SINAV KOÇLUĞU / ETKİLİ ZAMAN YÖNETİMİ VE TATİL

Yayınlanma Tarihi :
SINAV KOÇLUĞU / ETKİLİ ZAMAN YÖNETİMİ VE TATİL

Zaman hep çok olduğunu düşündüğümüz, elimizden hızla kayıp giden süreç. Sınav sürecinde kaçırdığımız en önemli bileşenlerden birisi “zaman”.

Ülkemizde genel olarak katılım oranının yüksekliğini düşündüğümüzde LGS (Liselere Giriş Sınavı), YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavları) başı çekmektedir. Bu sınavlarda haziran ayı gibi yapılmaktadır.

Bu iki sınav grubuna hayatının ilk çeyreğini yaşayan ve hayatına yön vermeye çalışan gençlerin girdiği sınavlar olarak görmekteyiz.

Okullar yaz tatiline girdiği gibi, sınava bir yıl var. Okul bitti ve tatil. Tatilin anlamı dinlenmek. Dinlenmenin anlamı yatmak, sınırsız sanal aleme takılmak, geç yatmak, geç kalkmak, üşenmek, tembellik yapmak…

Son yıllarda pandeminin etkisi ile daha da arttığını söyleyebileceğimiz sürekli erteleme, öteleme ve hareketsizlik hali daha sık görülmektedir. Hatta tatil anlayışı haline geldiği bile söylenebilir.

Ertelenen kararlar ileride biriken ve bitmek bilmeyen işler haline gelmektedir.

Ertelenen kararlar yitip giden hayaller demektir.

Ertelenen kararlar çok konu var yetişmez cümlesinin teminatıdır.

Ertelenen kararlar bahaneler demektir.

Sınava hazırlık sürecinde diğer koşullar (özgüven, hedef, okuma becerisi vb.) hazır olduğu takdirde iyi bir zaman planlaması yapmak gereklidir.

Öncelikle gün 24 saat. Ortaokul çağından itibaren bir bireyin uykusu günlük sekiz saati geçmemeli, altı saatin altında olmamalıdır. Altı saatin altı dalgınlık, odaklanama, sekiz saatin üzeri bilinç altında gelecek kaygısı gibi sorunlara yol açmaktadır.

Günlük maksimim sekiz saatimizi uykuya ayırdık. Geriye 16 saat gibi ciddi bir süremiz kaldı. Tatildeyiz ya bu zaman diliminin altı saatini kahvaltı, yemek kişisel bakım, sosyal medyaya ayırsak. Geriye 10 saat gibi çok ciddi bir zaman dilimi kalıyor.

Süreci öğrencilerim ve danışanlarım açısından gözlemlediğimde genel olarak uyku dışındaki zamanın tamamı dijital dünyada geçiriyor gibiler.

Yaz tatilinin ikinci yarısına girdiğimiz bugünlerde zamanı doğru ve verimli kullanmak sınav sürecinde sizleri hayallerinize ve hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Bugünleri doğru ve etkin değerlendirmek sınav sürecini kolaylaştıracaktır.

Öncelikle burada söylemek istediğimiz ders çalışın değil.

Sınavları genel olarak incelediğimizde;

İyi ve hızlı bir okuma becerisi istiyor.

Okuduğunu anlama, anladıkları arasında bağ kurma, ilişkilendirme, mantıksal çıkarımda bulunma becerisi istiyor.

Gerçek hayatta ilişkilendirebilme becerisi istiyor.

Uzamsal zekasını kullanabilmesini istiyor.

Yaşadığı toplumun edebi, sanatsal kısacası kültürel değerlerini tanımasını istiyor.

Bunlar ders dışında sınavlar için geliştirilmesi gereken bilişsel yetilerimiz. İşte tatil zaman planlamanızı yaparken bu başlıkları geliştirecek faaliyetleri planınıza koymanız pozitif fayda sağlayacaktır.

Kısaca tatil için bir zaman planlaması düşünürsek;

8 saat uyku

6 saat kişisel olarak ihtiyaçlarınız. (Tatil sürecinde böyle okul zamanı farklı bir yönetim gerekir.)

Asıl planlama geriye kalan 10 saatimizi planlamak olmalıdır. Planlama yaparken öncelikle bir tablo kullanmak yararlı olacaktır. Bu tabloya yukarıdan aşağıya yapmak istedikleriniz, soldan sağa da öncelik sırasını not alabilirsiniz.

Çok önemliOrtaDüşük
Kitap okumak
Zihinsel aktivite yapmak
Arkadaşlarımla görüşmek

 

Planlamamızı bu şekilde somut hale getirebilmek zaman yönetimimizi kolaylaştıracaktır. Beyin somut delilleri sevdiği gibi bireyin özgüvenini ve yapılabilir hissini de artıracaktır.

Zaman tüm insanların eşit miktarda sahip olduğu bir hazine. Herkesin bir gün için 24 saati var. Kimsenin daha fazla değil. Farkı ise bu 24 saati iyi yönetenler yaratıyor.

Benjamin Fraklin’in dediği gibi; “Kayıp zaman geri getirilemez.” Zaman gibi değerli bir hazineyi boşa harcamamak için, hedeflediğimiz sonuçlara ulaşmak için zamanımızı doğru ve etkin yönetelim.

“Sen zamanı ziyan edersen, zamanda seni ziyan eder.”

Muse; Knights of Cydonia

Müzik önerisi: https://youtu.be/bUkHyivLH8k

Döndü POLAT’ın tüm yazıları için 

https://www.balikesir24saat.com/author/dondu-polat

YORUM YAP