“Şehrin ekonomik kalkınmasından da sorumluyuz” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

22 Kasım 2021 - 11:23

“Şehrin ekonomik kalkınmasından da sorumluyuz”

“Şehrin ekonomik kalkınmasından da sorumluyuz”
Son Güncelleme :

06 Kasım 2018 - 20:49

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Dünya’daki yerel ve bölgesel liderlerle birlikte Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı’nın Madrid’deki yönetim toplantısı’nda bir araya gelirken, yerel finans, kalkınma ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri konusunda konuşma yaptı. Yılmaz, “Yerel liderler olarak şehrin sosyo-kültürel kalkınmasında olduğu kadar ekonomik kalkınmasından da sorumluyuz” dedi.

Göreve seçildiği  2014’ten bu yana “Küresel Düşün, Yerel Hareket Et” anlayışı ile hareket ettiğini ve ulusal ve uluslararası düzeyde kurduğu etkin işbirlikleriyle Karesi’yi dünya ile buluşturmaya çalıştığını vurgulayan Başkan Yılmaz,  Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı’nda etkin görevler alıyor.  Başkan Yılmaz, UCLG’nin Bogota ve New York’ta yapılan Dünya Konseyi toplantılarının ardından bu kez de İspanya’nın Madrid kentinde düzenlenen İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu’na katıldı. Aynı zamanda Dünya Konseyi Yönetim Kurulu’nda da bulunan Yılmaz, Madrid Toplantısı’nda “Yerel Finans ve Kalkınma” ile “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Yerelleştirilmesi” konulu bir sunumlar yaptı. Başkan Yılmaz, etkin finans yönetimi, mevcut kaynakların etkin ve doğru kullanımı, yerelde yeni fon kaynaklarının geliştirilmesi, insan kaynağının yönetimi ve kapsayıcı bir anlayış ile yönetim konularında görüşlerini aktardı.

“KALKINMANIN LİDERİ YEREL YÖNETİCİLERDİR”

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Yerelleştirilmesi konusunda da sunum yapan Başkan Yılmaz, yerel yönetimlerin kalkınma süreçlerine liderlik yapan kurumlar olduğunu bildirdi. . Ortak ve sürdürülebilir bir gelecek vurgusu yapan Başkan Yılmaz, “Şehirlerimizin mevcut potansiyelini uluslararası işbirlikleri ile besleyerek, geleceği tüm paydaşlarla birlikte tasarlamamız gerektiği inancındayım. Yerel liderler olarak şehrin sosyo-kültürel kalkınmasında olduğu kadar ekonomik kalkınmasından da sorumluyuz. Bunun bilinciyle şehirlerimizin mevcut kültürel, sosyal ve ekonomik potansiyellerini belirlememiz ve tüm insanlığı, insanlığın geleceğini ilgilendirdiğini düşündüğüm bu konuları ayrıntılarıyla işbirliği halinde çalışmamız gerektiği kanaatindeyim” açıklamasında bulundu. Başkan Yılmaz ayrıca tüm insanlığı ve insanlığın geleceğini ilgilendiren sürdürülebilir kalkınma hedeflerini yerelleştirmek adına önemli çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, “Evrensel bir çağrı olan bu hedefleri ilimiz sakinlerinin bir gerçeği haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.