“ŞEHİR HASTANELERİNİ KAMULAŞTIRACAĞIZ”

Yayınlanma Tarihi :
“ŞEHİR HASTANELERİNİ KAMULAŞTIRACAĞIZ”

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı Denetim Raporu’nda şehir hastaneleriyle ilgili tespit edilen usulsüzlükler hakkında açıklamalarda bulundu. Şahin, “Sayıştay son üç yıldır şehir hastanelerindeki usulsüzlükleri ve kanunsuzlukları ortaya koyuyor. Kamu kaynaklarının şirketlerin lehine oluk oluk nasıl akıtıldığını ispatlıyor. Özellikle Kamu Özel İşbirliği  modeliyle yapılan şehir hastanelerinde ısrar edildikçe kamu zararı her yıl katlanarak artmaya devam ediyor. Vatandaş geçinemiyor, AKP yandaşlarına döviz bazında servet aktarmaya devam ediyor. İktidarımızda bu hastaneleri kamulaştıracak ve ülkemizin zenginliklerini tüm yurttaşlarımızla paylaşacağız” dedi.

Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde yaptırılan şehir hastaneleri sistemiyle, vatandaşın alacağı sağlık hizmetleri üzerinden şirketlere döviz üzerinden para kazanma imkanı sağlandığının altını çizen Şahin, “Şehir Hastaneleri sistemi kamu hastaneleri değil, aksine şirket hastaneleridir. Sağlık Bakanı, Kasım 2019’da yaptığı açıklama sonrası Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle yapılan hastane maliyetlerinin çok yüksek olduğunu itiraf etmesine ve diğer şehir hastaneleri projelerinin genel bütçeden yapılacağını söylemesine rağmen, söz konusu modelle yapılan hastanelerin dövizle yapılan ödemelerini Türk Lirasına çevirmiyor, bu hastaneleri kamulaştırmıyor. KÖİ modeliyle yapılan ve işletmesi en az 25 yıllığına şirketlere verilen 13 şehir hastanesinin kamuya getirdiği maliyet, ihale ve inşa süreçlerindeki usulsüzlükler Sayıştay tarafından tespit edilmesine rağmen, yandaş şirketlerin rahatı bozulmasın diye yıllardır herhangi bir işlem yapılmıyor. Vatandaş ekmek derdine düşmüşken, AKP iktidarı yandaşlarını bir türlü doyuramıyor. Şehir hastanelerinin yandaş müteahhitleri vergi cennetlerine milyon dolarlar aktarırken, vatandaş inim inim inliyor.” ifadelerini kullandı.

“28 USÜLSÜZLÜK SAPTANMIŞ”

Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı raporundaki neredeyse tüm bulguların şehir hastaneleri üzerine olduğuna dikkat çeken Şahin, “Daha önceki yıllarda kusurlu bulunan onlarca bulguların çoğu hakkında hiçbir işlem dahi yapılmadı. Bu yıl da şehir hastaneleriyle ilgili 28 usulsüz işlem tespit edilmiş. Şehir hastanelerinin hizmete girmesinden bu yana düzenlenen tüm Sayıştay raporlarında muhasebe işlemlerinin mevzuata uygun yapılmadığı vurgulanıyor. Hesabı kitabı belli olmayan bu sistem üzerinden kamu zararı her geçen yıl artarak devam ediyor. Avrupa ülkelerinin pek çoğu sağlık alanında KÖİ modelini denedi ve devasa kamu zararları nedeniyle bu modelden vazgeçtiler. Sırf birkaç müteahhit önümüzdeki seçimlerde mevcut iktidar partisine fon aktarsın diye, fakirin, fukaranın, yetimin hakkını gasp etmek düpedüz ihanettir. Bu hastanelerin ve KÖİ modeliyle yapılan tüm altyapı yatırımlarının kamulaştırılması artık zaruri hale gelmiştir. İktidarımızda halkımıza verdiğimiz sözü tutacak bu hastaneleri kamulaştıracak ve ülkemizin zenginliklerini tüm yurttaşlarımızla paylaşacağız.” dedi. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP