DOLAR 32,2976 % 0.12
EURO 35,2097 % 0.1
STERLIN 41,4764 % 0.23
FRANG 36,2729 % 0.03
ALTIN 2.464,77 % 0,12
BITCOIN 70.827,74 -0.498
Yayınlanma Tarihi :

ŞEHİRLER VE ESKİ EVLER

ŞEHİRLER VE ESKİ EVLER

“Hangi eve

Başımızı soktuysak…

Yer yerinden oynadı”

Özdemir Asaf’ ın küçük Ev şiirini anımsayınca aklıma yıllar önce yazdığım bir yazım geldi. Hep öyle olmaz mı şiir şiiri, öykü öyküyü, roman romanı doğurmaz mı? Bu şiirde bende dışa yansımasını düzyazı olarak vurdu.

Biz yazılarımızda esinlendiğimiz kaynakları belirtmekle mükellefiz bazıları bunu bile yapmıyorlar. Neyse o başka bir yazının konusu olsun. Bakın yine laf lafı konu konuyu açıyor.

Neyse;

Her şehrin bir eski bir de yeni mahallesi vardır bilirsiniz. Yenilik ismi verilirken neyin ölçü olduğunu kestirmek zor olsa da yeni mahallede oturmak iyi bir şey olsa gerek, insan gururla ve çekinmeden söyler yeni mahallede oturduğunu.

Ben tam aksine geçmişin izlerini tüm zorluklarına karşın atlatmış, ayakta durmakta diretmiş evlerin çoğunlukta olduğu mahalleleri kendime daha yakın bulurum.

Onlar benim vefalı eski dostlarım gibidir.

Yıkık duvarlı, solmuş badanalı kalpleri gibi kırık çamları, kesilen geleni gidenine karşın inatla ayakta duruşları beni başka türlü etkiler.

Akşam oldu mu sokak muhabbetleri başlar kapı ağızlarında. Kediler sürtünür paçanızdan bir parça ekmek için bu hayali sokaklarda.

Rüzgâra karışan fısıltılara kulak kesilir, eski zamanlardan duyabileceğim tanıdık bir ses duyabilme umuduyla dakikalarca dinler dururum bir yokuşun başında. Eski margarin kutularına ekili adını hatırlamaya çalıştığım çiçekleri hayal ederim. Kapıların hemen hepsi taş döşeli dar sokaklara açılan bu mahallelerde. Bazısı bir adım atmakla sizi ana sokağa bırakırken bazısı önünüze engel olup uzaklaşmanıza izin vermeyen çıkmazlara açılır. Eski evlerde eski sevdalar gibidir, kimi geçen zamanla zevk vermeyi sürdürür.

Eski bir Balıkesir evinde eski bir adam gibi eski zamanlarda yaşayıp , kapınızı eski yüzle eski sesler çalsın istersiniz.

İstersiniz de ne zaman o eski günlerdeki gibidir ne de biz eski biz…

 

Kaynak : Eyyüp Yıldırmış

YORUM YAP