Yayınlanma Tarihi :

SEÇİM ÖNCESİ TOPLU SÖZLEŞME VE İŞ GARANTİSİ!

SEÇİM ÖNCESİ TOPLU SÖZLEŞME VE İŞ GARANTİSİ!

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde ve BASKİ’de çalışan 732 kadrolu işçinin maaşları ve sosyal haklarını düzenleyen toplu iş sözleşmesi seçimlere iki hafta kala imzalandı.

Salih Tozan Kültür Merkezi’ndeki törene Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yusuf Hocaoğlu, Karesi Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Yücel Yılmaz, Hizmet-İş ve HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan katıldı.

Yeni sözleşmeye Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ çalışanlarına ilk dönem için seyyanen iyileştirme yapıldı. Diğer dönemler için yüzde 7’lik artış yapıldı. Buna göre en düşük işçi maaşı 4 bin 11 liradan 4 bin 569 liraya çıktı. Sözleşme sonrası işçilerin maaşları  net olarak aylık 455 lira zamlandı.

Hizmet-İş ve HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan yaptığı açıklamada,  toplu iş sözleşmesini itirazlar nedeniyle zamanında gerçekleştiremediklerini belirtirken, “Birinci dönem yaptığımız toplu iş sözleşmesinde başlangıçta yeterince belki izah edemedik ama geriye dönüp baktığımızda gerçekten geçmişin birikimlerini, sorunlarını da çözdüğü, önümüzü de aydınlatan çok önemli bir toplu iş sözleşmesini imzalamıştık. O toplu iş sözleşmesinin temeli üzerine yeni dönem sözleşmeyi gerçekleştirdik” dedi.

YILMAZ’DAN İŞ GARANTİSİ

Karesi Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz çalışanların ekmeğiyle oynamayacaklarının sözünü verdi. Yılmaz,  şunları söyledi:

“Bazı spekülasyonlar var. Ne kararname ile gelen arkadaşlarım ne sözleşmeli arkadaşlarım ne de memur arkadaşlarım ile ilgili herhangi bir negatif düşüncemiz olamaz. Bu tür spekülasyonlara, konuşmalara itibar etmeyin. Hepiniz yaptığınız iş ile yaptığınız yerde değerlisiniz. Bizim tek derdimiz sizinle birlikte bu şehri daha iyi yönetmek, sizin en verimli şekilde çalışmanızı sağlamak. Bazı arkadaşlarımızın mağduriyetler yaşadığına dair bilgiler geliyor. Çalışma arkadaşlarımızın mağduriyetleri giderme noktasında en kısa süre içerisinde sendikalaşma süreçlerini tamamlayıp maaşlarda iyileştirme yapacağımızın sözünü buradan veriyorum. Ama hepimizin el birliğiyle Balıkesir için çok çalışmamız lazım” (balikesir24saat) 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP