SEZEN ÖZOL YAZDI : DELİ ORMANLAR « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

14 Ekim 2021 - 17:47

SEZEN ÖZOL YAZDI : DELİ ORMANLAR

SEZEN ÖZOL YAZDI : DELİ ORMANLAR
Son Güncelleme :

26 Kasım 2020 - 13:30

DELİ ORMANLAR.
Sezen Özol yazdı.
Daha en başındayım, okuyorum ” mor çiğdemler” sarıyor ilk sayfaların kokusunu. Sezen Özol yazınca , onları aşan kitapların yazarına selam babından daha özenle okunuyor. Dostluğunu incitmekten en çok korktuğum abilerimden biri. Okurken her sayfanın emeğini bilirim. Bir kitap bin dünyadır benim için.
Sezen Özol ; diyor ki:
” Deliorman Deliorman,
Haddini bil böbürlenme
Bul tez getir sevgilimi
Yoksa hükmün beş dirhem kav kadar ”

Arka kapağındaki yazıdan.
” Tarihi kültürünü okuyabilen insanlar , değerlerini yeniden yaratabilirler! Ancak; ” Yaşayan hayatın gelir geçer yapısını kırabilenler gönüllerindeki isyanı şuurla duyan ve yaşayanlar” yani bir benlik tasarımını gerçekleştirebilirler. İşte Hünkar Hacı Bektaş Veli, Türklük bilincini , İslamiyet’in özünü, temel ahlak kurallarını, saygı-sevgi-hoşgörüye dayanan erdemleriyle halk terbiye ve estetiğinin felsefesine dayandığı bilgi ve hikmet pınarlarından bize taşıyan bie ilim ve ahlak kahramanıdır.
Akıl ve Hikmet dini olan İslamiyet sadece ve sadece tapınmak değildir. Ahlakı temizleyerek yükselmektir.İşte Hazret-i Pir Hünkar Hacı Bektaş Veli de bunu ele almıştır. Alevi Bektaşilikte ,” Çalışanlar , kazananlar Allah’ın sevgilisidir”buyruğu esas tutulmuştur. Bir lokma – bir hırka zihniyeti değil,” Gündüz şevk ile dünya işine , gece aşk ile ahiret işine ” buyurmuştur. İyi olunuz demiştir.” Benim üç dostum var. Kaçan kim men ölicek biri evde olur, biri tolda, biri benimle bile gelir. Evde kalan malumdur.Yolda kalan dostlarım. Benimle gelen eyülüğümdür” İyi insan olmak , Alevi Bektaşilikte o kadar esastır ki buna dayanarak,” Her iyi insan Bektaşi’dir”  SEZEN ÖZOL.

Okudukça koca dalgaların kulaçlarla geçilen bir iç dünyanın, dış dünyamıza yansıdığı bir engin deniz gibidir Sezen Özol kitaplarının öğretisi.
Hukukçu olmanın engin deneyimleri ile geçmişimizin ayak izlerini değil , kendisini bulursunuz her sayfasında. Üretmek , ürettikçe geçmişimizi geleceğe taşıyan bir usta ile bu kez ” DELİORMANLAR ” kitabı ile buluştuk. Yazmanın en üstünde duran, kitap üretme mucidi diye isimlendirdiğim Sezen Özol ilk kitabımın çıkması için bana dediğini buraya bir kez daha yazayım , bana ders olsun.
– Yaz kızsçazım , iyi bir kalemin var.
– Eyvallah Sezen Özol abim, deee..
“Ben tembel teneke bir yazar yamağıyım. İşte bu kaaaa oluyo. Ama sana söz bu kış o kitabımı bitirip , bahara ben de bi kitap ile okurlarımla buluşurum gariii”.
İyi okumalar , sevgili okurlar.
– Sezen abiiii, şimdi bir kitap daha yazıyorum deme sakın , çat diye çatlarım..
Selamlar olsun , kalemin varlığın daim olsun.
Deliormanlar , okuyanın çok olsun. Elden ele dolanasın. Dillerde konuşulasın.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.