DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.608.9440.101

ŞİDDET, ŞİDDET, ŞİDDET!!!

Yayınlanma Tarihi :
ŞİDDET, ŞİDDET, ŞİDDET!!!

Dostlarım,

11 Aralık Pazartesi günü Ankara’da oynanan Ankaragücü-Rizespor maçının ardından ev sahibi takımın başkanı   son zamanların en başarılı hakemi olarak gösterilen FİFA kokartlı  Halil Umut Meler’i darp etmiştir. Meler, yüzüne almış olduğu yumruk ve tekmeler nedeniyle sağlık kuruluşunda gözetim altına alındı.

Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu olayı şiddetle kınıyoruz. Her türlü şiddete karşı olduğumuzu bugüne kadar hep kamuoyu ile paylaştık. Hele hele  giderek artmakta olduğuna tanık olduğumuz sağlıkta şiddeti,  paylaşmak durumundayım. Aynı gün Edremit Devlet Hastanesi acil poliklinikte, yeni bir sağlıkta şiddet yaşanmıştır. Nerede Sağlık Bakanlığı?

Sağlıkta şiddetten , başında parke taşı parçalanan, bıçaklanan, kurşunlarla, sopalarla hatta bilgisayarlarla yaralanan ya da hayatını yitiren başta doktor kardeşlerimiz olmak üzere, birçok sağlık çalışanı nasiplenmiştir. Tabii velisi tarafından öldürülen öğretmen ve diğer kamu çalışanlarına da  tanık olduk.

Aile Hekimlerimizin kapısı sonuna kadar açıktır. Dolayısı ile her vatandaş çok kolay 1. Basamak’ta hizmete ulaşıyor. Ancak 2.  ve 3. Basamak’ta randevu alamıyor. Beklediği, arzuladığı sonuca ulaşamadığı için de  şikayet ediyor. Sadece şikayet ediyor. Sağlık çalışanı yanında darp edildiğinde seyir ediyor. Her gün yaklaşık 10 hekim yurt dışına gidiyor. Vatandaşlarımız yarın  çok sevdikleri çocuklarına bakacak çocuk hekimi bulamayacaklar. Çünkü bu şiddet belası nedeniyle, hekimlerin tercih etmedikleri bölümlerden biri oldu. En acısı da başarılı olan hekimlerimizi bedavaya kaptırıyoruz.

Bunları yarın kavradığınızda çok geç kalmış olacaksınız. Aynen iktidarın sonucunu tahmin etmediği gibi. “Giderlerse gitsinler” deyip, olayı küçümsediler. Sonucunun buraya geleceğini öngöremedikleri gibi halen doktorlara ve  sağlık çalışanlarına sahip çıkmıyorlar.

İşin acı tarafı bu olaylar olduğunda ve başta kurum amirleri ve ilgili bakanlığı hiçbir tepkide bulunmadıklarını hep birlikte yaşıyoruz.

Kamu çalışanlarına hakaret ve şiddetin cezasının , en az 3-5 yıldan başlaması gerekirken, şiddeti uygulayanlar arka kapıdan hemen salıverilirler. Bu sonuç, onların daha da kışkırtılmasına neden olmaktadır.

Kurum amirlerimizden ve Sağlık Bakanlığından hatta ilgili diğer bakanlıklardan bu olayda olduğu gibi her daim çalışanına sahip çıkmalarını;

Aynen Adalet Bakanlığından,

İçişleri Bakanlığından,

Spor Bakanlığından,

Türkiye Futbol Federasyonundan,

Merkez Hakem Yönetim Kurulundan,

Türkiye Kulüpler Birliği ve diğer tüm kulüp yetkililerinin gösterdiği bu haklı tepkiyi beklerdik.

Ne yazık ki; daha önceleri böyle bir tepki görmedik. Umarız bundan sonra, benzeri durumlara neden olanlara, hak ettikleri cezalar verilir. Bu cezaların da caydırıcı sonuçlar oluşturmasını arzuluyoruz.

Bu benzeri şiddet olaylarının bir daha yaşanmaması ve de ülkemizde şiddetin sona ermesi için başta sorumluluğu olan iktidar olmak üzere 86 milyon insanımızın tamamına sorumluluk düşmektedir.

Her bileşenin hoşgörü, sevgi ve saygı ile bir araya gelerek bu can acıtan  şiddeti acilen çözmeleri zorunluluk arz etmektedir.

Güzelim Türkiye’nin geldiği bu nokta, hiç ama hiç hak ettiği bir nokta değil. Bu ülkeye huzur, sevgi, refah ve insanların tamamının mutlu olduğu bir görüntü yakışır.

Sağlıkla ve huzur içinde yaşamayı sürdürün.

Dr. Hüseyin GÜNDOĞDU

Genel Sağlık-İş Balıkesir İl Temsilcisi

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu İl Başkanı

YORUM YAP

Gönül Gündogdu15 Aralık 2023 / 18:07Yanıtla

Turkiyenin en zeki çocuklarına uygulanan bu muameleyi kabul etmemiz soz konusu olamaz . Sakın gitmeyin . Siz bunlari dinlemeyin yüregine kalemine sağlık