DOLAR 32,2363 % 0.16
EURO 34,9606 % -0.03
STERLIN 41,1241 % -0.11
FRANG 35,7350 % 0.27
ALTIN 2.412,19 % -0,52
BITCOIN 68.330,46 0.705
Yayınlanma Tarihi :

ŞEHİT SAFAROV’UN ADI YAŞATILIYOR

ŞEHİT SAFAROV’UN ADI YAŞATILIYOR

Balıkesir Üniversitesi’nde Mühendislik Fakültesi’nde öğrenim gördükten sonra ülkesine dönen ve Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının kurtarılması için savaşırken 2020’de şehit olan Mammadagha Safarov’un adı yaşatılıyor. Safarov’un adı üniversitede konferans salonuna ve Gaziosmanpaşa mahallesindeki liseye verildi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müsteşarı Najiba Nasibova, Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde öğrenim gördükten sonra ülkesine dönen ve Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının kurtarılması için savaşırken 2020’de şehit olan Mammadagha (Mehmet Ağa) Safarov‘un annesi Rana Safarova ve babası Balakişi Safarov ile birlikte Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu’yu makamında ziyaret etti.

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, Prof. Dr. Murat Doğdubay ve Prof. Dr. Fatih Satıl’ın da yer aldığı ziyarette; Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu, vatanı için şehit düşen Mammadagha Safarov’un adının Balıkesir Üniversitesinde yaşatılmaya devam ettiğini ve kendisini bir kez daha rahmetle andıklarını vurguladı.

Şehit Mammadagha Safarov’u anmak üzere Balıkesir’de bulunan Büyükelçilik Eğitim Müsteşarı Nasibova, şehidin annesi Rana Safarova ve babası Balakişi Safarov da kendilerine gösterilen misafirperverlik ve ilgileri dolayısıyla Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu’ya teşekkür etti.

“TÜRK MİLLETİNİN ŞEHİDİ”

Anımsanacağı gibi  Balıkesir Üniversitesi Senato kararı ile Mammadagha Safarov’un adı 2014-2019 yılları arasında öğrencisi olduğu Mühendislik Fakültesinde ek binada yer alan Konferans Salonuna verilmişti.

Balıkesir Üniversitesi  Safarov’un ailesine de 9 Kasım 2020’de Şükran Beratı sunmuştu.  Beratta  “Azerbaycan toprağı Karabağ’ı düşman işgalinden kurtarmak için sınır bölgesinde vatanı, milleti, dini, devleti, istiklal ve istikbali uğruna canını feda eden, 2014-2019 tarihleri arasında Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünde öğrenci olan aziz şehit Mammadagha Safarov’u Bir Millet İki Devlet Anlayışı ile Türk Milletinin şehidi olarak kabul ediyor; bu duygu ve inançla, kahraman şehidimizi şükran, rahmet ve minnetle anıyor; aziz ailesine Balıkesir Üniversitesi Şükran Beratı’nı takdim etmekten onur duyuyoruz” denmişti.

ADI LİSEYE VERİLDİ

Safarov ailesi Vali İsmail Ustaoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı‘yı da ziyaret etti. Tatlı, Azerbaycan toprağı Karabağ’ı düşman işgalinden kurtarmak için canını feda eden  kahramanın adının Gaziosmanpaşa Mahallesindeki “Mehmet Ağa Safarov Anadolu Lisesi’nde yaşatıldığını vurguladı.  Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

 

 

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP