SIRA AKÇAY KAMPINA GELDİ! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

24 Ekim 2021 - 21:12

SIRA AKÇAY KAMPINA GELDİ!

SIRA AKÇAY KAMPINA GELDİ!
Son Güncelleme :

08 Eylül 2021 - 11:10

TCDD Akçay Eğitim ve Dinlenme Tesisine ait alanlar özelleştirme kapsamına alındı. Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Genel Sekreteri İsmail Özdemir, Akçay kampı ile ilgili özelleştirme kararının iptali için dava açacaklarını bildirdi.  

Birleşik Taşımacılık Sendikası Genel Sekreteri İsmail Özdemir, TCDD Akçay Eğitim ve Dinlenme Tesisi önünde yaptığı açıklamada,  “Bizler, kamuya ait tüm bu değerlerin peşkeş çekilmesine karşıyız. Siyasi iktidarın ve TCDD yönetiminin demiryolcuların onyıllardır istifade ettiği Akçay kampının parçası olan ve satıldığı takdirde bu kampı havuzlu bir otele dönüştürecek olan bu kararından geri dönmeye çağırıyoruz.” dedi.
TCDD Fenerbahçe Eğitim ve Dinlenme Tesisler için de bir süre önce özelleştirilme kararı alındığını ve bu kararın iptali için açtıkları dava sonucunda alınan özelleştirme kararının durdurulduğunu anımsatan Özdemir , “Sendikamız Akçay kampının özelleştirme idaresine devrine neden olan bu kararın iptali için de hukuksal mücadelesini verecek ve inanıyoruz ki yargı bu hukuksuzluğa dur diyecektir.” diye konuştu.

“AKÇAY TCDD EĞİTİM VE DİNLENME TESİSİ ARAZİLERİ PEŞKEŞ ÇEKİLMESİN”

BTS’nin “Akçay TCDD Eğitim ve Dinlenme Tesisi Arazileri Peşkeş Çekilmesin” başlıklı açıklaması şöyle:
“TCDD 165 yıllık tarihiyle yurdun dört bir yanını demir ağlarla örerek ülkenin gelişiminin yanı sıra o ülkede yaşayanların sosyal, kültürel ve ekonomik gelişiminin önünü açmıştır. Demiryolları ülkemiz ve üzerinde yaşayanlar için böyle bir gelişime öncülük ederken aynı zamanda kendi gelişimi içinde büyük adımlar atmıştır.
Pek çok eksikliğine ve yetersizliğine rağmen yakın tarihe kadar bu önemini koruyan demiryollarımız bir yandan kaderine terk edilirken diğer yandan da kendisine ait pek çok kurumun varlığına son vermiş; Dikimevleri, Hastaneleri, Limanları ve pek çok taşınmazı geçen 20 yıl içinde bir bir satılmıştır.
Yakın zamanda ise Ankara Gar sahasının Medipol’e devrinden Söğütlüçeşme Gar alanına AVM yapılmasına, Haydarpaşa Gar ve Liman sahasında Sirkeci Liman sahasının Yeşilay’a bir protokol ile devrine ve burada sayamayacağımız pek çok Gar ve İstasyona kadar pek çok taşınmazın devredildiğine, devredilmek istendiğine tanıklık ettik.
Geçmiş dönemlerde yapılan bu yanlış ve bilinçli uygulamaların bugün de aynı hızda sürdüğünü görmekteyiz.
İktidara geldiği 2002 yılından bu yana ulaştırma alanında yaptığı icraatlarla kamuyu talan etme misyonunu yerine getirdiğini kanıtlayan AKP Hükümeti, talan ve tasfiye uygulamalarına devam ediyor. Şimdi sırada bu değerli kurumun çalışanlarının bir yandan eğitimlerini gerçekleştirdikleri diğer yandan da yaz aylarında tatillerini gerçekleştirdikleri AKÇAY Kampına sıra geldi.”

“BU TESİSLERİ NE DEMİRYOLCULAR NE AKÇAY HALKI ALABİLİR”

“Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan 4264 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kararda şu ifadelere yer verilmiştir.
Ekli listede yer alan taşınmazların ve üzerlerinde bulunan yapıların (varlıkların); Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından değerlendirilmek üzere özelleştirme kapsam ve programına alınmasına, Varlıkların satış, kiralama, işletme hakkının verilmesi, mülkiyetin gayrı ayni hakların tesisi, gelir otaklığı modeli ve işin gereğine uygun sair hukuki tasarruflar veya kat/arsa karşılığı inşaat yaptırma yöntemlerinden biri veya birkaçının birlikte uygulanarak özelleştirilmesine, Özelleştirme İşlemlerinin 31 Aralık 2025 tarihine kadar tamamlanmasına karar verilmiştir.”
“4264 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile kamu kurumlarının çoğu Ege ve Akdeniz sahillerindeki yüzlerce dönüm arazi üzerinde kurulu 18 eğitim kampı ve sosyal tesisleri Cumhurbaşkanı Kararı’yla özelleştirme kapsamına alındı.
Hazine ve Maliye Bakanlığından Orman Genel Müdürlüğüne, Devlet Su İşlerinden Karayolları Genel Müdürlüğüne pek çok kuruma ait bu arazilerin satışı ile yeni rant alanları açılacaktır.
Özelleştirme kapsamına alınan kamp ve tesisler ÖİB tarafından satılabilecek, kiralanabilecek, işletme devri ya da kat/arsa karşılığı inşaat yapılmasının önü açılmıştır.
Alınan bu KHK Kararıyla satılması planlanan arazileri satın alacak olanlar ne bu tesislerden faydalanan demiryolcular ne Akçay halkı ne de kıt kanaat yaşamını sürdüren yurttaşlarımız olacaktır. Bu araziler buralara otel yapacak olan zenginler tarafından satın alınacak ve zenginliklerine zenginlik katacaktır. Ve bizler de artık bu kamplardan faydalanamayacak yurttaşlar olacağız.”

“KAMP İÇİNDE 16 TESCİLLİ ÇINAR AĞACI BULUNUYOR”

“AKP’nin iktidara gelmesinin ardından bir yandan kamu kurumları özelleştirme adı altından sermayeye devredilirken, yine sermayeye alan açmak ve yandaşlara rant sağlamak uğruna kamunun bugüne kadar kendi imkanlarıyla yaptığı işler özel sektöre gördürülmektedir. Kış dönemlerinde personelin eğitimlerini gerçekleştirdikleri bu tür tesislerin kapanmasıyla TCDD personeli artık bu tür eğitim ve toplantılarını büyük otel sahiplerini bilerek zengin etmek üzere bu otellerde düzenlenmektedir ve önümüzdeki dönemde de artarak devam edecektir.
AKP hükümeti ve TCDD yöneticileri kendi personel için dinlenebilecekleri bir kampı bile fazla görmektedir.
Akçay kampının bulunduğu bu topraklar deniz, kum, güneş, termal kaynaklar, zeytin ve çam ormanları ile en sağlıklı turizm merkezlerimizin başında gelmektedir. Kamp içerisinde 16 adet tescilli çınar ağacı bulunmaktadır.”

“FENERBAHÇE İLE İLGİLİ ÖZELLEŞTİRME KARARI DURDURULDU”

“İktidara geldiği günden bu yana, demiryollarını birçok alanda içinden çıkılmaz hale sokan AKP hükümetinin yaptığı en büyük icraat demiryolu gayrimenkullerini satmak olmuştur.
Kamu kurumları bünyesinde bulunan taşınmazlar kurumun aslı faaliyetlerinde ve kurum çalışanlarının eğitim ve sosyal ihtiyaçlarında kullanılmak üzere ihdas edilmiş olup; bu taşınmazların özelleştirme kapsamına alınması Anayasanın 2. ve 5. ayrıca devamı maddelerinde başta sosyal hukuk devleti olmak üzere çalışanların sosyal ve ekonomik haklarının korunmasına yönelik emredici hükümlere aykırılık teşkil etmektedir.
Bilindiği üzere yakın zamanda TCDD Fenerbahçe Eğitim ve Dinlenme Tesislerinin özelleştirilme kararı alınmış, bu karar üzerine sendikamızın bu kararın iptali için dava açmış ve dava sonucunda alınan bu özelleştirme kararı durdurulmuştur.”

“AKÇAY İÇİN DE HUKUKSAL MÜCADELE VERECEĞİZ”

Sendikamız Akçay kampının özelleştirme idaresine devrine neden olan bu kararın iptali için de hukuksal mücadelesini verecek ve Cumhurbaşkanlığının 4264 sayılı kararnamesine karşıda sendikamızın bu mücadelesi sonucunda inanıyoruz ki yargı bu hukuksuzluğa dur diyecektir.
Bizler, kamuya ait tüm bu değerlerin peşkeş çekilmesine karşıyız. Siyasi iktidarın ve TCDD yönetiminin demiryolcuların onyıllardır istifade ettiği Akçay kampının parçası olan ve satıldığı takdirde bu kampı havuzlu bir otele dönüştürecek olan bu kararından geri dönmeye çağırıyoruz.” Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)

 

EN ÇOK KAZANANLAR

 • DOBUR41.14 10.00%
 • MRSHL258.60 10.00%
 • COSMO11.68 9.98%
 • NUHCM43.86 9.98%
 • YEOTK65.65 9.97%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • MERIT23.80 -9.78%
 • FADE8.00 -6.98%
 • OLMK7.26 -5.71%
 • IHYAY0.84 -5.62%
 • GUSGR6.14 -4.81%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • GARAN9.12 1.45%
 • THYAO14.14 1.22%
 • TUPRS139.20 2.13%
 • SISE8.54 2.15%
 • YKBNK2.58 3.61%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.479.93 % 1,68
DOLAR 9.7440 % 2,38
EURO 11.1802 % 0,95
BITCOIN 60.738.98 % -0,63
ÇEYREK ALTIN 905.08 % 1,53
GRAM ALTIN 550.95 % 0,83