“SEKA PEŞKEŞİ ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİYLE SÜRÜYOR”

Yayınlanma Tarihi :
“SEKA PEŞKEŞİ ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİYLE SÜRÜYOR”

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin Albayrak Grubu’na satılan SEKA fabrikasının “Cumhurbaşkanı kararı”yla Özel Endüstri Bölgesi ilan edilmesine tepki gösterdi.

SEKA peşkeşinin Özel Endüstri Bölgesiyle sürdüğünü belirten Aytekin, “Her türlü teşvik Cumhurbaşkanının iki dudağı arasında, bu haliyle Cumhurbaşkanı isterse Albayrakların cebinden kuruş çıkmaz” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

“1981 yılında inşa edilen Balıkesir Selüloz Kağıt fabrikası (SEKA) diğer yerlerdeki SEKA fabrikaları gibi iktidarın peşkeş aracı oldu. İlk kurulduğunda 198 milyon dolar maliyetle hayata geçen SEKA, 1998 yılında özelleştirilme kapsamına alınmış ve şirkete dönüştürülmüştü. 198 milyon dolara mal olan SEKA, bu iktidar tarafından 1.1 milyon dolara Albayrak’lara satıldı. Kelimenin tam anlamıyla peşkeş çekmek olarak görülen bu satışı Danıştay durdurmuştu. Ama hem Albayraklar hem iktidar, bu rantı çok istediği için tam 5 kez tekrar tekrar satışı denedi. Bir türlü ‘satışı’ gerçekleştirilemeyen SEKA için nihayet formülü bulunup Bakanlar Kurulu kararıyla çıkan bir düzenleme ile satış yapıldı. Geçen zaman içerisinde ‘zarar ediyor’ gerekçesiyle kağıt fabrikası kapatıldı.

Bütçe görüşmeleri sırasında soru üzerine Sanayi Bakanı Mustafa Varank, ‘Balıkesir SEKA’yı tekrar faaliyete geçireceğiz’ ifadelerini kullandı. Ve o zaman bir açıklama yaparak ‘SEKA Cumhuriyettir’ diyerek satışa karşı çıktığımızda bizi düşmanlıkla suçlayanlar bugün kalkmış ‘SEKA’yı tekrar açacağız’ diyor. ‘Milletle dalga mı geçiyorsunuz? Madem açacaktınız ne diye sattınız?’ demiştik.

“BU YOLSUZLUĞUN ZİRVESİDİR”

Mesela bu kararın atıf yaptığı kanunla ‘ÇED süreci beklemeksizin kanuna bağlı olarak, şirketler yer tetkikinden muaftır’ denilir. Bu şu demek, Albayrakların veya Albayrakların taşeron olarak kuracağı bir şirketin imtiyazlı bölge alanında yapacağı bir yapıya ÇED süreci beklemeksizin bakanlık yer tetkikinden muaftır hükmünü gerekçe göstererek onay verebilir.

Yine aynı kanunun 4. Maddesinde Teşvik tedbirleri yer almaktadır. Ve yapılabilecek, verilebilecek tüm teşviklerin Cumhurbaşkanının ukdesinde olduğu kanunda ifade edilmiştir. Yani, Cumhurbaşkanı bu alana vereceği özel bir teşvikle şirketin cebinden bir kuruş dahi çıkmamasına olanak tanıyabilir.

İşte bu zihniyet, yandaşı arkadaşı eşi dostu kayırma düşüncesi, ülkeyi bu noktaya getirdi” (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP