DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.609.7810.193

“ŞİDDETE AÇILAN TÜM PENCERELERİ EL BİRLİĞİYLE KAPATALIM”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“ŞİDDETE AÇILAN TÜM PENCERELERİ EL BİRLİĞİYLE KAPATALIM”

Vali İsmail Ustaoğlu,” 25 Kasım’ın  ülkemizdeki ve dünyadaki kadınlara yönelik, şiddete açılan bütün pencereleri el birliğiyle kapatacağımız bir gün olmasını diliyorum.” dedi.

Vali İsmail Ustaoğlu ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ dolayısıyla toplumda farkındalık oluşturma ve bilgilendirme yapmak amacıyla kurulan stantları ziyaret etti. Balıkesir’in en işlek noktaları arasında yer alan Toplu Taşıma Merkezi’nde kurulan stantları gezen Vali Ustaoğlu, bilgi almak için gelen kadınlara karanfil armağan etti.

Vali Ustaoğlu basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü olan 25 Kasım’da ülkemizdeki ve dünyadaki kadınlara yönelik, şiddete açılan bütün pencereleri el birliğiyle kapatacağımız bir gün olmasını diliyorum. Tüm kadınların en temel hakları olan onurlarını koruma mücadelelerinin yanında olduğumuzu da tekrar ifade ediyorum. Bu önemli gün, kadına yönelik şiddet olgusunu gündemimize taşımakta, soruna ve çözüm yollarına ilişkin çalışmalar yapılması konusunda farkındalık oluşturmaktadır. Konuya ilişkin bilinç ve duyarlılığın artırılması, toplumsal farkındalığın, dayanışmanın sağlanması da önemli adımlardandır.” dedi.

Şiddetin temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı bir eylem olduğuna dikkat çeken Ustaoğlu, “Bir toplumun uygarlık yolunda gösterdiği gelişme seviyesi, kadını toplum içinde konumlandırdığı yer, ona duyduğu saygı ve verdiği değer ile ölçülmektedir. Tarih boyunca olduğu gibi, bugün de kadınlara yapılmış her bir yanlış uygulamayı, insanın eşrefi mahlûkat sıfatına yönelik bir saldırı olarak görüyoruz. Akıl, vicdan, ahlâk ve izan sahibi hiçbir erkeğin de anne, eş, kardeş, evlat olarak hayatının her alanında yanında olan kadına karşı farklı bir yaklaşım sergilemesi düşünülemez. İnsanlığın varlığının da, ailenin de, toplumsal hayatın da temel direği kadındır.” diye konuştu.

YORUM YAP