“SGK ÇALIŞANLARININ DAYANACAK GÜCÜ KALMADI”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“SGK ÇALIŞANLARININ DAYANACAK GÜCÜ KALMADI”

Birleşik Kamu İş’e bağlı Büro İş Sendikası bugün Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla kurum çalışanlarının iş yüküne dikkat çekip, ücretteki eşitsizlikleri ve taleplerini dile getirdi.

Birleşik Kamu-İş’e bağlı Büro-İş Sendikası üyeleri, SGK İl Müdürlüğü önünde, kurum çalışanlarının 3600 ek gösterge, uzmanlık kadrosu, iki asgari ücret ikramiye, mesai ücretlerinin arttırılması, maaşların insan gibi yaşanabilir bir maaş olması için basın açıklaması yaptılar. Açıklamayı Birleşik Kamu İş Konfederasyonu MYK üyesi Özgür Aras yaptı.

SGK’nın uzunca bir süredir, 3600 Ek Gösterge, EYT ve Yapılandırma kanunları ile gündemde olmayı sürdürdüğüne dikkat çeken Aras, “Hal böyleyken kurum personelinin mağduriyetleri de katlanarak artmaktadır. Öyle ki asgari ücret düzeyinde olan maaşlarla hayatını idame ettirmeye çalışan kurum çalışanlarının; iş yoğunluğuna, mobbinge ve yaşanan strese dayanacak gücü kalmamıştır. Psikolojik sorunlar başta olmak üzere kalp krizine varıncaya kadar birçok sağlık sorunu baş göstermiştir. Yeni atanan memur arkadaşlarımız ise göreve başladıktan kısa bir süre sonra istifa ederek memleketlerine geri dönmektedirler. Neden mi? Bu ekonomik krizde maaşları kiralarını ödemeye dahi yetmemektedir.” dedi.

Aras açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Maalesef bugüne kadar hükümet tarafından SGK çalışanlarının kronikleşmiş sorunlarını çözecek ve mağduriyetini giderecek tek bir somut adım dahi atılmadı. Kaldı ki sayın bakanın ‘müjde’ olarak açıkladığı 100 saat fazla çalışma ile karşılığında saat başı 54 TL. tutarındaki mesai ücreti konudan ne kadar uzak olduklarının bir göstergesidir. Aylardır yetkilileri uyarıyoruz; ‘önlem alın, almazsanız vatandaşımız mağdur olacak’ diyorduk.
Şimdi ise mevcut personel sayısı ile ortaya çıkan iş yükünün sonuçlandırılamayacağı öngörüyorlar fakat çözümü 100 saatlik fazla çalışmada buluyorlar! Ücret tutarı da fazla çalışma süresi de insan onuruna yaraşır bir düzenleme değildir. Bunu kabul etmiyoruz. Normal çalışmanın üzerine 100 saatlik fazla çalışmanın nasıl yapılacağını düşündüler mi acaba?
Bugün kurum çalışanları örgütlü oldukları Sosyal Güvenlik Müdürlüklerinde iş bırakıyorlar, daha doğrusu bu şartlar altında iş bırakmaya mecbur kalıyorlar. Defalarca dile getirdik, SGK çalışanları yoğun, SGK çalışanları yorgun SGK çalışanları yoksul dediler. Ancak seslerini sağır sultan duydu, fakat hükümet duymadı. Fakat bıkmadan, usanmadan anlatacağız; çünkü haklıyız.
İşçisinden işverenine, doğumdan ölüme tüm yurttaşlara hizmet veriyorlar Peki ağır mevzuat ve bunca iş yükü ile boğuşurken çalışanlara reva görülen nedir? Ortalama 11.500 tl maaş, saati 54 TL olarak müjdelenen mesai ücretleri, yetersiz personel ile çalışma, hem de gece gündüz demeden!..

Bu düzen böyle devam edemez. Etmemeli.
Bu kurumun iş yükü bugün EYT ile artmadı.
100 milyondan fazla kişiye hizmet veren bir Kurumdan bahsediyoruz. Aynı kurumun personelini “eşit işe eşit ücret diyerek “sefalet ve yoksulluğa sürüklediler.
Büro İş Sendikası olarak taleplerimiz karşılanıncaya kadar mücadele edeceğiz. Sosyal Güvenlik Kurumunda yıllar önce bozulan çalışma barışını sağlamaları adına bir kez daha taleplerini yineliyoruz.

Taleplerimiz çok açık ve net.

2011 yılında çıkarılan 666 sayılı KHK ile bir bir yok edilen özlük haklarımızı geri istiyoruz.

İkramiyelerimizi,

Sosyal güvenlik tazminatını,

Uzmanlık kadrosunu,

3600 Ek Göstergeyi,

Büyükşehir Farkını,

Kira Yardımını,

Kalıcı ek ödememizi istiyoruz.

İnsanca yaşayabileceğimiz ücretlere kavuşana, haklarımızı alana kadar taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz.

Bu mücadele kazanımla sonuçlanacak.”

(balikesir24saat.com)

 

 

YORUM YAP