapılacak herhangi bir inşaat, tarihi ve kültürel değerlerimizi yok edecektir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, koruması gereken yerleri korumayarak kötü bir örnek oluyor. Ya Kültür ve Turizm Bakanlığı kapatılmalı ya da başındaki Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy görevden alınmalı..  Balıkesir’in tarihi ve kültürel mirası, gelecek nesillere aktarılması gereken değerlerdir. Bu değerlerin korunması için elimizden geleni yapacağız.” dedi. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

Çaltılı Muhtarı Servet Uzunçar’ın Valiliğe verdiği dilekçe… 

Cumhur İttifakı’nın Belediye Başkan adayı Ümmet Şamil Zengin’in de  projeleri arasında “Çaltılı Doğal Yaşam Merkezi” vardı. 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP