DOLAR31,1215% 0.19
EURO33,6749% 0.08
STERLIN39,4445% 0.08
FRANG35,3533% 0.22
ALTIN2.035,99% 0,17
BITCOIN1.632.9430.355

ŞEHİT BABASINA HAPİS CEZASI !

Yayınlanma Tarihi :
ŞEHİT BABASINA HAPİS CEZASI !

Üst kattan atılan çöpler nedeniyle arka bahçesine derme çatma sundurma yapan 74 yaşındaki şehit babası İbrahim Kocadağ’a, Bandırma Belediyesi’nin şikayeti üzerine  bir  yıl hapis cezası verildi. İyi halden 10 aya düşürülen hapis cezası, daha sonra 6 bin lira para cezasına çevrildi.

1992 yılında Siirt Eruh’ta şehit olan J. Er Ramazan Kocadağ’ın babası İbrahim Kocadağ’ın üst kattan atılan çöpler nedeniyle 3 yıl önce evinin arka bahçesindeki bağımsız alana yaptığı derme çatma sundurma başına dert oldu.

BAŞKAN TOSUN SÖZÜNÜ UNUTTU

Belediye’nin 17 Kasım 2021 tarihindeki suç duyurusu üzerine kamu davası açılan şehit babasının mağduriyeti kamuoyunda büyük tepki topladı. Kocadağ’ı Şubat ayında makamında ağırlayan Başkan Tosun, mahcubiyetini dile getirerek, “Sorunun çözülmesi için talimatlarımızı verdik. Üzerimize düşen ne varsa yapacağız. İbrahim amcamızın bu olaydan dolayı bir mağduriyet yaşanmasına izin vermeyeceğiz” sözünü verdi.

Ancak aradan geçen sürede mağduriyet giderilmedi. Bandırma 3. Asliye Ceza Mahkemesinde “İmar kirliliğine neden olmak” iddiasıyla yargılanan 74 yaşındaki şehit babası İbrahim Kocadağ’a,  önce bir yıl hapis cezası verildi. İyi halden 10 aya düşürülen ceza daha sonra 6 bin lira para cezasına çevrildi.

ŞEHİT BABASI KOCADAĞ: “ÇOK ÜZGÜNÜM”

Yapının şartlarının uygun olmaması nedeniyle imar barışından faydalanamadığını ifade eden şehit babası, “En alt katta oturuyorum. Üst kattan sürekli çer çöp geliyor. Bunu engellemek için derme çatma malzemelerle uyduruk bir çatı yaptım. İsteyen herkes gelip görebilir. Komşumuzun şikayeti üzerine belediye önce ceza kesti. Sağ olsunlar para cezasını ödetmediler ama ardından suç duyurusunda bulunmuşlar. Önce karakola gidip ifademizi verdik şimdi de para cezasına çevrilen hapis cezası aldık. Hem 6 bin lira adli para cezası hem de belediyenin avukatlık vekalet ücreti olan 5 bin 100 lira gibi bir rakam ödeyeceğim. 24 ay eşit taksite bölmüşler. Birini ödemediğimde paranın tamamını ödemem gerekiyormuş. Ödemezsem de hapse girecekmişim. Çok üzgünüm” diye konuştu.

“YAZIKLAR OLSUN”

Mahkeme kararının şehit babasına tebliğ edilmesinin ardından tepkisini dile getiren Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Ak Parti Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin, “30 Ağustos’un, Malazgirt Zaferinin kutlandığı bu günlerde CHP’li Bandırma Belediye Başkanı’na sadece ‘Yazıklar Olsun!’ diyorum” dedi.

Şahin ayrıca “Bandırma’da evine, iş yerine ruhsatsız eternit eklenti yapan bir tek şehit babası mı var? Bandırma’nın bütün binalarının balkonu, bahçesi çatısı ruhsatlı mı” diye sordu.

2017 YILINDA ADI PARKA VERİLMİŞTİ

1992 yılında Siirt Eruh’ta şehit olan Dursunbeyli J. Er Ramazan Kocadağ’ın adı 2017 yılında Bandırma Belediyesi tarafından 17 Eylül Mahallesi’ndeki çocuk parkına verilerek ölümsüzleştirilmişti.

Kaynak : Velhasıl Gazetesi

YORUM YAP