Yayınlanma Tarihi :

SINDIRGI’NIN DEĞERLERİ HEYKELLERDE

SINDIRGI’NIN DEĞERLERİ HEYKELLERDE

3 bin yıllık Yağcıbedir halılarına, doğal yaşamı simgeleyen 26 leylek yuvasına ve dünyaya nam salmış pehlivanlara sahip Sındırgı ilçesinde kültürel ve doğal değerler simge halini alıyor.

Sındırgı’ya yeni yapılan Çevre Yolu’nun iki ayrı kavşak noktasına yerleştirilen heykeller ilçeye gelenleri karşılayacak. Hastane girişinde Yağcıbedir halısı dokuyan kız ve leylek figürü yer alırken, Kocakonak girişine de 1940’lı yılların Kırkpınar başpehlivanlarından Şerif Pehlivan ve Mehmet Ali Yağcı’nın heykeli bulunuyor.

İlçenin her iki ayrı değerini yansıtmak adına yapılan heykeller çevre yolu üzerindeki yerlerine yerleştirildi. 5 metre yüksekliğinde yapılan heykellerin kaidesinde ise hikâyeleri ve ilçedeki pehlivanların da isimleri yer alacak.

Sındırgı Belediyesi turizmle gelişen ilçede değerleri ön plana çıkarmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ilk güreş evini açan Sındırgı’da Kırkpınar er meydanında kapıda da ismi olan Mehmet Ali Yağcı’nın da ilk heykeli dikildi. Mehmet Ali Yağcı’nın yanında ustası, Kırkpınar’a Sındırgılı olarak nam salmış, hatta Balıkesirli deyince güreşe çıkmayan ancak Sındırgılı olarak çağrılınca güreşe çıkan Şerif Pehlivan yer alıyor.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, “ilçemizdeki tarihi ve kültürel simgeleri bir bir gün yüzüne çıkarmaya devam ediyoruz. Doğal şehir Sındırgı’nın her bir köşesinde farklı bir hikaye bulunuyor. Bizlerde hikayesi olan işler yapmaya özen gösteriyoruz.  Peyzaj çalışmalarına devam ettiğimiz çevre yolumuzda Kırkpınar’a nam salmış pehlivanlarımız Mehmet Ali Yağcı ve Şerif Pehlivan, 3000 yıllık kültürümüz Yağcıbedir halısı dokuyan kız, Sındırgı’nın insan yaşamına en uygun doğal bir yaşam alanı olduğunu belirten leyleklerimiz ve turizm logomuz yer alıyor. İnşallah Büyükşehir belediyemiz işbirliği ile gerçekleştireceğimiz peyzaj çalışmaları sonrasında ilçemize yakışır bir hale gelecek. 30 Ağustos’ta gerçekleştireceğimiz Yağcıbedir Yağlı Güreşleri öncesinde de heykellerimizin açılışını yapacağız” dedi. (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP