DOLAR 32,2363 % 0.16
EURO 34,9606 % -0.03
STERLIN 41,1241 % -0.11
FRANG 35,7350 % 0.27
ALTIN 2.412,19 % -0,52
BITCOIN 67.977,91 0.477
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

SINDIRGI FESTİVALLE BİR BAŞKA GÜZEL

SINDIRGI FESTİVALLE BİR BAŞKA GÜZEL

Sındırgı’da bu yıl 21’ncisi gerçekleştirilen Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat Günleri başladı. Yağcıbedir Anıtı, Pehlivanlar Anıtı ve Kışla Müze Han açıldı. 3 bin yıllık tarihe sahip halılar ile yörük giysileri sergilendi. Festival halk oyunları ile konserlerle şenlendi.

21.Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat Günleri Yağcıbedir Anıtı açılışı ile başladı. Çevre yolu kavşak noktasına kurulan halı tezgahı, halı dokuyan kadın ve kızı ile iki leyleğin yer aldığı anıtın, 3 bin yıllık yörük kültürünü ve doğal şehir Sındırgı’yı simgelediği bildirildi.

Anıt açılışında Bergama ve Sındırgı yörükleri de bir araya geldi. Katılımı için Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu’ya teşekkür eden Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, “200 yıl önce kız alıp verme tartışması ile Sındırgı ve Bigadiç’e yerleşen erkek tarafına ilk ziyaret kız tarafı Bergama’dan gerçekleşti. Bugün Türkiye’de Bergama’da, Sındırgı’da, Dikili’de ve Bigadiç’te olmak üzere 18 köyde yörük aşireti yaşıyor. Bu açılışla yörük aşiretleri kültür yolculuğunda da ilk temeli atmış oluyoruz.18 köyde yaşayan Yağcıbedir yörüklerinin hikayesi birlikte araştırılıp gün yüzüne çıkarılıp,Kültür envanteri oluşturulacak..” dedi.
Halkevi’nde Sındırgı ve Bergama gelin kıyafetleri sergisi açıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan 130’a yakın stantta Yağcıbedir halıları, yöresel ürünler, yöresel lezzetler ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatları tanıtıldı. Festivalle birlikte Sındırgı’da bulunan termal tesisler başta olmak üzere yurtlarda tam doluluk oranına ulaştı. Başkan Yavaş, ” Festivaldeki hedefimiz 250 bin ziyaretçiydi. Daha ilk günden 150 bine yakın konaklamalı ve günü birlik ziyaretçi ağırladık” dedi.

SINDIRGILI PEHLİVANLAR ÖLÜMSÜZLEŞTİ
Sındırgılı Kırkpınar Başpehlivanları Şerif Pehlivan ve Mehmet Ali Yağcı için yapılan ‘Pehlivanlar Anıtı’ 30 Ağustos Zafer Bayramında açıldı. Pehlivanlar anıtının açılış töreninde konuşan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, ” Bugün Mehmet Ali Yağcı ve Şerif pehlivanın anıtlarını açtık, onları ölümsüzleştirdik. Desteğimiz devam edecek gençlerimizi yetiştirmeye devam edeceğiz. Bu er meydanı bizimle beraber coşmaya devam edecek” dedi.

SINDIRGI’YA BALIKESİRLİ BAŞPEHLİVAN
Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günleri kapsamında gerçekleştirilen Geleneksel Yağcıbedir Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde finalde Ünal Kahraman’ı yenen Ertuğrul Dağdeviren başpehlivan oldu.

300 PEHLİVAN KOL BAĞLADI
Kırkpınar başpehlivanı Ali Gürbüz başta olmak üzere 16 başpehlivan ve 300’e yakın pehlivanın kol bağladığı güreşlerde 2018 yılı Yağcıbedir Yağlı Güreşleri Başpehlivanı da olan Dağdeviren unvanını korumayı başardı. Bu yıl Türkiye’deki tüm önemli turnuvaları kazanan Ali Gürbüz ise bu kez üçüncülükle yetindi.

YAĞCIBEDİR MOTİFLİ KEMER
Dağdeviren Sındırgı’nın altın kemeri ile Yağcıbedir halısı ve Yağcıbedir motifli pehlivan kemeri kazandı. Yağcıbedir Yağlı Güreşlerinin güreş ağası üç yıldır olduğu gibi yine Bülent Bek oldu.

3 EYLÜL’DE SONA ERECEK
Güreşlere ve Pehlivanlar Anıtı açılışına Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Balıkesir milletvekilleri Belgin Gökçe Uygur, Adil Çelik, ilçe belediye başkanları, protokol üyeleri , başpehlivanlar ve çok sayıda güreşsever katıldı.

KIŞLA MÜZE HAN DA AÇILDI
Bu arada 1884 tarihli Eski Askerlik binası da restore edildi ve Kışla Müze Han olarak hizmete açıldı. Müze Han’ın ilk ziyaretçileri festivalde bir konser veren Gece Yolcuları ekibi oldu. Dün de cirit yarışları gerçekleştirildi. Festival, Sındırgı’nın Kurtuluş Günü olan 3 Eylül’de sona erecek. (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP