Yayınlanma Tarihi :

SEÇİMİ İZLEMEK YASAK !

SEÇİMİ İZLEMEK YASAK !

Erdek Belediye Başkanlığı seçiminin “kapalı” yapılması CHP’nin tepkisini getirdi. 15 üyenin oy kullanacağı seçimin belediye yerine 2 bin kişilik kapalı spor salonunda yapılması, CHP’li milletvekillerinin “güvenlik” gerekçesiyle salona alınmaması çok sert eleştirilere neden oldu. 

Erdek’te bugün gerçekleştirilen belediye başkanlığı seçimleri öncesi gerginlikler ve sert tartışmalar yaşandı.
Sadece 15 üyenin oy kullanacağı seçimin Belediye binası yerine 2 bin kişilik spor salonununda yapılması,  CHP’li genel başkan yardımcıları Seyit Torun ve Ahmet Akın, İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Milletvekilli Ensar Aytekin ve CHP’li ilçe belediye başkanları Tolga Tosun (Bandırma), Orhan Gaga (Balya) , İbrahim Palaz  (Gönen) , Tancan Barcin (Manyas) ve İyi Partili Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney’in  salona alınmaması tepkileri getirdi.
Polis memurları ile tartışan CHP İl Başkanı Serkan Sarı ve Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun , salon önünde yaptığı açıklamalarda bulunurken, Vali Hasan Şıldak’ı sert sözlerle eleştirdi.

“HAKKIMIZ ENGELLENDİ”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın açıklaması şöyle:

“Halka açık olan, sıradan bir vatandaşın bile izleme hakkı olduğu Belediye Meclisi toplantısı ve Erdek’in önümüzdeki dönem için kaderinin belirleneceği önemli bir seçimi izlememiz güvenlik gerekçesiyle engellendi. Genel başkan yardımcılarımızı, milletvekillerimizi, belediye başkanlarımızı içeriye almama talimatı Sayın Valimiz tarafından verilmiştir. Balıkesir’de yaşayan vatandaşlarımızın bu olayı birebir görmelerini istiyoruz. Cumhurbaşkanlığı, milletvekili, belediye başkanlığı seçimlerinde her sandığı gezme hakkımız var. Belediye Meclis toplantıları ise bir çocuğun bile gönül ferahlığı girerek izleyebileceği toplantılardı. Bu hakkımız valimizin talimatları ile engellenmiştir.”

“BU KARA BİR FOTOĞRAF OLARAK TARİHE GEÇTİ”

“Bugün ülkenin içinde geldiği durum açık ve net bir şekilde ortadadır. Bugün hukuk devleti ile mi yönetiliyoruz, yoksa birilerinin iradesiyle mi yönetiliyoruz ? Bunu net bir şekilde görüyoruz. Alınan ve uygulanan bu karar hukuksal dayanağı olmayan bir karardır. Halkın hakkını savunmak için burada olan siyasi görevliler olarak bizlere çıkarılan engelin bir fotoğrafıdır. Bu fotoğraf tarihe kara bir fotoğraf olarak geçecektir. Bu kararı veren ve uygulayanlar bu fotoğrafın altında imzası olanlardır.”

“TUZAK KURDULAR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise şu açıklamayı yaptı:
” Şu anda kendilerini yasa koyucu, kanun yerine koyanlar elbette bu kanunsuzluğun hesabını yargının önünde verecektir. Bunun takipçisi olacağız. Başkanımızın dediği gibi sade bir yurttaşın bile izleyebileceği, gözlemleyebileceği bir seçime biz güvenlik gerekçesiyle alınmıyoruz. Asıl güvenliği tehdit eden bu kararı alanlardır. Ve burada emniyet görevlilerini talimatla önümüze dizenler bizim yasal hakkımızı da gaspediyor. Burada bir tuzak kurulmuş… Madem içeriye kimseyi almayacaksınız, sadece belediye meclis üyeleri katılacak bu seçimi niye belediyede yapmadınız ? Eğer böyle 2 bin kişilik spor salonuna aldıysanız demek ki güvenlik önlemleri ise bu seçimin  izlenmesi mümkün.Ama siz tuzak kurdunuz. Vali tuzak kurmaz, vali komplo kurmaz, saraydan emir almaz. Devletin valisi ise saraydan emir almaz ama sarayın valisi ise böyle güvenlik güçlerini kullanarak bizim yasal hakkımızı elimizden alır. ”

“BİR GÜN YARGININ ÖNÜNDE  HESAP VERECEKLER”

“Biz şu anda içeriye girmiyorsak, buradaki genç kardeşlerimize, polis memuru arkadaşlarımıza olan saygımızdan yoksa hakkımızı kimse elimizden alamaz, gereğini yaparız. Ama biz burada bu görüntüyü vermek istemiyoruz. Şu zannedilmesin ki bu durumu da kabul ediyoruz, asla kabul etmiyoruz. Elbetteki bugün suç işleyenler, bugün yargıyı ihlal edenler, bizim yasal hakkımızı elimizden alanlar bir gün yargının önünde mutlaka bunun hesabını verecek. Bu düzen değişecek, bu ülkeye demokrasi, adalet, özgürlük gelecek, getireceğiz” Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP