DOLAR31,1340% 0.08
EURO33,8286% 0.06
STERLIN39,4997% 0.01
FRANG35,3792% 0.1
ALTIN2.035,31% 0,16
BITCOIN1.754.3098.108

“KEPSUT’UN İÇİNDEN ZEHİR AKIYOR”

Yayınlanma Tarihi :
“KEPSUT’UN İÇİNDEN ZEHİR AKIYOR”

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Kepsut’tan geçen Simav çayının üzerinde incelemelerde bulundu. Sanayi tesisleri ve Büyükşehir Belediyesinin atıklarını Simav çayına bıraktıklarını iddia eden Aytekin, “ Kepsut’tan Marmara’ya zehir akıyor. Bu atıklar, Marmara’yı öldürüyor. Müsilajı temizleyeceğiz derken, yeni atıklarla denizi kirletiyorlar.” dedi

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Kepsut’ta Simav Çayı’nda CHP Kepsut İlçe Başkanı Ozan Yörük ve İyi Parti Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Serkan Mehmet Ertan’la incelemelerde bulundu. Aytekin incelemerin ardından yaptığı açıklamada , “Kepsut’un içinden geçen Simav çayı zehir akıyor. Kanalizasyon atıkları, sanayi tesisleri ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin arıtma tesislerinin atıkları Simav çayına bırakılıyor. Dayanılamaz bir koku Kepsut’u esir almış durumda. Çay kenarındaki köylerde insanlar isyan ediyor. Eskiden yüzdükleri çaydan şimdi burnunu tutarak geçiyorlar. Köylüler, ‘kurbağa sesine bile muhtacız’ diyorlar. Bunu Kepsut’a reva gören zihniyet, elini kolunu sallaya sallaya geziyor.” dedi.

Köylü kadınlar Kepsut Çayı’ndaki kokunun dayanılmaz boyutlara ulaştığını ve kokunun evlerin içine kadar girdiğini anlattı.  Küçükken çaya girdiklerini anlatan kadınlar “Şimdi ayağınıza bile sokamazsınız, balıklar da öldü, kurbağa sesine bile hasret kaldık” dedi. 

“MUHTARLAR TEHDİT EDİLİYOR”

Daha önce çaydaki kirliliğin araştırılması için TBMM Başkanlığına Araştırma Önergesi verdiğini anımsatan milletvekili Ensar Aytekin açıklamasında şunları söyledi:

“Simav çayı yöresindeki köylerin muhtarları dertli. Yaşadıkları sorunları dile getiriyor, sorunlar çözülmüyor. Bu sefer açıklama yaparak konuyu gündeme getiriyorlar. Ama devletin görevlileri, telefon açarak ‘basına açıklama yapmayın, konuyu gündeme getirmeyin, hakkınızda soruşturma başlatırım’ diyor. Bunu ilçedeki devleti temsil eden Kaymakam yapıyor. Yöre insanının ciğeri yanmış, nefes alamıyorlar. Burada doğa ölüyor, bu çay Marmara Denizine dökülüyor. Ancak sorunu çözmesi gerekenler konunun üzerini kapatmayı, muhtarları tehdit etmeyi kendine reva görüyor. Biz bu sorunları takip etmeye devam edeceğiz. Bu tesislere müdahale etmek zorundalar. Hiç kimse köylüleri, muhtarları tehdit edemez. Kepsut halkı yalnız değildir. Birileri, Ankara’ya yaranmak isteyebilir. Biz halkın yanındayız. Sonuna kadar bu mücadeleyi verecek ve bunu daha da büyüteceğiz.”

İYİ PARTİLİ ERTAN İMZA KAMPANYASINA DESTEK İSTEDİ

İyi Parti Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Serkan Mehmet Ertan da sosyal medya hesabından bir açıklama yaparken, Aytekin’e duyarlılığı için teşekkür edip. bir süre önce başlattığı imza kampanyasına destek istedi. Ertan’ın açıklaması şöyle:

“Simav Çayı’ndaki kirlilik sadece Kepsut’un değil, kentin bir sorunudur demiştik ve bu çağrıya duyarsız kalmayan kıymetli vekilimiz Ensar Aytekin ile birlikte bugün, Hotaşlar Mahallesi Muhtarımız Bilal Tanrıkulu, Toki Mahallesi, Tekke Işıklar Mahallesi Muhtarımız Tahsin Arslan, Bektaşlar Muhtarliği Ayşenur Acar ve Dereli Mahallesindeki vatandaşlarımızla bir araya gelerek çektikleri sıkıntıyı ve Kepsut’un can damarı Simav Çayındaki sağlığımızı tehdit eden kirliliği yerinde inceledik.
Uzun zamandır sağlığımızı, doğamızı ve canlılarımızı tehdit eden Simav Çayındaki kirliliğe son vermek için vekilimiz Ensar Aytekin TBMM’de mücadele etmeye devam edecek. Kendisine göstermiş olduğu duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyorum.
Gerek Meclis’te gerekse sosyal platformlarda sesimizi duyurmaya devam edelim.Süreci hızlandırmak elimizde, başlattığımız imza kampanyası http://chng.it/pxYbV2RP devam ediyor. Lütfen destek olun.”  Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

 

YORUM YAP