ŞİİRE GÖNÜL VEREN BİR SANAYİCİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

31 Ocak 2023 - 04:06

ŞİİRE GÖNÜL VEREN BİR SANAYİCİ

ŞİİRE GÖNÜL VEREN BİR SANAYİCİ
Son Güncelleme :

01 Aralık 2022 - 11:29

Balıkesir’in iş yaşamında ve endüstriyel soğutma sektöründe önemli bir yeri olan Savaşlar Tesisat Taahhüt ve Ticaret Limited Şirketi’nin yöneticilerinden Oğuz Savaş şiir kitapları ve yazma tutkusu ile dikkat çekiyor.

İlk kitabı “Bumerang Çılgınlığı”nı 1993’de çıkaran ve çeyrek yüzyılı geçen bir şiir serüveni olan Savaş, yapıtlarını 28 kitapta topladı. Savaş’ın şiirleri Boyut Yayımcılık tarafından  “Oğuz Savaş Şiir Seti” olarak yayımlandı.  18 kitabın yer aldığı bu setin ardından Taner Ofset’ten 10 şiir kitabı daha yayımlandı.  Şiirlerin ardından öyküler de yazmaya başlayan Savaş’ın “Bir Kaç Kırık Öykü” ve “Kendini Bilmek Davası” adlı iki kitabı da yine Taner Ofset tarafından basıldı.

“YAZMAK BENİM İÇİN BİR TUTKU”

Mühendislik eğitimi alan, Tiyatro Tarihi ve Teorisi bölümüne yetenek sınavını kazanarak giren sonunda iş yaşamında kalıp yazmaya karar veren Savaş, “Hayat yıllar geçtikçe beni şiire gönül vermiş bir insan yaptı. Yazmak benim için artık içsel bir gereklilik. Yazdıkça yaşamın girdaplarına karşı kendimi daha dirençli hissediyorum. Yazmak ömür boyu asla vazgeçemeyeceğim bir tutku.” dedi.

Orhan Veli, Nazım Hikmet, Edip Cansever, Özdemir Asaf, Ataol Behramoğlu, Louis Aragon, Pablo Neruda, Arthur Rimbaud, Yannis Ristos gibi şairleri beğenen Savaş,  son dönemde kuramsal kitaplarla tarih kitaplarını okumayı tercih ediyor.

BOYUT STORE’DEN ÇIKAN ŞİİR KİTAPLARI

Aşk Ateşi, Azap, Bumerang Çılgınlığı, Çocuk Soluğunda Yaşamak, Dökülmemiş Gözyaşları, Düş ve Kurgu, Düşler İçinde Gerçeğe Ermek, Düşten Düşe, Geleceğe Yol Alırken, Gerçek Hayat, Gün Işığı, İmgesel Yansımalar, Özgürlük, Ruhumda Azgın Fırtınalar, Umut Fırtınası, Yakamoz Işığında, Yakarış ve Yalın Kurtuluş, Yürekten Yüreğe Tutuşur Ömür Dediğin (https://www.boyutstore.com/oguz-savas-siir)

TANER OFSET’TEN ÇIKAN KİTAPLAR

Bir Düşün İz Düşümü, Tutuş Bana, Bir Ülkeye Sevdalı Olmak, Sonsuzluğa Yazılırken, Uçuş Uçuş Düşler ve Düşünceler, İksirin Gizemi, Derdim Düşer Kendime, Güneşi Ruhumda Sakladım, Zaman Yanarken Ömrümden İçeri, Yeryüzü Kargaşası İçinde Bir Yaşamak Sevdası, Bir Kaç Kırık Öykü, Kendini Bilmek Davası (Öyküler)

OĞUZ SAVAŞ KİMDİR

Balıkesir Üniversitesi’nde önemli görevler üstlenen merhum Prof. Sabri Savaş’ın oğlu olan Oğuz Savaş Ankara’da 1969 yılında Dünya’ya geldi. İlkokula 1975 yılında Elazığ’da başladı…1977 Yılında Balıkesir’de devam etti. Orta ve lise öğrenimini Balıkesir’de tamamladı… 1986 yılında Yıldız Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümünde öğrenim görmeye başladı. 1991 yılında Uludağ Üniversitesi Balıkesir Mühendislik Fakültesi
Makine Mühendisliği Bölümüne yatay geçiş yaptı. 1992 Yılında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro Tarihi ve Teorisi Bölümüne yetenek sınavlarını kazanarak başladı… Buradaki öğrenimini kısa sürede bırakarak üniversite öğrenimini sona erdirdi…Sona erdirdiği üniversite öğreniminden erken yaşlarda başladığı iş hayatına geri döndü…Oğuz Savaş halen sanayici olarak iş yaşamını devam ettirirken, şiir yazma ve yayımlama konusunda çalışmalarını sürdürmektedir… Coşkun YAMAN(balikesir24saat.com) 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Necdet UÇAN 1 Aralık 2022 / 11:50 Cevapla

Bir sanayiicinin şiir tutkunu olması ve bunu içselleştirmesi ne kadar güzel.Kutluyorum.