DOLAR31,0077% 0.31
EURO33,5757% 0.37
STERLIN39,1698% 0.31
FRANG35,2390% 0.45
ALTIN2.018,34% 0,31
BITCOIN1.606.553-0.748

KUVA-Yİ MİLLİYE HARİTASI OLUŞTURULUYOR

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
KUVA-Yİ MİLLİYE HARİTASI OLUŞTURULUYOR

Kuva-yi Milliye mücadelesinin başlangıç noktalarından biri olan Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Kuva- yi Milliye Haritası oluşturuluyor. Son olarak 102 yıl önce dönemin Sındırgı Kaymakamı İbrahim Ethem Akıncı’nın Çamalanı kırsal mahallesinde okuduğu bildiri canlandırılarak, tabelası da mahalle meydanına asıldı.

Kuva-yi Milliye harekâtında milli mücadele kahramanlarının hikâyelerinin, yaşadıkları önemli olayların yer aldığı noktalar Sındırgı Belediyesi katkılarıyla 3. Müfreze Kültür ve Sanat Derneği tarafından çeşitli etkinlikler ile süslenerek tabelalandırma çalışmaları gerçekleştiriliyor. Yaşanan olayların, kahramanlık örneklerinin gelecek nesillere aktarılması, ziyaretçiler tarafından da bilinmesi adına çalışmalar gerçekleştiriliyor.

102 yıl önce dönemin kaymakamı İbrahim Ethem Akıncı’nın Çamalanı kırsal mahallesinde okuduğu bildiri canlandırılarak, tabelası da mahalle meydanında yerini aldı. İlçe Kaymakamı Didem Dinç Özay, Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş, protokol üyeleri ve mahalle sakinlerinin katıldığı etkinlik Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile Demirci Akıncıları  anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı’yı canlandıran Sındırgı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Muhammet Talha Şafak, “102 yıl sonra Çamalanı köyünde İbrahim Ethem karakterini canlandırdım. İbrahim Ethem’in Çamalanı köyü için bildirisini okudum ve yeminini söyledim. Bunu yaptığım için gurur duyuyorum.” dedi.

Kuva-yi Milliye’nin kadın kahramanı Makbule Efe’yi canlandıran Şeyda Nur Doğan, “Kuvay-ı Milliye’nin kadın kahramanı olarak Makbule Efeyi canlandırmak benim için bir gurur verici. Bugün Çamalanı’ndayız, böyle etkinliklere katılmak beni gururlandırıyor. Gelecek nesillerimizin de böyle etkinliklere katılmasını dilerim. Geçmişimizi ve geleceğimizi bilmek, bizimde geleceğimize karşı bir katkı sağlıyor. Vatan millet sevgisiyle geleceğimize yön veriyoruz.” diye konuştu.

Sındırgı Kaymakamı Didem Dinç Özay, “Bugün 3. Müfreze Derneğimizin koordine ettiği Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı’nın Çamalanı köyümüzde verdiği bildiriyi canlandırdık. Tüm vatandaşlarımızla, gençlerimizle, yaşlılarımızla birlikte aynı vatanseverlik, aynı birlik ve beraberlik duygusu içerisinde çok güzel bir program gerçekleştirdik. Daim olmasını diliyoruz.” dedi.

Geçmişi bilerek geleceğe ışık tutmak gerektiğini belirten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş,  Kuva- yi Milliye haritasının kültür turizmine önemli katkı sağlayacağı gibi, kahramanlık hikayelerinin de unutulmaması adına önemli bir proje olduğunu söyledi. Başkan  Yavaş sözlerini şöyle sürdürdü:

102 yıl önce İbrahim Ethem Akıncı bu noktada bir tamim yayınlayarak Çamalanı halkını bilgilendiriyor ve Kuvay-ı Milliye’nin aslında kurallarını burada söylüyor. Biz de bugün ilçe protokolü ve bölge halkı olarak burada o tamimin olduğu noktaya bir tabela çakarak o anı ölümsüzleştirdik. Nesil, gelecek nesil bunları öğrensin, bilsin ve bir daha düşmana karşı tam yekün olarak taarruzda olsunlar istedik.”

Etkinliği kaçırmamak isteyen ve hastanede yatmasına rağmen izinli olarak çıkıp Milli Mücadele kahramanlarına yazdığı şiirini okuyan şair Raşit Ceylani Tülek alkışlarla karşılandı.

3. Müfreze Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Mustafa Ertek ise şunları söyledi:

 “Bugün Sındırgı’mızın Çamalanı köyündeyiz. Şu an görmüş olduğunuz gibi, Demirci Akıncıları’nın buradaki yapmış oldukları organizasyonla faaliyetle ilgili olarak tabelamızı diktik, programımızı yaptık. Programımızın içeriği neydi? Demirci Akıncıları bundan tam 102 yıl önce bu köye geldiler, konakladılar, kahveler içildi, yemekler yenildi ve arkasından İbrahim Ethem Akıncı Bey çekildi ve dağdaki 40 günlük yapmış olduğu icraatlarını bir yazmış olduğu bir bildiri hazırladı. Ertesi gün bu bildiriyi Çamalanı köylülerine umum ahaliye ve müfrezelere okudu. Biz de onun tam 102. yıl dönümünde buradaydık ve bugünü burada kutladık.”

İBRAHİM ETEM AKINCI BALIKESİR VALİLİĞİ DE YAPTI

Kaymakam İbrahim Ethem Bey, Osmanlı Devleti’nin iskan politikasıyla Rumeli’ye yerleştirilmiş asker ve çiftçi kökenli “Tüfenkçizade” lakabıyla anılan bir ailenin çocuğu olarak 1889 yılında Selanik’te dünyaya geldi. İlk, orta ve lise tahsilini Rumeli’nde tamamlamıştır. Selanik Öğretmen Okulu’nda tarih ve yazı öğretmenliği yapmıştır. 1912 yılında Selanik Hukuk Fakültesini bitirmiştir. 31 Mart İsyanında, gönüllü asker olarak Hareket Ordusu’na katılmıştır.

Balkan Savaşları’ndan sonra ailesi ile Anadolu’ya göç edip ve Balıkesir’in Kocapınar köyüne yerleşmiştir. Balıkesir’de bucak müdürlüğü, öğretmenlik ve 1918-1920 yılları arasında serbest avukatlık yapmıştır. 20 Kasım 1920 tarihinde Demirci Kaymakamlığına atanmıştır.

13 Mart 1921 tarihinde Gördes Kaymakam vekilliğine atanmıştır. Parti Pehlivan ile Halil Efe ve adamlarının disiplin altına alınmalarını sağlamıştır. Kızıllar köyünün yakılması üzerine İbrahim Ethem bu birliklerin başına geçerek düşman güçlerini izlemeye başlamıştır. Bu birliklere Akıncılar ismi verilmiş ve Demirci-Gördes-Sındırgı çevresinde savaş bitene kadar düşman kovalamış, köyleri korumuş, Türk ordusuna yardımcı olmuşlardır. 1 Ekim 1922 tarihinde terhis olmuşlar ve asıl görevi olan Demirci Kaymakamlığına dönmüştür.

Ayvalık, yeniden Demirci, Kula Kaymakamlıklarından sonra, 1928-1931 yılları arasında Ağrı, 1931 yılında Samsun, 1931-1933 yılları arasında Balıkesir, 1933-1939 yılları arasında Malatya, 1939-1949 yılları arasında Muğla Valilikleri yapmıştır. 1949 yılında emekli olmuştur.

Kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası sahibidir.  TBMM tarafından 23 Nisan 1924 tarihinde kırmızı şeritli İstiklal Madalyası verilen İbrahim Ethem Bey’in madalya beratı, 16 Aralık 1924 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından imzalandı. Mezarı Sındırgı’dadır.

YORUM YAP