ŞEHİT HAMDİ BEY’E YAPILAN BÜYÜK SAYGISIZLIK « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

13 Eylül 2022 - 14:45

ŞEHİT HAMDİ BEY’E YAPILAN BÜYÜK SAYGISIZLIK

ŞEHİT HAMDİ BEY’E YAPILAN BÜYÜK SAYGISIZLIK
Son Güncelleme :

30 Ağustos 2022 - 23:45

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Nutuk’ta “Akbaş Kahramanı” olarak anlattığı Şehit Hamdi Bey’in kahramanlığını ve bölgemiz için teşkil ettiği önemi anlatmaya gerek yok diye düşünmekteyim. Sözde hepimiz kendisi ile gurur duyarız. Ama iş kendisine ve temsil ettiği değerlere sahip çıkmaya gelince ne yazık ki çuvallıyoruz. Nasıl mı? Şehit Hamdi Bey’in, mezarının bugün ilgisiz ve bakımsız olduğunu gözler önüne seren durumun baş sorumlusu olarak…

Biga Askeri Hastane Şehitliği, Şehit Hamdi Bey’in günümüzde yattığı yerin tam ortasındadır. Şehit Hamdi Bey’in mezarı, bugün ne yazık ki bakımsız bir haldedir. Kaderine terk edilen mezar, geçtiğimiz günlerde duyarlı vatandaşlarımız tarafından temizlendi. Ama daha sonra ne olacak diye oldukça kaygılıyız. Nasıl kaygılanmayalım ki. Çünkü tanık olduğumuz bu durum, bize Şehit Hamdi Bey’in mezarlığına herhangi bir saygı duyulmadığını açıkça anlatmaktadır.

Şehit Hamdi Bey gibi bir kahramanın mezarı, bakımsız olduğu gibi mezarın içinde bulunduğu anıt kapısı da kilitlidir. Ne acı ve gariptir ki; mezarının başında saygı nöbeti tutulması gereken Hamdi Bey’in mezarlığının anahtarı, hemen karşıdaki bir Tekel büfesini işleten kişiye teslim edilmiştir. Ne akla hizmet böyle bir davranışta bulunuldu. İnanın bunu anlamak hiç mümkün değil. Bundan sonra mezarın ve anıtın akıbetinin ne olacağını kimse bilmiyor.

Gariplikler silsilesi umarım artık devam etmez. Sevgili okurlarım, bu temenni ile sizlere kısaca Şehit Hamdi Bey’in mezarının son durumunu anlatmaya çalıştım. Edremit ilçemize bağlı Hacıarslanlar köyümüzden Selman Aslan ve Mehmet Kara sayesinde elde ettiğimiz görüntüleri sizlerle paylaştım. Bu fırsatı bana sundukları için kendilerine çok ama çok teşekkür ediyorum. Kendilerine, Zafer Haftası’nın 100. yılını  kutladığımız bugünlerde Şehit Hamdi Bey’e karşı göstermiş oldukları saygı ve ilgiden dolayı ise ayrıca teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Bizlere örnek olan bu duyarlılıkları sayesinde Edremit Kaymakamı Şehit Hamdi Bey’e yapılan büyük vefasızlıktan haberdar olabildik. Şimdi gelin, hep birlikte, Şehit Hamdi Bey’in aziz ruhu önünde bir kez daha saygı ve minnetle eğilelim.

Edremit Kaymakamı Hamdi Bey ve arkadaşları, Biga’dan Edremit’e gelirken Yenice’nin Yukarı İnova Köyü’nde karınları acıktıkları için durur. Cami avlusuna giderek acıktıklarını söyleyip yardım isterler. Bu arada bu yolculuğu yaparken Gâvur İmam çetecileri tarafından takip edilmişlerdir. Köy sakinlerinden Koca Mustafa adında bir şahıs onların bu isteğini yapacağını söyleyip evinden yemek almak için yola çıkar. Geri dönüşte ekmeğin yerine kalın bir urgan ve yanında çetecilerden Biga’nın Yaykın Köyü’nden Hacı oğlu Salih ve Gönen’in Çerkezdere Köyü’nden Deli Nuri’yle birlikte döner.

Hamdi Bey’i derdest ederler. Hamdi Bey’i Aznavurların karargâhına götürmek üzere öküz arabası ile Biga’ya yola çıkarlar. Yolda giderken Çilingiraltı’nda Hamdi Bey’i öldürürler. Ölü bedeninin öküz arabasının arkasına bağlayarak sürükleyerek Biga Hükümet Konağı meydanına kadar sürüklerler. Ayakları ve vücudu tanınmaz hale gelen Hamdi Bey’in naaşının başına geçen Gavur İmam, “Ey ahali bu kafir bizim başımızı koparacaktı. Biz onun başını kopardık.” der ve öküz arabasından aşağı doğru atar cansız bedenini. Ve günler boyunca naaşın yanına kimse korkudan yaklaşamaz.

Bunun ardından vatanseverler Bandırma’da bulunan 61.Tümen’de görevli Yusuf İzzettin Paşa’ya telgraf çekip durumu haber verirler. Beş gün sonra bölgeye intikal sağlayan Yusuf İzzettin Paşa ve askerleri Hamdi Bey’in naaşını alır Küllükbaşı Mezarlığına defnederler.

Zamanla Biga Anzavur’un elinden Milli Kuvvetlere geçer ve Hamdi Bey’in naaşı ismini taşıyan okulun bahçesine nakledilir.

1940’lı yıllarda Cumhuriyet ve vatan sevdalısı Mustafa Anıl isimli öğretmenin ‘’Hamdi Bey’in naaşı buradan alınıp hak ettiği yer olan Biga Askeri Hastane Şehitliği’ne nakledilmelidir.’’ demesi üzerine naaş bugünkü bulunduğu yere nakledilmiş olur.

İlgilenenler için:

Akbaş Cephaneliği ve Köprülü Hamdi Bey

https://www.atam.gov.tr/nutuk/akbas-cephaneligi-ve-koprulu-hamdi-bey

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.