DOLAR31,1400% 0.12
EURO33,8443% 0.13
STERLIN39,5643% 0.18
FRANG35,4349% 0.25
ALTIN2.038,18% 0,30
BITCOIN1.754.6018.493

“SEN ÖZÜR DİLEYECEKSİN ADİL BEY”

Yayınlanma Tarihi :
“SEN ÖZÜR DİLEYECEKSİN ADİL BEY”

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, AK Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik’in Ayvalıklılara ve çevrecilere yönelik kullandığı “Yanan alanları imara açacak diyorlardı, ağaçlandırıyoruz, bizlere büyük bir özür borçlusunuz” sözlerine sert tepki gösterdi. Aytekin, “19 yıldır, Kazdağlarından Madra’ya, Kapıdağ yarımadasından, Balya’ya dağlarını delik deşik ettiğiniz, madencilere peşkeş çektiğiniz coğrafyayı kel tepelere çevirdiğiniz yetmezmiş gibi Ayvalıklılara utanmadan sıkılmadan özür dileyin demek akıl tutulmasıdır.” dedi.

Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

” 9 ay kadar önce Ayvalık’ta bir doğa katliamı yaşandı. Etki alanıyla birlikte 60 hektara kadar uzanan bir alan yandı. Yangın sonucu doğal yaşam ciddi zararlar gördü. İnsanlar geçmiş dönemde çıkan yangınlar sonrası AKP’nin Türkiye’nin her yerinde yaptığı gibi imara açma girişimini düşünerek haklı olarak endişe etti. Ve kamuoyu oluştu. Gelinen bu süreçte, bir helikopter dolusu devlet ricali, Orman Bölge Müdürlüğü, söz konusu alandaki ağaçlandırma faaliyetlerine başladı. Bir ağaç yanınca, ‘yerine yenisini dikeriz’ mantığını düşünenlerin çevreciliğe bakışı sorgulamaya muhtaçtır. Zira yanan ağaçlar, yok edilen yaşamlar canlılardır. Çocuğunuz öldü diye’ yerine yenisini yaparız’ diyemezsiniz. Yasını tutarsınız.”

“SUÇLU AYVALIKLILARMIŞ”

“Ancak yapılan törenlerde gördük ki, bütün suç Ayvalıklılarınmış. AKP milletvekili Adil Çelik kalkıp ‘Ayvalık halkı bizden özür dilesin’ demiş. Sizden kim niye özür dileyecek Adil Bey? 19 yıldır Kazdağlarını katleden siz, vahşi madencilikle doğayı katleden siz, çevre planlarını değiştirip rant yaratan siz, beşli çetelere HES ruhsatları veren siz, Ayvalık’ta konuşma yaptığınız yerin yanı başındaki Karaaayıt’ta köyün içine maden ruhsatı veren siz, Pirina fabrikasına göz yuman siz, Bandırma’da gübre fabrikasının bütün çevre kirliliğine kör olan siz, yaz aylarında Körfez’i susuz bırakan siz,  kalkıp utanmadan sıkılmadan halkı suçlayan yine siz.

Anlaşılan o ki herkes, Ayvalık’a Ayvalıklıları fırçalamaya gitmiş. Vali bey, ‘herkes aklını başına alsın’ diyor, AKP milletvekili ‘bizden özür dileyin’ diyor. Ya siz kimsiniz? Bu şehrin yeşili mavisi şimdi mi aklınıza geldi?

Kimse kusura bakmasın.

Ortada özür dileyecek birileri varsa onlar da bu beylik lafları kullananlardır. Bizler seçilmiş insanlarız, halkın bizden özür dileyecek bir şeyi yoktur. Bizler bu görevlere kendi isteklerimizle talip olduk, seçildik. Elbette vatandaş hassasiyetlerini dile getirecek, kaygılarını paylaşacak. Madem bir şey yapıyorsunuz, bırakın takdiri halk yapsın. Halkı fırçalamaya kalkanlar, Balıkesir’de seçimi kaybettiklerini şimdiden görüyorlar. Gider ayakta ortalığı karıştırmak istiyorlar.

Ortada özür dilenecek bir durum varsa, 19 yıldır memleketimizi, şehirlerimizi perişan edenlerdir. Bu olayda özür dileyecek biri varsa o da Adil Çelik’tir.”

ÇELİK NE DEMİŞTİ?

AK Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik’in  ağaçlandırma alanında yaptığı konuşma şöyle:

” Bakın Eylül ayında yangın oldu. Bu alan zarar gördü. Hepimizin yüreği yandı, ciğeri yandı. 9 ay geçti… Şu anda bakın burada ağaçlandırma için törendeyiz. Ama yangın olduğu zaman; hiç unutmuyorum, bu yangının bilinçli olduğunu iddia edenler vardı. Hatta bu alanın imara açılacağını iddia edenler vardı. Doğru mu? Bunun üzerinden iktidar partisi töhmet altında bırakılıyordu. Onun (AK Parti) yereldeki milletvekilleri, belediyedeki yöneticileri olarak bizler töhmet altında kaldık. Saldırmak kolay.. Şimdi o gün konuşan çevreciler, efendime söyleyeyim çevreci örgütler, sivil toplum kuruluşları ve Ayvalıklılar, herhalde bizlere büyük bir özür borçlusunuz. Ondan öte, o gün bu iddiaları dile getirenlerin içinde yoksanız bile şu an için bizlere bir teşekkür borçlusunuz. Çünkü Balıkesir; deniziyle güzel, ormanıyla güzel. Biz de Balıkesirli yöneticiler olarak bu şehri bu haliyle korumaya devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın”  (balikesir24saat.com)

 

 

YORUM YAP