DOLAR27,1479% 0.08
EURO29,0073% 0.11
STERLIN33,2632% -0.3
FRANG29,9750% -0.04
ALTIN1.680,29% 0,34
BITCOIN727.9820.25

SEÇİM ÖNCESİ SADECE BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİNE MÜJDE YOK !..

Yayınlanma Tarihi :
SEÇİM ÖNCESİ SADECE BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİNE MÜJDE YOK !..

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Ovalı, Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasında belediye şirket işçilerine kadro taleplerini bir kez daha dile getirdi. Siyasal iktidarın seçimler öncesi  ardı arkası kesilmeyen müjdelerinin arasında sadece belediye şirket işçilerinin ve belediye işçilerinin olmadığını vurgulayan Ovalı, “Sendikamız genel merkezinin siyasi partilere daha birkaç gün önce verdiği bu konudaki yasa teklifinin TBMM genel kuruluna getirilerek,  yasalaşmasını anamızın ak sütü gibi helal olan kadro hakkımızın verilmesini 2023 seçimlerinden önce istiyoruz.” dedi.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Ovalı,  çok sayıda belediye işçisi ile Alihikmetpaşa Meydanı’nda gerçekleştirdiği basın açıklaması ile belediye şirket işçilerinin kadro taleplerini bir kez daha dile getirdi.  Kadro talebinin aileleri ile birlikte 4 milyona yakın bir emekçi kesimini ilgilendirdiğini vurgulayan Ovalı yazılı açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

Dünyamız; Kapitalizm denilen bu düzenin artık tükendiğini, iflas ettiğini haykırmaktadır. Zenginleri daha zengin eden Neo liberal politikalar, yoksulları, dar gelirlileri, biz bağımlı çalışanları ise açlık ve sefalete mahkûm etmiştir. Bu çürümüş düzen sadece ve sadece patronları çok, daha çok zengin yapmanın düzeni olmaktadır.
Siyasal iktidar, her yeni gün Belediye şirket işçilerinden başka toplumun diğer kesimlerine müjde diye yeni haberler vermekte, belediye memurlarına sosyal denge tazminatı, sözleşmeli personele kadro, belediye şirket işçileri dışında ki KHK’lıya kadro, 1999 öncesi SGK girişliye EYT, en düşük emekli maaşı 7500 TL, asgari ücrete 2. dilim zam, yapılandırma, vb. haklar tanıyor.  Siyasal iktidarın bu ardı arkası kesilmeyen müjdelerinin arasında biz belediye şirket işçilerinin ve Belediye işçilerinin olmadığını büyük bir üzüntü ile görüyor, derinden etkileniyoruz. Ülkemiz, 14 Mayıs 2023’de yapılacak seçim virajına girerken ailelerimizle birlikte 4 milyona yakın bir emekçi kesimi olan belediye şirket işçilerinin ve belediye işçilerinin bu seçim matematiğinin içerisinde olmaması bizleri derinden üzüyor.
Seçim öncesi toplumun bütün kesimleri kendilerine hükümetin programında yer bulurken, Belediye şirket işçilerimizin kadro talebi kendisine yer bulamamıştır. Toplumun asıl mağduru belediye şirket işçileridir. 696 Sayılı KHK  kadro değildir. Bu sürekli işçilik meselesi sadece sürekli işçiliktir.

Belediye şirket işçilerine kadro hakkı ertelenebilecek ya da seçimlerden sonraya bırakılabilecek bir konu değildir. Sendikamız belediye şirket işçileri ile birlikte bu meseleyi esaslı olarak takip etmekte hükümetten bu konuda bir sonuca gitmelerini istemektedir. Buradan tekrar ediyorum sendikamız genel merkezinin siyasi partilere daha birkaç gün önce verdiği bu konudaki kanun teklifinin TBMM genel kuruluna getirilerek yasalaşmasını anamızın ak sütü gibi helal olan kadro hakkımızın verilmesini 2023 seçimlerinden önce istiyoruz.

“ARKADAŞLARIMIZ MAĞDUR”

Arkadaşlarımızı mağdurdur, başta 52 günlük ilave tediye hakları yoktur. Bu durum aynı kurumlarda çalışan işçiler arasında ayrımcılıktır. İş barışını bozan bir olgudur. İlave tediye kanunu diye bilinen 6772 sayılı kanuna acilen Belediye iktisadi teşekkülleri de eklenerek bu durum çözülmelidir.

Kıdem tazminatı kırmızı çizgimiz olmakla birlikte, önceki yıllarda hizmet süresini tamamlayan bir işçi kıdem tazminatı ödeneği ölçeğinde barınacağı bir ev alabilirken bu gün için enflasyon nedeniyle bu mümkün olmamaktadır. Siyasal iktidardan kıdem tazminatı tutarlarının bu ölçekte yeniden güncellenmesini talep ediyoruz.

Ayrıca belediyelerde ürettikleri hizmete baktığımızda fiilen yaptıkları işler açısından bütün belediye işçileri devlet işçisidir. Bu durumu bizler çıplak göz ile görebiliyoruz. Belediye işçileri de devlet eliyle yapılması gereken iş ve işlemleri yapmaktadır. Belediye işçileri de memurlar gibi devlet adına imza atmalı. Hükümetin verdiği genel hak ve menfaatlerden yararlanmalıdır.

VERGİDE ADALET İSTİYORUZ

Diğer bir önemli konuda vergi adaletsizliğinin işçiler ve emekçiler üzerindeki yüküdür. Türkiye’de vergi adaletsizliği her geçen gün derinleşiyor. İşçilerin altında kaldıkları vergi yükü ve gelir dağılımı adaletsizdir. Zengin ve varlıklı rant çevreleri daha az vergi öderken, toplumun diğer kesimleri daha çok vergi ödüyor. Bu oran, gelişmiş ülkelerde ise tam tersidir.
Bunun doğrudan bir sonucu olarak, ülkemizde bordrolu çalışan kesimin aylık ücretleri, verginin yıl sonuna doğru, vergi dilimlerinin yükselerek artması sebebiyle yılın ikinci yarısında ücretler sürekli düşmektedir. Ayrıca yılın ilk aylarındaki ödemelerimize kıyasla yılın son aylarında ödediğimiz su, gaz gibi faturalar güncellemeler gibi sebeplerle artıyor, gelirimiz vergi nedeniyle düşüyor. Bu durum çalışan sınıf için yıldan yıla ekonomik açıdan ağırlaşan bir hal almaktadır.

Bizler her ay ayni ücreti, maaşı kazananlar için adaletli bir vergi sisteminde olması gereken temel ilke “az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasıdır.” Son 10 yıllık süreçte toplanan vergilerin yüzde 92’sini ücretliler ödemiştir. Buna karşın bütçeden yapılan harcamalar sermaye sınıfına yoğunluktadır. Emekçiler bütçeden eğitim, sağlık, ulaşım gibi hizmetleri ucuz ve nitelikli olarak alamamaktadır.

Emek üzerindeki vergi yükü azaltılmalıdır.

Vergi adaleti sağlanmalıdır.

Çok kazanandan çok az kazanandan az vergi alınan; karın-rantın-faizin vergilendirilmesine dayanan bir vergi sistemi kurulmalıdır.

İŞÇİ SINIFI OLARAK; BAHARI DA GETİRECEĞİZ, UMUDU DA YEŞERTECEĞİZ!

İşçilerin talebi, emekçilerin, halkın ve toplumun ihtiyaçlarını önceleyen eşitlikçi, demokratik, kamucu ve sosyal adalet ilkelerine dayanan yeni bir toplumsal düzendir.
Basın açıklamamıza son verirken yaşadığımız, Bütün bu gerçekliklerin gözü önünde ülkemizde işçi sınıfına önderlik eden başta Abdullah Baştürk ile Kemal Türkler’i ve direnişlerde ve mücadelede yitirdiğimiz tüm yoldaşlarımızı saygıyla anıyoruz. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  27,135727,1479% 0.08
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  28,857429,0073% 0.11
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  33,225633,2632% -0.3
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  29,924329,9750% -0.04
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  20,132620,1474% 0.13
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  2.687,732.747,28% 0,34
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  1.679,831.680,29% 0,34
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  727.9820.25

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış